Последователи

вторник, 5 януари 2021 г.

ПЛАВАНЕ ДО JAMBŪDVĪPA







Хипорборея първи(северен) диск от Саптадвипа



Източника е просто една мета-макро яйцеклетка. Хипотеза: Брахманда = Сфера на Дайсън Напреднала извънземна цивилизация, втора степен по скалата на Кардашев (тип II), може да изгради около своята звезда масивна сфера и да живее на нея, което да осигури почти цялата енергия, излъчена от звездата за целите на цивилизацията. Това са т.нар. сфери на Дайсън – „хипотетични“ мегаструктури с космически размери, с радиуса на планетарната орбита, построени около звезди, за да улавят енергията им за нуждите на хиперразвитите извънземни цивилизации. Интелигентна технология с потенциала и функцията на звезден квантов мегакомпютър. Човечеството трябва да търси суперкомпютри по-големи от звездите, известни като сфери на Дайсън, ако искат да намерят извънземни Компютърът с размер на звездата на Дайсън може да улови енергията на звездата Тези сфери „обграждат звезда с плътни платформи“, превръщайки се в „крайното решение“ за жизнено пространство и производство на енергия Тъй като те трябва да са по-големи от звездите, които заобикалят, и количеството топлина, което генерират, „те биха били видими на големи разстояния“ 

https://www.vbox7.com/play:1076951acf?fbclid=IwAR0AQOmLkKu6qC4RHWHJy_IWk4PFzqEElOBx8eYqlv_Ssx7nZ5l6VFoCC-4




Ведическият планетариум на Маяпур и

плоската земя според Шримад-Бхагаватам

От Māyeśvara dāsa - Част 1 -
(1.0) Нова земя

Ведическият планетариум в Маяпур, Западна Бенгалия, Индия (в момента в процес на изграждане от ноември 2015 г.), е опит да представи космографията * [ Космографията е науката, която картографира общите характеристики на космоса или Вселената, описвайки както небето, така и Земята ] на Вселената според древната ведическа литература, преди всичко Петото песнопение на Шримад-Бхагаватам, както е преведено и представено от Неговата Божествена Милост AC Бхактиведанта Свами Прабхупада. Шрила Прабхупада е основателят-Ачария на Международното общество за съзнание на Кришна, популярно като общество Харе Кришна. Шримад-Бхагаватаминаче известен като Бхагавата Пурана, първоначално се е говорил от великия ведически мъдрец Шрила Вясадева на сина му Шукадева Госвами и е описан като същност или крем на цялата ведическа литература и истории sarva-vedetihāsānāṁ sāraṁ (SB 1.3.41). Песен 1, глава 5, стих 11 от īrīmad-Bhāgavatam предсказва, че тази литература ще доведе до революция в нечестивия живот на неправилно насочената цивилизация на този свят (janatāgha-viplavo). Ведическият планетариум на Маяпур се основава на космографията на Шримад-Бхагаватам и е един от основните проекти на Шрила Прабхупада за противодействие на преобладаващия материалистичен светоглед на живота и космоса.



Изобразяването на Вселената на Шримад-Бхагаватам незабавно създава сблъсък на мирогледи, които повечето хора могат да предпочетат да избягват, и това включва много от последователите на Ведите, които са трудни за разбиране или осмисляне на Шримад-Бхагававатаизображение на Земята и нейната връзка с по-голямата Вселена. Всички сме израснали с изображение на Земята като въртяща се топка в космоса и сме доста доволни от това. Но как получихме този образ и представа за глобус в главите си? Автентичен образ ли е земната форма с форма на глобус и наистина ли Земята е кръгла планета, въртяща се в пространството около слънцето? Ще стане ли така, че едно от най-разрушителните събития в живота ни е откриването на истинската природа на самата Земя? Какво ще разкрие ведическият планетариум Māyāpur? Да цитирам от Книгата Откровения, християнска книга на пророчествата:


И видях ново небе и нова Земя, тъй като първото небе и първата Земя починаха (Откр. 21.1)

Ще разкрие ли ведическият планетариум Маяпур нова Земя? Или ще изглежда като тази, която Националната администрация по аеронавтика и космическо пространство (НАСА) представя още от първите снимки на Земята, направени през 1969 г., направени по подобие на космическия кораб, докато космическият кораб "Аполо" си проправя път към Луната? Тази тема може да представлява интерес за всички нас; не само защото със сигурност трябва да знаем местоположението и формата на Земята, на която живеем, но и защото положението и формата на Земята имат по-широки последици по отношение на възгледите за света, които ще възприемем, създадени от материалистични или трансцендентални перспектива. В ръцете ни има сблъсък на мирогледи, който наистина е умопомрачителен.
(1.1) Формата на Земята

Каква форма е Земята?

Но вече знаем отговора на това! Това е топка с форма на глобус, плаваща в пространството; нали! Нали? Всички сме виждали снимките в книги и филми и сме правили математиката, за да докажем кръга си. Слънцето и луната са кръгли. Останалите планети са кръгли. Земята е кръгла. Каква друга форма може да бъде?

Ами нека помислим за това за момент ...

Първо бих искал да насоча вниманието на читателя към изобразяването на Земята във видеоклип, наречен Ведически космос, продуциран от Негово Светейшество Данавир Госвами, виден ученик на Шрила Прабхупада. Почитател съм на стипендията и отдадеността на Данавир Госвами на Шрила Прабхупада. Следващата статия просто поставя под въпрос няколко точки от презентацията с намерение да стигне до правилното разбиране на положението и изобразяването на Земята, както е описано във ведическите текстове; наистина съм изненадан, че Данавир Госвами е изобразил Земята като глобус, когато Шримад-Бхагаватамсамо по себе си не предлага подобно описание. Предполагам, че анимацията в това видео ще помогне да се формулират идеите за това как ведическият космос ще бъде представен във ведическия планетариум Майапур, когато в крайна сметка се отвори. Затова бих искал да представя някои контрааргументи на изобразяването на Данавир Госвами на Земя с форма на глобус, специално на участниците в подготовката на изображенията за бъдещия планетариум. Въпросът за формата и местоположението на Земята обаче е от общ интерес за всички нас и затова представям следната статия за интерес на всички. Според ведическите пурани(истории) континентите на нашата Земя (минаващи от север на юг) са 8000 мили участък от много по-голяма земя, наречена Bhārata-varṣa; Bhārata-varṣa е общо 72 000 мили регион на още по-големия 800 000 мили кръгъл остров Jambūdvīpa; а самата Джамбудвипа почива на космическата плоска равнина на Бху-Мангала, която има диаметър 4 милиарда мили, простираща се до черупката на Вселената. Цялата тази огромна земна площ е населена с различни форми на живот, включително напреднал човешки живот. Според НАСА стоим на въртяща се топка в празно безжизнено пространство. Кое е Имаме ли всъщност някаква увереност, че Земята наистина е земно кълбо, въртящо се в космоса?

Е, може би вече сме толкова сигурни и уверени в образа на Земята, че ни бяха представени, че да го поставяме под съмнение е ненужно и за всеки, който го прави, означава, че трябва да граничи с лудите. Какво искаш да кажеш под въпрос на глобусообразния образ на Земята? Луд ли си? Анимацията, представена във видеото Ведически космос, е подходяща тук (поне за тези, които се интересуват от ведическото познание), защото в това видео виждаме Бхарата-ханда (Земята), изобразена като глобус. Шримад-Бхагаватам обаче описва Земята като част от масивен остров, наречен Jambūdvīpa, който се намира на космическата плоска равнина на Bhū-maṇḍala. Хюстън имаме проблем!
(1.2) Плоската земя

Използването на термина „плоска Земя“ не означава пейзаж, лишен от планини и планини; това е термин, използван за разграничаване на идеята за Земята, лежаща на хоризонтална равнина, от противоположната и най-широко възприета идея Земята да е въртящ се глобус, плаващ в космоса. Идеята за плоската Земя обикновено се приравнява на примитивни и донаучни идеи. Често срещан израз за приравняване на определени идеи с глупост е да се каже: „И хората обичаха да мислят, че светът е плосък.“ В съзнанието на повечето хора плоска Земя извиква снимки на лодки, падащи от ръба. Въпреки това, почти всички древни култури и религии (включително ведическата култура) учеха, че светът е плосък и неподвижен и че слънцето и луната се въртят около неподвижната Земя. Тази система се нарича геоцентрична система. Противоположната идея за Земята като движеща се планета, въртяща се на слънцето, започва да се утвърждава в модерната епоха с Коперник (1473-1543), Галилей (1564-1642) и Нютон (1642-1726). Това движение на Земята около Слънцето се нарича хелиоцентрична система. Думата идва от гръцките думи helios (слънце) kentron (център). Въпреки че хелиоцентричният изглед на Земята, въртящ се около слънцето, винаги е бил оспорван, това беше идеята, че един ден. Досега… това беше идеята, че един ден. Досега… това беше идеята, че един ден. Досега…

Само за няколко години настъпи почти мигновена революция в идеите за плоската Земя с придружаващ взрив на интерес към концепцията. Това е може би една от най-популярните интернет теми през 2015 г. и ще продължи да набира скорост през следващите години. Действителнонауката в смисъл на емпирично наблюдение, хипотеза и демонстрация сега се завърна, за да застане на страната на геоцентричния и плосък модел на Земята. Създадени са някои наистина революционни книги и документални филми, които раздуват много от нашите идеи за Земята във формата на глобус. Интересното е, че част от тази революция включваше внимателен поглед върху автентичността на снимките и видеоклиповете от кацането на луната Аполон (1969-1972), както и тези последващи изображения и видеоклипове, разпространени от НАСА, които изобразяват Земята като въртяща се топка е пространство.

Също така е интересно времето, когато тази революция в мисленето за плоската Земя се случва едновременно с изграждането на Ведическия планетарий на Маяпур, чиято космология ясно описва разширена плоска Земя, наречена Bhū-maṇḍala. Много векове западна астрономическа пропаганда насажда фалшива вяра във всички нас, че концепцията за плоска Земя е ненаучна и идиотска; освен това сателитните изображения на Земята във формата на глобус, взети от космоса, са представени като убедително доказателство, че Земята е кръгла, а не плоска. Както ще бъде обяснено по-късно обаче, в действителност не съществува такова автентично изображение или видео на Земя с форма на глобус, въртяща се по оста си в космоса. Изображенията ни, представени на Земята с форма на глобус, или са били ясно изложени като фалшиви, или като открито признати от НАСА, просто компютърно генерирани изображения на Земята, събрани от композити от снимки на земни площи, взети от така наречената „ниска орбита“. По принцип това, което виждате на Земята от предполагаемото космическо пространство, вече не е това, което виждате на Земята, когато гледате през прозореца на самолета; а именно някои суша, море и облаци с плосък хоризонт във всички посоки. Камерата с извити обективи, използвана върху изображенията на НАСА, е прост и неискрен метод за създаване на кръгла или извита форма на земята отдолу. Всъщност хоризонтът е равен във всяка посока, както може да бъде възприет директно от всеки от височина 35 000 фута, докато седи в самолет. Любителските камери, изпратени на височина 120 000 фута, също показват същия плосък хоризонт и никъде няма кривина. Ако бъдат проучени внимателно, с уважение и без страх и предразсъдъци, многото излага на НАСА "Изобразяването на Шримад-Бхагаватам на разширена плоска Земя.


(1.3) Земята Мая

Ведическата космография е науката, която се занимава с карти на Вселената. За тези, които не са запознати с ведическата космография, санскритските имена и описания на различните области на Вселената могат да бъдат объркващи и човек има тенденция бързо да се изключи и да намери нещо малко по-лесно за обсъждане и обмисляне. Големият въпрос за самореализация обаче: „Кой съм аз?“ води до допълнителен въпрос „Къде съм?“ Най-старата духовна литература в света, известна като Ведите, обяснява, че ние сме вечни духовни същества, които сега обитават илюзорна сфера на съществуване, наречена māyā . Терминът māyāили илюзията се прилага към материалния свят, не защото материалният свят не съществува или е просто плод на въображението, а защото не е това, което изглежда. Материалният свят създава илюзия за душата, защото покрива знанието за собствената ни духовна идентичност и покрива възприятието ни за вечната духовна реалност или Божието царство. Ние не възприемаме реалния свят, защото сме влезли в различен - такъв, който създава илюзия. Помислете да отидете в Дисниленд, където реалността е спряна за определен период от време. Декорите на Дисниленд са реални, но създават различни илюзии и фантазия за зрителя.

Материалният свят или māyā е създаден от Бог, за да даде възможност на индивидуалната душа да упражни свободната си воля и да живее независимо, ако пожелае. Първоначално обитателите на духовния свят, ние по някакъв начин сме привлечени от илюзорната енергия на Господ. Материалният свят е предимно сферата на егоцентризма, за разлика от богоцентрираните дейности. Тук имаме лиценза да правим нещата по наш начин, а не по Божия. В резултат на това в крайна сметка просто се губим безнадеждно и се объркваме относно живота и неговата цел.

С навлизането си в материалния свят мъничката душа, изкушена и объркана от разсейването на маята , започва да желае и да действа по материалистичен начин; и резултатът от тези желания ( кама ) и действия ( карма) го задължават да се върти в цикъл на раждане и смърт. Въпреки че душата е вечна без начало и край, като влезе в материалната природа, той сключва пакт с материално време и става обект на преживяването да трябва да се роди и да понесе смъртта. Различните региони във Вселената улесняват различните желания и реакции на живото същество, докато той се скита от един живот в друг в забрава за своята вечна идентичност. Ведите дават описание на местонахождението, околната среда и обитателите на тези различни региони във Вселената. Различните писания на световните религии имат за цел постепенно да ни напомнят кои сме и къде сме по отношение на Бог, но Ведите са много конкретни в подробната си карта на Вселената. Неговата Божествена благодат AC Бхактиведанта Свами Прабхупада, споменат заШримад-Бхагаватам като следдипломно обучение за Божеството.

Космографията формира голяма част от Петото песнопение на Шримад-Бхагаватам и други ведически текстове. Това е тема, за която ведическите мъдреци явно искат всички да бъдем информирани. Това космологично знание се предава от гуру на ученик в продължение на хиляди години. За да направи това знание известно по целия свят, Шрила Прабхупада, през 70-те години на миналия век, инструктира своите ученици да построят планетариум, който да информира хората по света, не само за това къде е Земята по отношение на Вселената, но и за удивителните черти на самата Земя. След първоначален бавен старт строителните работи на Ведическия планетарий на Маяпур вече са в ход и след завършването му ще бъдат изумителен пример за възраждането на ведическата култура в съвременната епоха.

Понякога дискусиите за космографията се пренебрегват или отхвърлят като твърде абстрактни, но тази тема е поставена в Шримад-Бхагаватам и други ведически текстове с причина. Причината е така, че живите същества да се запознаят с различните възможности и дестинации, които са им достъпни, докато пребивават в материалния свят. Според нечия карма и желание, душата ще се премести от един живот в друг и ще бъде поставена в различни ситуации във вселената. Познаване на кармата, превъплъщението и космографията помагат на човек да живее по такъв начин, че да може да избира благоприятни дестинации, вместо да бъде принуден да приема неблагоприятни такива в резултат на пренебрегване или нарушаване на духовните закони по невежество. Това е светоглед, който очевидно отчита много животи. Подробни обяснения за преселването на душата са описани в Шримад-Бхагаватам . В „ Бхагавад-гита“, каквато е , Кришна описва накратко това преселване на душата в различни региони във Вселената:


Разположените в гуната на доброто постепенно отиват нагоре към по-висшите планети; тези в гуната на страстта живеят на земните планети; а тези в отвратителния режим на невежество слизат в адските светове . ( Bhagavad-gītā, какъвто е, 14.18 )

Тук Кришна казва madhye tiṣṭhanti rājasāḥ. Шрила Прабхупада превежда стиха като „тези в гуната на страстта остават на земните планети“. Думата madhye се отнася до местата в средата на Вселената, разположени по хоризонталната кръгла сфера, наречена Bhū-maṇḍala, област с диаметър 4 милиарда, която разделя Вселената на по-високи и по-ниски региони. Следователно Bhū-maṇḍala не е планета, както в момента разбираме думата. В момента ще разгледаме тази сфера, за да видим къде точно се намира нашата Земя във ведическия космос.

Както небесните, така и адските области в горната и долната част на Вселената са временни пребивавания, докато душата се върти в цикъл от многократни раждания и смъртни случаи в продължение на милиарди животи:


Тези, които изучават Ведите и пият сома от сома, търсейки небесните планети, Ме почитат косвено. Пречистени от греховни реакции, те се раждат на благочестивата, небесна планета Индра, където се наслаждават на благочестиви удоволствия.

Когато по този начин те се радват на огромно небесно удоволствие и резултатите от техните благочестиви дейности са изчерпани, те се връщат отново на тази смъртна планета. Така тези, които търсят чувствено наслаждение, като се придържат към принципите на трите Веди, постигат само многократно раждане и смърт. ( Bhagavad-gītā, какъвто е, 9.20-21 )

Ведите включват също познание за духовния свят (Божието царство) и йогическия процес за това как да се постигне това царство. Идеята е, че живите същества, след като са изпитали всички разновидности на съществуване в материалния свят, в крайна сметка могат да се измъкнат от материалната илюзия и да се върнат в първоначалния си дом. Кришна казва:


След като са Ме постигнали, великите души, които са йоги в преданост, никога не се връщат в този временен свят, пълен с мизерии, защото са постигнали най-високото съвършенство.

От най-високата планета в материалния свят до най-ниската, всички са места на мизерия, в които се случват многократно раждане и смърт. Но този, който достигне до обиталището Ми, о, син на Кунти, никога повече не ражда. ( Bhagavad-gītā, какъвто е, 8.15-16 )

Всички тези региони са описани подробно във ведическата литература, за да информират слушателя за неговите възможности в материалния свят, както и за видовете тела и среди, които той може да очаква да се радва или страда в резултат на прилагане или пренебрегване на ведическите директиви. . Допълнителна причина за включването на описанията на местата във Вселената във ведическата литература е, така че да можем да видим фантастичното оформление на самата Вселена и по този начин да получим по-голяма оценка за нейния дизайнер. Вселената не е случайна; той е блестящо и красиво създаден. Блестящото симетрично оформление на Bhū-maṇḍala, например, изключва всяка възможност за идеята, че Вселената е възникнала от нищо и случайност.
(1.4) Земята според Шримад-Бхагаватам

Шримад-Бхагаватам е книга, която е описана като крема или същността на цялата ведическа литература sarva-vedetihāsānāṁ sāraṁ (madrīmad-Bhāgavatam 1.3.41) С други думи, тя съдържа най-висшите и най-съществени истини от всички ведически знания. В тази книга са дадени описания на Вселената, включително природата на живота на различните места. И така, къде се намираме във ведическата вселена и как изглежда Земята от ведическата перспектива? Шримад-Бхагаватам описва, че нашата Вселена е с кръгла форма. Диаметърът на Вселената се изчислява на 4 милиарда мили, което не е толкова голямо според съвременните изчисления. Ведите обаче описват, че има безброй вселени и че животът присъства в многообразни форми в тези многовселени. Общият брой на тези събрани вселени е от безценно количество. Въпреки немислимия брой материални вселени, целият материален свят е само частица от духовния свят, от който сме паднали.

На изображението по-долу виждаме опростено изображение на нашата кръгла вселена ( браманда ), разделена по средата от плоска равнина, наречена Bhū-maṇḍala. Помислете да намалите наполовина голяма диня. Плоската кръгла форма на нарязания пъпеш е сравнима с Bhū-maṇḍala.



Bhū-maṇḍala буквално се превежда като „земен кръг“ или „земна сфера“. Bhū-maṇḍala има много характеристики, включително различни разделения на сушата и океаните, простиращи се на милиони мили по диаметъра си от четири милиарда мили. В горната диаграма те са посочени като dvīpas (острови) и океани. В Шримад Бхагаватам е петият канто предоставя описание на сортовете география, живот и духовна култура на хората, намиращи се в тези различни области на по-голяма Земята.

Bhū-maṇḍala разделя Вселената на по-високи и по-ниски планетни системи. Във Вселената има общо четиринадесет планетни системи; шест планетни системи са над Bhū-maṇḍala и седем под него. Тази огромна хоризонтална равнина, разделяща Вселената от по-високите и по-ниските нива, е основно това, което Ведите описват като Бхуми (Земята). Ще обсъдим повече от характеристиките на тази разширена концепция за Земята в раздел 1.7; засега искаме да разгледаме по-специално къде се намира нашата Земя в Бхумадала.

Тук трябва да представим още няколко санскритски имена, които могат да причинят известна несигурност на читателя, ако човек не е запознат с ведическия език и концепции. Помислете за санскритските имена на места по следния начин. Представете си, ако внезапно беше обявено в световните медии, че са открити нови континенти отвъд Арктика и е осъществен контакт с хора с много по-добра култура. Човек очевидно би бил очарован да чуе за тези нови земи и напреднали човешки същества. Първото нещо, което бихме искали да знаем, са имената на тези нови места и хора и, разбира се, как изглеждат. На практика първият въпрос, който задаваме на всеки, е: „Откъде идвате“? Така че помислете за Шримад-Бхагаватамкато вашите местни медии, които ви информират за изумителното откритие на нова земя и нови хора отвъд Арктика. Всъщност огромният мащаб на тези нови земи, които ни заобикалят, ни кара да изглеждаме като мравки в сравнение.

Според Шримад-Бхагаватам местата, които познаваме като Земя - Америка, Европа, Африка, Азия, Австралия и др., Са само малка част от огромна земна маса на север от нас, наречена Джамбудвипа; и Jambūdvīpa е централният остров Bhū-maṇḍala, голямата космическа сфера, която се простира из Вселената. Разбрахте ли? Не? Добре, не се притеснявайте! Само имайте предвид това засега: Земята е част от Джамбудвипа, а Джамбудвипа е в центъра на Бху-Манала.

И така, как изглежда Jambūdvīpa? На снимката по-долу виждаме кръглия остров Jambūdvīpa (800 000 мили в ширина) с голяма златна планина на име Меру в центъра. Меру е висок общо 800 000 мили, но над Земята се виждат само 672 000 мили. Останалите 128 000 мили са под Земята. Jambūdvīpa е заобиколен от океана със солена вода, оцветен в синьо тук на диаграмата. Този океан също има широчина от 800 000 мили и напълно обгражда Джамбудвипа в огромен кръг. След това можем да видим друг концентричен кръг, представляващ друг остров (dvīpa). Поредица от тези концентрични кръгови острови и океани продължават милиони мили по тази централна част от равнината с диаметър 4 милиарда на Bhū-maṇḍala. В крайна сметка човек стига до черупката на Вселената, която, както споменахме,

Поглеждайки отгоре, Jambūdvīpa се появява на следващото изображение с връх Меру в центъра на кръглия остров:

-

Поглеждайки отгоре над полюсната звезда през голямата равнина на Bhū-maṇḍala, Jambūdvīpa в центъра с околните концентрични острови и океани ще изглежда така:



Кръговете, които виждате на диаграмата, са седемте острова и седем океана, които се простират на милиони мили по протежение на Bhū-maṇḍala (sapta jaladhayaḥ sapta dvīpa). Всички тези области са обитавани от човешкия живот. Ако вече сте се изгубили, не се притеснявайте, защото смисълът на тази статия не е да ви направи експерт по ведическата космография, а по-скоро да се съсредоточи върху обяснение на позицията и формата на Земята, на която живеем (според Шримад -Bhāgavatam ). В този момент ние просто научихме, че Земята е малка част от огромен кръгъл остров, наречен Джамбудвипа, и че Джамбудвипа е само един от многото участъци земя, които лежат на голямата равнина, наречена Бху-Манала. Ако разгледаме по-отблизо Jambūdvīpa, можем да видим разделянето му на девет региона:



Горната диаграма показва въздушен изглед на кръглия остров Jambūdvīpa с Bhārata-varṣa (където се намираме) на юг. Добре, така че сега въведохме друго име на санскрит: Bhārata-varṣa. Това е много важно, защото това е санскритското име на нашето собствено населено място. По принцип жителите на останалата част от ведическата вселена се отнасят към нашата Земя като част от Бхарата-варна, която (както илюстрира диаграмата) е една от деветте варни (подразделения) на Джамбудвипа. Ако някога срещнете някого от Джамбудвипа, можете да му кажете, че сте от Бхарата-варна и те ще разберат, че сте от мястото, което наричаме Земя.

Всъщност Бхарата-варна има обща дължина 72 000 мили и подобно на самата Джамбудвипа също е разделена на девет района, от които нашата Земя е само една част. Ще обсъдим тези подразделения на Бхарата-варна по-късно в раздел 1.6. Но нека се върнем сега към нашия репортаж от Шримад-БхагаватамТелевизия за прекрасното откритие на друга земя и други хора в близост до Земята. Какво научихме досега? По принцип научихме, че Земята всъщност не е кръгъл глобус, въртящ се в космоса, а е част от разширена земна площ, наречена Bhū-maṇḍala. Земята се намира в район, наречен Bhārata-varṣa, който е подразделение на Jambūdvīpa, централния остров Bhū-maṇḍala. На практика току-що открихме, че сме част от 800 000 мили остров, обитаван от други хора, който е само един от многото такива острови, простиращи се в центъра на Вселената.

ОК обратно към Jambūdvīpa. Разглеждайки предишната диаграма по-горе, можем да видим, че на север от Bhārata-var onea се преминава през Kimpuruṣa-varṣa, след това Hari-varṣa, преди да пристигне на самата планина Meru, която стои в центъра на Jambūdvīpa в Ilāvṛta-varṣa. Черните линии, които пресичат изображението, представляват огромни планински вериги, които разделят една varṣa от друга. В Mārkeṇḍeya Purāṇa,Bhārata-var isa се описва като форма на лък; югът, изтокът и западът формират носовата форма (заоблената крайбрежна зона), а Хималаите планина образуват носовата струна на север. Тази Хималаи не е тази, която познаваме в Индия. Тази Хималаи се издига на височина от 80 000 мили. Тази планинска верига Хималаи разделя Bhārata-varṣa от Kimpuruṣa-varṣa. Планинските вериги, разделящи Jambūdvīpa, са по-ясно илюстрирани по-долу с Bhārata-varṣa, показан тук в долната дясна част на снимката:



Горната снимка показва Джамбудвипа със златната планина Меру в центъра. Редовете планини около основата му се издигат на височина от 80 000 мили. Тези огромни планински вериги разделят Jambūdvīpa на девет varṣas (региони). Земята е един от деветте острова, разположени в района, наречен Bhārata-varṣa.

Поклонението на Кришна се провежда сред жителите на всички тези варни на Джамбудвипа, както е описано в Gopāla-tāpanī Upaniṣad :

mathurā-maṇḍale yas tu / jambūdvīpe sthito 'tha vā
yo' rcayet pratimāṁ prati / sa me priyataro bhuvi


„Този, който Ми се покланя във формата на Моето Божество, докато живее в областта Матхура или всъщност някъде в Джамбудвипа, става най-скъп за Мен на този свят.“ ( Gopāla-tāpanī Upaniṣad, Uttara 47 )

Кратко описание на околната среда, хората и духовната култура на жителите на Джамбудвипа, включително Бхарата-варна, е дадено в Петото песнопение на Шримад -Бхагаватам,глави шестнадесета до деветнадесета. Описание на по-нататъшно населените острови около Джамбудвипа е дадено в глава двадесета. Описание на по-нататъшните особености на Бхумадала, както и описание на планетите и звездите е дадено в глави двадесет и първа и двадесет и втора. Описание на седемте планетни системи под Bhū-maṇḍala е дадено в глави двадесет и четири и двадесет и пет. Различните планетни системи на Вселената (общо четиринадесет) не трябва да се тълкуват като планети, както обикновено ги разбираме, а по-скоро като обширни простори или нива, които са разположени над и под Земята (или равнината на Бху-Мангала), и които улесняват различните желания и кари на живите същества в материалния свят. Всички тези места имат разнообразна среда и са обитавани от различни форми на живот.Шримад-Бхагаватам описва по - специално разновидностите на духовната култура (или липсата й) в тези региони. Описание на ада е дадено и в двадесет и шеста глава. Тези различни описания на живота и ситуациите във вселената обучават живото същество в материалния свят за избора му на среда, както и му напомнят за кармичните резултати, които следват в резултат на прилагане или пренебрегване на директиви от ведическата литература.

Основното послание на Шримад-Бхагаватам обаче е да убеди живите същества да се откажат от очарованието и привързаността си към тези временни ситуации в материалния свят и да работят за възстановяване на вечните си отношения с Кришна чрез процеса на бхакти-йога . Чрез този процес човек може да получи освобождение от цикъла на повтарящото се раждане и смърт и в крайна сметка да се върне обратно в Царството Божие, първоначалния дом на душата. За тази цел Петото песнопение на Шримад -Бхагаватам, което съдържа по-голямата част от ученията по космография, съдържа и учението на Джана Бхарата, велик ведически мъдрец, който учи силно за многото илюзии, които улавят ума и сетивата на живите същества в материалния свят .
(1.5) Земята на Шримад-Бхагаватам не е глобус

Сега, за да стигнем до основната точка на тази статия, която трябва да породи съмнение относно изобразяването на Земята, представено във видеото на Ведическия космос от Данавир Госвами. Ако разгледаме видеото на Ведическия космос , ще видим Земята да се носи като топка в океана със солена вода, който заобикаля Джамбудвипа:



Позовавайки се на Земята като Bhārata-kanda (санскритската номенклатура или име, използвано тук за Земята), видеото заявява, че Земята е един от деветте острова, разположени край брега на Jambūdvīpa, и че тези острови, известни като Bhārata-varṣa, са създадени от синовете на Сагара. Искаме да поставим под въпрос тази подробност по-долу, но приемайки засега, че е истина, защо Бхарата-канда (Земята) е изобразена като глобус, плаващ върху вода? Ако Bhārata-kanda се формира от същата топография като останалата част от Bhārata-varṣa (просто е една от частите на оригиналния пейзаж, който по-късно се формира в девет отделни острова), как тогава изведнъж се превърна в перфектен глобус, изглеждащ невероятно несъвместим (не на място и неподходящо) с околния терен на Jambūdvīpa? Анимацията точно изобразява Jambūdvīpa като нормално изглеждащ остров,



Представете си например, ако морското равнище започне да се повишава около Америка, причинявайки нови острови около високопланинската земя, която не е била потопена. Новите острови все още много биха приличали на останалата част на Америка; те не биха започнали да изглеждат като перфектна топка. Във ведическия космосанимация чуваме обяснение как се формират девет острова в Бхарата-варна, но любопитно е, че само един от тях е с форма на глобус. Защо другите острови, изобразени в анимацията, също не приемат формата на глобуси, плаващи във водата? Те са точно изобразени като нормално изглеждащи острови; не планети. Изобразяването на Земята като глобус, плаващ по вода, е в противоречие с това, което всъщност се описва, а именно образуването на по-малки острови или региони от по-големия остров Jambūdvīpa. Различието на Земята с формата на глобус с другите острови е поразително и причините, посочени за изобразяването му по този начин, са предположения, основани на интерполация на някои санскритски думи (виж по-долу). Къде има споменаване във всеки ведически писание на този конкретен тракт от Бхарата-варна, оформящ се в топче с форма на глобус? Необикновеното създаване на един перфектно кръгъл глобус, оформен от обикновен остров като Джамбудвипа, със сигурност би оправдало споменаването от Шукадева Госвами, говорителШримад-Бхагаватам.Представете си дали вместо остров с форма на глобус се е образувал 8000 висок пирамидален остров / планета; няма ли такъв фантастичен дизайн да бъде споменат от географ, особено ако океаните и хората от всичките му наклонени страни успяват да останат сякаш хоризонтални и без да се плъзгат? Перфектната кълбовидна топка, плаваща по вода, е не по-малко удивително творение, изискващо обяснения на гравитацията и т.н., което със сигурност би било посочено от Шукадева Госвами. Факт е, че никъде не се споменава за подобно творение. Остава да се приеме очевидното, че земните острови или континенти лежат равномерно като другите области на Джамбудвипа. Нека оставим за момент настрана как предполагаме, че Земята изглежда, и просто вземете действителното описание на Бхарата-варна като част от Джамбудвипа.действително описание, дадено от Шукадева Госвами. Във всеки случай, изобразяването на Земята като глобус не може да понесе различните научни наблюдения, които са направени, които ясно показват, че на Земята няма видима или измерима кривина (виж раздел 2.4).

Важен момент, който трябва да се отбележи, обаче е, че видеото Ведически космос правилно показва връзката на Земята с Джамбудвипа. Анимацията на видеоклипа на Земята с форма на глобус, плаваща върху вода и заобиколена от други земни елементи, разбира се, е шок за ума, свикнал да възприема изображенията на Земята като самотен глобус, плаващ в тъмно, празно пространство. Идеята обаче е представена в горните изображения от ведическия космосче в близост до континентите и океаните на нашата Земя има други сухопътни зони, не е нещо, което всеки от нас може лично да потвърди или отрече. Кой от нас, например, лично е отишъл в космоса, за да потвърди действителното положение на Земята като въртящ се глобус в космоса? И кой от нас лично е преминал през Арктика и Антарктика, за да види дали всъщност има още земя, която да бъде открита? Всички ние разчитаме на изображения на Земята от агенции като НАСА. В раздел 2.2 поставяме под въпрос тези официални изображения. Въпреки че повечето хора не биха почувствали нужда да поставят под въпрос тези изображения и сметки, последовател на Шримад-Бхагаватам трябва да постави тези изображения под въпрос, защото според Шримад-Бхагаватамнаистина има други земи и други хора в близост до мястото, което наричаме Земя. Те почиват в същите океани със солена вода като нашия. Теоретично, ако зададем северно течение, бихме могли да отплаваме до Джамбудвипа на същия океан (вж. Раздел 2.6). Неотдавнашното излагане на така наречените изображения на Земята на НАСА от членове на обществото с плоска земя не само разкрива най-голямата измама в историята, но разкрива съвсем ново разбиране и оценка на разширената концепция за Земята на Шримад-Бхагаватам .

Предишното изображение от Ведическия космос на Земята във формата на глобус, плаваща върху океана със солена вода на Jambūdvīpa, може би би изглеждало по-достоверно и приемливо, ако просто изобразяваше континентите на Земята като легнали плоски върху океана със солена вода, а не като топка върху то. Правилното изобразяване на Земята, лежаща плоска, ще резонира с вроденото разбиране на душата и интуицията на истината за творението на Кришна. Такова изображение всъщност би съответствало на нашето възприемане на реалността; тъй като докато летим или плаваме над сушата и океаните, откриваме, че Земята е идеално равна във всички посоки. Никъде няма видима или измерима кривина на Земята (вж. Раздел 2.4).

От видеото на Ведическия космос се вижда , че действителното описание на Бхарата-варна, дадено в Шримад-Бхагаватам, е интерполирано, за да се побере в предварително замислено и недобре замислено понятие за Земята според НАСА - изображение, което е незаличимо маркирано в нашата умовете като автентичен образ на земната форма. Аз лично не приемам изображенията на Земята с форма на глобус, въртяща се в космоса, като автентични (вж. Раздел 2.2), но ако за момент предположим, че те са верни, на изображенията на Земята, предоставени от НАСА, никъде не виждаме топка във формата на Земя, плаваща върху океан с космически размери. По-скоро виждаме земя с форма на топка, която се носи в тъмно празно пространство. Как се надява Данавир Госвами да обясни несъответствието? Каква е мотивацията зад това изображение, което ясно се отклонява и от дветеОписанието на Шримад-Бхагаватам и от самата НАСА?

Тук, между другото, имаме грандиозно сблъсък на световните възгледи, което не е дебат за хората със слабо сърце. Ако твърдението на НАСА за фотографиране на Земята от космоса е автентично, то според последователите на Шримад-Бхагаватамте биха показали други региони на сушата в близост до континентите на Земята - това са осемте други региона на Бхарата-варна, които се простират на площ от 72 000 мили в същия океан със солена вода като нашия. От още по-голямо разстояние в космоса те щяха да видят огромния кръгъл остров Jambūdvīpa, а още по-далеч от космоса щяха да видят огромните участъци земя, образуващи останалите концентрични острови около централния остров Jambūdvīpa. Трябва да е едното или другото. Или НАСА лъже, изневерява и заблуждава хората с техните образи на земно кълбо, въртящо се в тъмно празно пространство, или Шримад-Бхагаватам е хубава приказна история, която да забавлява своите ведически последователи с нищо повече от фантастични митове и легенди.

Описанието на Бхарата-varṣa е дадена в пети Песен на Шримад Бхагаватам , в участъци от Махабхарата , както и в други Пураните (Ведическата история). Bhārata-varṣa има обща земна площ от 72 000 мили и се намира в южния район на по-голямата площ на Jambūdvīpa (800 000 мили). Самата Бхарата-варна е допълнително разделена на девет секции, от които нашата Земя е една. Това е описано в различни Purāṇas като Viṣṇu Purāṇa , Brahmāṇḍa Purāṇa и Mārkeṇḍeya Purāṇa . В Mārkeṇḍeya Purāṇa е посочено:


Краущуки проговори. Прелестен сър! Вие напълно описахте тази Джамбудвипа ... Затова, кажете ми, о, брахман, подробно за тази Бхарата и какви са нейните подразделения, колко са те и каква е нейната структура точно; това е страната и какви са провинциите и планините в нея, о брахмане?

Маркандея проговори. Чуйте от мен деветте дивизии на тази държава Бхарата, те трябва да бъдат известни като простиращи се до океана, но като взаимно недостъпни. Те са Индра-двипа, Касерумат, Тамра-варна, Габхастимат и Нага-двипа, Саумия, Гандхарва и Варуна; и това е деветата двипа сред тях и е заобиколена от морето. Тази двипа е хиляда йоджани от юг на север.

Цитатите на Шрила Прабхупада от Сиддханта-Широмаджи, за да потвърдят съществуването на тези подразделения на Бхарата-варна:


В Siddhānta-śiromaṇi, глава първа (Golādhyāya), в раздела за Bhuvana-kośa, деветте khana са споменати, както следва:

В Бхарата-варна има девет хани. Те са известни като (1) Aindra, (2) Kaśeru, (3) Tāmraparṇa, (4) Gabhastimat, (5) Kumārikā, (6) Nāga, (7) Saumya, (8) Vāruṇa ​​и (9) Gāndharva. ‛ (Īrī Caitanya-caritām ,ta, Antya-līlā, 2.10)

В горния цитат от Mārkeṇḍeya Purāṇa , Mārkeṇḍeya Ṛṣi казва, че районът Bhārata-varṣa, който познаваме като Земя, е на 8000 мили от север на юг и е изцяло заобиколен от морето. Измерването на Markeṇḍeya Mi на диаметъра на Земята е много близо до съвременното изчисление на приблизително 7 920 мили и неговото изображение на Земята, изцяло заобиколена от вода, е, разбира се, точно как Земята може да бъде изпитана от всеки от нас, живеещ тук. За огромното мнозинство от нас, които все още не са се качили на ракетен кораб или НЛО, за да потвърдят чрез личен опит дали Земята е кръгла или плоска, можем поне да преживеем чрез пряко възприятие, че където и да отидем по суша, море, или въздух, хоризонтът под нас винаги е равен.

Така че, според Маркешея Пурана и Вишу Пурана, както и други Пурани, Бхарата-варна има обща площ от 72 000 мили и е разделена на девет области, от които нашата Земя е само една част с размери 8 000 мили. Това означава, че на изток и запад от континентите на Земята има повече сухоземни зони, принадлежащи на Bhārata-varṣa; а на север от континентите на Земята е следващата варна на Джамбудвипа, известна като Кимпуруша-варна. Нашата Земя е 1000 юджани или 8000 мили от юг на север. Следователно теоретично, когато стигнем до северната част на нашата Земя, ние сме почти в обсега на самата Джамбудвипа. Ако успяхме да стигнем Джамбудвипа и продължихме да вървим на север (на плоска равнина), в крайна сметка щяхме да достигнем връх Меру. Според Шримад-Бхагаватамние всъщност сме част от Jambūdvīpa, но просто сме разделени от вода. В „ Шримад-Бхагаватам“ и „ Махабхарата“ се посочва, че само преди 5000 години Панава са управлявали цялата тази област от столицата си в днешна Индия (вж. Раздел 1.8 по-долу). Сега вече нямаме достъп до тази област.

Ние също сме отделени от другите области на Бхарата-варна. Според горното описание на Mārkeṇḍeya Ṛṣi, има около осем други суши (покриващи площ от 72 000 мили) някъде в близост до океаните на Земята. Макар и „взаимно недостъпни“, те не са далеч. Разбира се, това има смисъл само при плосък модел на Земята с разширени равнини. Няма смисъл от гледна точка на глобус. По-късно ще обясним с примери защо това изображение на глобус всъщност е изкуствено творение от отдела за специални ефекти на НАСА (вж. Раздел 2.2). Живеем на равна Земя и има още много неща, които трябва да бъдат открити или по-скоро преоткрити. Това е версията на Purāṇas и тази, която е най-съвместима с науката, която доказва, че Земята е в разширена плоска равнина, а не на въртяща се топка в космоса.

Маркешея Ши казва, че островите са взаимно недостъпни. Не съм сигурен как точно да приема това, защото разстоянията не са немислимо отдалечени от съвременния транспорт като кораби и самолети. Регион от 72 000, грубо разделен на девет части, би дал груба оценка на 8 000 мили за всеки регион. Съвременните самолети и кораби лесно могат да преодолеят тези разстояния. Защо тези области се считат за взаимно недостъпни, не е обяснено. Разбира се, само преди 5000 години, Панавите са управлявали не само цялата Бхарата-варна, но и цялата Джамбудвипа, която е на площ от 800 000 мили. Това би означавало, че островите не са толкова взаимно недостъпни, колкото изключително трудни за достъп - поне за нашето сегашно поколение.

Във всеки случай от тези описания не чуваме нищо, което отдалече да прилича на планета с форма на глобус. Джамбудвипа е описан като огромен кръгъл континент, заобиколен от вода. Този континент е разделен на девет региона, наречени varṣas, от които Bhārata-varṣa е един. Самата Земя е само едно от деветте по-нататъшни подразделения на Бхарата-варна. Части от Бхарата-варна може наистина да са били разделени на острови, както е изобразено във видеото, но никъде няма абсолютно никаква справка Земята да е планета във формата на топка, плаваща във вода. Земята е такава, каквато я намираме - редица континенти, разположени хоризонтално и заобиколени от вода. Както е описано в Шримад-Бхагаватам, ако човек продължи на север от Бхарата-варна, преминава покрай Кимпуруна-варна и Хари-варна, преди да пристигне в самия Меру, който е в центъра на Джамбудвипа. Помислете да отидете например от южната част на Африка до северната част на Европа или да отидете от западната част на Европа в Източна Азия; това е просто една земна маса, разделена на континенти и заобиколена от вода. По същия начин Jambūdvīpa е един огромен кръгъл остров, заобиколен от вода, а Bhārata-varṣa е един от тези региони на Jambūdvīpa. Бхарата-варна е на хоризонтална повърхност през целия път. Следователно изобразяването на Земята като топче с форма на глобус не е ли случай на налагане на съвременната ни концепция за земното кълбо върху текст, който го описва точно (според мен) като част от остров, заобиколен от необятния океан със солена вода?

Ако информацията наистина е фактическа, че Бхарата-варна е била разделена на девет острова и че Земята е един от тези девет острова, разположени край южното крайбрежие на по-голямата Джамбудвипа, тогава тя очевидно ще има същата топография и характер като другия острови, всички те почиват на плоската равнина на Bhū-maṇḍala. Откъде идва идеята за топката? Изобщо няма никакъв смисъл! Със сигурност не е това, което текстът описва. Никъде във ведическите текстове няма описание, че Земята има цял набор от различни правила от останалата част на Бхарата-варна, като закона за гравитацията и т.н., които биха били необходими, за да подкрепят концепцията във формата на глобус.

По отношение на Земята като кръгла форма, подобна на глобус, Негово Светейшество Данавир Госвами продължава да казва:


Понякога ведическата космология се тълкува погрешно като изобразяваща Земята като плосък диск. Тази заблуда на плоската Земя възниква отчасти поради неспособността ни да разберем ведическата номенклатура. Един обект може да бъде посочен с няколко имена, а едно име може да се отнася до няколко обекта. Например терминът Земя може да се използва за описание на поне 6 различни аспекта на ведическата космология. Земята, на която живеем, наистина е глобус, както се обяснява с думата parimaṇḍala, която означава сферична, използвана в текста на Mahābhārata. Плоският диск се отнася до по-голямата планетарна система на Bhū-maṇḍala.

За съжаление санскритският стих, в който се използва думата parimaṇḍala, не е включен в диалога на видеото. Човек трябва да види конкретната препратка към стиха и контекста, в който думата parimaṇḍala се използва за описание на Bhārata-kanda. Думата parimaṇḍala може също толкова често да означава кръгла или кръгла и не е окончателно доказателство за сферичността на Земята. Нещо може да бъде кръгло на равна повърхност, като кръг на магистрала. Поклонниците на Кришна говорят за Враджа-маджала парикрама , например, което означава да се върти по въртящ се или обикалящ начин около маджала (кръга) на Враджа (място за поклонение в Индия, свещено за последователите на Кришна). Няма споменаване вШримад-Бхагаватам от Бхарата-варна е топка с форма на глобус, плаваща върху вода, форма, която би я направила напълно несъвместима със заобикалящата я среда. Преводът и приложението на санскритската дума parimaṇḍalaтрябва да бъде чувствителен и подходящ за това, което се описва. Пураните описват Bhārata-var asa като дълъг 72 000 мили и разделен на девет региона (или острови?). Той образува една част от огромния кръгъл остров Jambūdvīpa, който се намира в центъра на плоската кръгла равнина на Bhū-maṇḍala. Не се споменава каквато и да е част от него да наподобява нещо като глобус, плаващ в океана със солена вода. Бхарата-варна седи до Хари-варша и Кимпуруна-варна, точно както Европа седи до Азия. Човек може да премине от същата земна маса на Bhārata-varṣa в Kimpuruṣa-varṣa и на север до самата планина Meru. Само преди 5000 години цялата тази земя се управляваше от Панавите от тяхната столица в Индия. Бхарата-варна не се описва като глобус. Той е на хоризонтална равнина.Шримад-Бхагаватам го описва като всъщност изглеждащ.

Ако погледнем отново контекста, думата parimaṇḍala може би се отнася или до самата Jambūdvīpa, която е описана като остров с кръгла форма, или до по-големия земен диск, известен като самата Bhū-maṇḍala; действително използването на думата pare (great) би предполагало по-голямата Bhū-maṇḍala. Отново трябва да се разгледа контекстът. Данавир Госвами също цитира санскритската дума Sudarśana като препратка към това, че Земята е кръгла. Сударшана се отнася до кръглата форма на дисковото оръжие на Кришна. Въпреки това, частта Bhīṣma-parva на Mahābhārata(раздели V и VI), където Санджая описва на цар Dhṛtarāṣṭra за ведическата космография, ясно и недвусмислено използва думата Sudarśana, за да опише кръговата форма на Jambūdvīpa, а не на самата Земя. Присвояването на думата Sudarśana, за да накара Земята да изглежда като глобус, е небрежна интерполация в иначе поздравителен опит да се изобрази позицията на Земята във Ведическия Космос. За негова заслуга Данавир Госвами е позиционирал правилно Земята по отношение на Джамбудвипа; континентите на Земята просто трябва да бъдат изобразени като легнали равни на океана със солена вода, тъй като ние наистина го изпитваме.

Във всеки случай, ако някой настоява да тълкува parimaṇḍala или друга санскритска дума в смисъл, че Земята е с форма на топка, човек се сблъсква с огромно различие между представянето на Земята като земно кълбо и действителното описание, дадено в Шримад-Бхагаватам и други Purāṇas, които го изобразяват като малък район, заобиколен от вода и образуващ малка част от по-големия остров Jambūdvīpa. Трябва да приемем описанието на Бхарата-варна такова , каквото е ; не налагаме нашата предварително замислена идея.

Ако думата parimaṇḍala всъщност се дължи на Земята, тя може действително да потвърди плоската земна карта, която изобразява континентите на Земята, заобиколени от стената на Антарктида, която затваря земната маса в кръгъл леден пръстен. Всъщност всяка санскритска номенклатура, която може да опише Земята като кръгла, може да има предвид този антарктически пояс. На снимката по-долу е показан въздушен изглед на най-популярната плоска земна карта със заграждащата стена на Антарктида:



Плоската земна карта с ограждаща кръгла ледена стена на Антарктида. Тази карта не посочва местата, които според Шримад-Бхагаватам биха лежали отвъд ледените райони.

Ледените райони наистина биха могли да представляват някакъв вид физическа бариера, която ни пречи да влезем в Джамбудвипа. Маркешея Ши казва, че регионите на Бхарата-варна са взаимно недостъпни, така че очевидно съществува някаква бариера, която да ни попречи да продължим по-нататък. Вярно е също така, че от която и част на света да се плава в северна или южна посока, в крайна сметка човек се натъква на непроходима ледена стена.



Показателна карта на света от НАСА всъщност показва ледени региони, които се движат по дължината на света както в северните, така и в южните региони:



В модела на земното кълбо Антарктида е леден континент, който покрива дъното на земното кълбо от 78 градуса южна ширина до 90 и следователно е с обиколка не повече от 12 000 мили. В модела с плоска Земя обаче Антарктида се превръща в огромен кръг от лед, напълно обграждащ останалите континенти. Ерик Дюбай пише за несъответствията, открити при изследването на Антарктида:


Много ранни изследователи, включително Каптиан Кук и Джеймс Кларк Рос, обаче, опитвайки се да обиколят Антарктика, отнеха 3 до 4 години и изминаха 50-60 000 мили наоколо. Британският кораб Challenger също направи непряко, но пълно обиколка на Антарктида, пресичайки 69 000 мили. Това е напълно несъвместимо с модела на топката. (Ерик Дюбай 200 доказателства Земята не е въртяща се топка)

Спекулациите изобилстват за това какво се крие отвъд Антарктида, но според Шримад-Бхагаватам отвъд полярните ледени плата човек би могъл да открие другите региони на Бхарата-варна, както и континенталната част на самата Джамбудвипа. По тази причина не съм напълно уверен в съществуващата карта на плоската Земя, защото според Шримад-Бхагаватамна север от нашите континенти и океани човек в крайна сметка ще стигне до 80 000 мили висока Хималайска планина, която разделя Бхарата-варна от Кимпуруна-варна, две от трите варни в южната страна на Джамбудвипа. От Индия Панавите отидоха на север (вероятно пресичайки Русия) и по някакъв начин влязоха в Джамбудвипа. Този северен път беше и курсът на Олаф Йенсен, който случайно отплава в един омагьосан свят, напомнящ описания на Джамбудвипа, дадени в Шримад-Бхагаватам . Хората, които срещна, дори говореха на диалект на санскрит. Това приключение е преразказано в книгата The Smokey Godот Уилис Джордж Емерсън (1908). На картата на плоската Земя обаче, ако човек се насочи на север от Индия, той прекоси Русия и стигне до Арктика. Но след Арктика човек намира само Северна Америка, а не Джамбудвия. Така че изглежда нещо не е наред с тази карта с плоска Земя, поне от описанието на Шримад-Бхагаватам . В друг смисъл, разположението на континентите на плоската земна карта изглежда правилно, когато започнем да разглеждаме странния свят на полетните маршрути (вж. Раздел 2.3). Все още трябва да намеря решение на това несъответствие.

Във всеки случай, според Шримад-Бхагаватам, ако някой продължи да се движи на север от Индия, компасът всъщност ще продължи да сочи на север дори след като стигне до така наречения Северен полюс. Компасът ще продължи да сочи на север, защото това е посоката на планината Меру. Меру (а не така нареченият Северен полюс) е централната точка в по-голямата Земя (или Бху-махала), от която се измерват всички посоки. Меру е директно на север от Бхарата-варна. Преди това Панавите управляваха цяла Джамбудвипа от столицата им в Индия (виж по-долу раздел 1.8), така че достъпът беше възможен в този момент, но преди около 5000 години навлязохме в периода Кали-юга (епохата на боевете и лицемерието) и нашата определено място в Bhārata-varṣa се изолира от континенталната част на Jambūdvīpa. Споменава се в различни Purāṇasче югите (четири повтарящи се цикъла на времето, които предизвикват вариации в съзнанието, поведението и околната среда на хората) засягат само Бхарата-варна, а не и другите варни от Джамбудвипа, когато благочестивите хора живеят щастливо, наслаждавайки се на резултатите от предишната си карма. Поради тази причина ние сме въведени в някаква карантина и образуването на кръга на Антарктида може да е част от физическата бариера, която пречи да влезем в Джамбудвипа.

Проблемът за повечето от нас в концептуализирането на това как изглежда Земята е, защото сме били убедени, че сме на топката на НАСА в космоса. Ако трябва да вярваме на Шримад-Бхагаватам, ние всъщност не сме толкова далеч от нашите съседи в Бхарата-варна и от нашите по-просветени съседи от Джамбудвипа. В действителност сме само на няколко хиляди мили. Заобиколени сме от един и същ океан със солена вода. Помислете за това; океанът със солена вода, заобикалящ Jambūdvīpa, е същият океан със солена вода, който заобикаля нашите собствени континенти. Това е така, защото всъщност сме част от Джамбудвипа, но просто сме разделени от океана. Океанът със солена вода е описан в Шримад-Бхагаватамкато със същата ширина като Jambūdvīpa, тоест 800 000 мили в ширина. Океанът със солена вода напълно обгражда Джамбудвипа в голям кръг. От нашата Земя, ако тръгнем на север, ще стигнем Джамбудвипа на относително кратко разстояние. Но преминаването в южна посока би означавало да продължим още 800 000 мили по океана със солена вода, докато човек не достигне Плакшадвипа, който е следващият концентричен остров, заобикалящ Джамбудвипа в равнината на Бху-Манала. В Махабхарата Sanjaya споменава, че има и различни царства, разпръснати из този огромен океан със солена вода, обаче, виден земя разполага на Бху-Мандала обикновено се признава като Sapta-dvīpaили седем острова и заобикалящите ги океани. Тези седем кръга от различни острови и океани продължават милиони мили по протежение на Бумадала. Описание на географията и духовния живот на хората, живеещи в тези райони, е описано в Петото песнопение на Шримад-Бхагаватам и други ведически текстове.

Във всеки случай по някакъв начин сме били някак отделени от континенталната част на Джамбудвипа. Възможността за преоткриването му съществува и това не включва отвеждането на космически кораби до други планети, подобни на Земята, които плават по подобен начин в космоса. Ние не се нуждаем от ракетни кораби, за да намерим другите региони на Джамбудвипа, защото според Шримад-Бхагаватам изобщо не сме на въртяща се планета с форма на земно кълбо. Вече стоим на част от плоския кръгъл остров Jambūdvīpa на 800 000 мили и сме буквално само на няколко хиляди мили на същия участък от океан със солена вода, който заобикаля континентите ни от континенталната част на Jambūdvīpa. Трудно можем да си представим това поради концепцията за Земята във формата на топка.
(1.6) Отделенията на Бхарата-варна

Точно както Jambūdvīpa е разделена на девет varshas , Mārkeṇḍeya Purāṇa, Viṣṇu Purāṇa и др., Също описват самата Bhārata-varṣa като разделена на девет области. Тъй като не мога да чета Devanāgarī, не мога да намеря ясен английски превод, в който разделите са описани като кандида (региони) или dvīpas (острови). Ако някой знаещ учен може да предостави препоръки за това, би било много полезно. В моето собствено четене чрез различните английски преводи на Пурани и други изходни материали, които описват Бхарата-варна, наличните език и преводи са противоречиви или двусмислени. Понякога Бхарата-варна се разделя на канди(региони), а понякога и dvīpas (острови)? Земята обаче се споменава специално като напълно заобиколена от вода, което я поставя в категорията на dvīpa . Във видеото на Ведическия космос всички девет региона на Бхарата-варна са изобразени като отделни острови и това изображение изглежда е потвърдено от няколко текста от Шримад-Бхагаватам :


От стоте синове на Господ Абхадева, най-големият, Бхарата, беше изцяло отдаден на Господ Нараяня. Именно заради славата на Бхарата тази планета сега се празнува като великата Бхарата-варна. ( Шримад-Бхагаватам 11.2.17 )

Девет от останалите синове на Абхадева стават владетели на деветте острова [нава-двипа] на Бхарата-варна и упражняват пълен суверенитет над тази планета. Осемдесет и един синове станаха два пъти родени брахмани и помогнаха да се започне ведическият път на плодотворни жертвоприношения [карма-каня]. ( Шримад-Бхагаватам 11.2.19 )

Тук думата nava-dvīpa (девет острова) се използва за описание на Bhārata-varṣa, въпреки че в коментара те странно се споменават като деветте varṣas на Jambūdvīpa. Във всеки случай , много малко е дадено описание на други места за тези други региони или острови на Бхарата-varṣa.

Във видеото Ведически космос виждаме Земята, разположена в южната част на Джамбудвипа, разположена в океана със солена вода, заедно с другите острови на Бхарата-варна. В своя коментар Н. В. Данавир Госвами обяснява:


Bharata kanda е един от деветте острова на първоначално носообразната Bhārata-varṣa, който е бил разделен от синовете на Sagara. Изцяло заобиколени от вода, островите са взаимно недостижими.

Образуването на някои острови около Джамбудвипа от синовете на Сагара наистина е описано в Шримад-Бхагаватам , но от стиха не става ясно, че тези острови всъщност се отнасят до разделянето на Бхарата-варна на острови:


Шри Шукадева Госвами каза: Скъпи ми кралю, според мнението на някои учени учени, осем по-малки острова заобикалят Джамбудвипа. Когато синовете на Махараджа Сагара търсеха по целия свят своя изгубен кон, те разкопаха земята и по този начин възникнаха осем съседни острова. Имената на тези острови са Svarpraaprastha, Candraśukla, Āvartana, Ramaṇaka, Mandara-hariṇa, Pāñcajanya, Siṁhala и Laṅkā. (Шримад-Бхагаватам 5.19.29-30)

Бих искал да отбележа мимоходом, че тук се споменават осем острова. В стиха не се вижда, че тези острови се отнасят до деветте части на Бхарата-варна. Списъкът с имената на тези острови също се различава от имената, дадени във Viṣṇu Purāṇa, Mārkeṇḍeya Purāṇa и др., За да посочи деветте района на Bhārata-varṣa; отново показва, че говорим за две различни групи места. Поне в този стих изглежда, че Шукадева Госвами просто споменава случайно съществуването на още осем по-малки острова, които заобикалят Джамбудвипа. Въпросните острови могат да бъдат навсякъде около огромната крайбрежна зона на Ямбудвипа. Всъщност има една ранна илюстрация от Шримад-Бхагаватамкоето ги изобразява като такива, а други предавания на историята на синовете на Сагара, създаващи тези острови, са поставили островите около Джамбудвипа, а не в Бхарата-варна. Тук не се опитвам да противореча на Н. В. Данавир Госвами, но пояснения и конкретни препратки биха били полезни. Това в един смисъл е второстепенен момент в дискусията и го включвам само за онези учени от санскрит, участващи в окончателното изображение на Бхарата-варна, които да бъдат показани във ведическия планетариум.

Във всеки случай, независимо дали са разделени на varṣas (региони) или dvīpas(острови) цялата зона на Bhārata-varṣa се намира в носовидната част на южната част на Jambūdvīpa. Следователно знаем къде е точно Земята, но не точно как изглеждаме по отношение на другите части на Бхарата-варна. Едно нещо, което знаем със сигурност обаче, е, че нашата Земя се измерва като 1000 йоджани или 8000 мили от север на юг; и тръгвайки на север от Бхарата-варна, стигаме до нашите съседи в Кимпуруна-варна. Всъщност не сме толкова далеч от останалата част на Джамбудвия. Идеята, че сме съседи на огромни участъци земя с милиарди повече хора, живеещи на континенталната част на Джамбудвипа, е революционна концепция, която не може да се примири с идеята, че сме сами на планета, въртяща се в празно пространство. Това разбиране изисква ново ниво на съзнание за Кришна.

В разказа HH Dānavīr Goswami казва, че:


Тези острови [отнасящи се до Земята и съседните й острови] са заобиколени от вода, което ги прави взаимно недостъпни.

Ако наистина целият регион Бхарата-варна е бил разделен на девет острова, действителното разстояние между островите все още не би било толкова голямо, че да ги направи недостъпни един за друг. Bhārata-varṣa е описан като дълъг 72 000 мили. Ако разделим това на 9, имаме площ от около осем хиляди мили за всеки остров. Интересното е, че по съвременни изчисления диаметърът на Земята се изчислява на приблизително 7 920 мили. Следователно разстоянието до брега на Jambūdvīpa е сравнително малко и е напълно възможно при сегашните ни видове транспорт. Нашите континенти лежат на същата солена вода, която теоретично би ни отведела до брега на Джамбудвипа, ако просто продължихме да летим или да плаваме. Това разбира се, ако сме на плоска равнина, а не на глобус, както представя НАСА. Все още, Антарктида създава задънена улица нито от море, нито от въздух и никога не е имало пълно околосветско плаване север-юг. Мистерията около истинската природа на Антарктида и отказът на достъп до независими изследователи от световния договор за Антарктика от 1959 г. е във фокуса на много плоски изследвания на Земята. Едно е сигурно - поне споредMadrīmad-Bhāgavatam и Mahābhārata - това, което днес знаем като днешна Индия, някога е имало връзки с по-голямата Jambūdvīpa, всъщност само преди 5000 години, цялата 800 000 мили зона на Jambūdvīpa се управлява от Maharaja Yudhiṣṭhira и по-късно Mahārāja Parīkṣit (вж. Раздели 1.8 и 1.9) ). Така че изглежда, че островите Бхарата-варна не са толкова взаимно недостъпни, но по-скоро изключително трудни за достъп.

Това повдига интересен въпрос: Все още ли сме свързани с Джамбудвипа или изцяло отсечени и разделени от вода? Възможно е все още да сме свързани с Jambūdvīpa и достъпът е разрешен само на духовно квалифицирани хора. Липсата на възприятие и достъп до Джамбудвипа би включвала някакъв вид илюзия или отклонение от по-висши сили, което ни пречи да видим и да влезем в прелеза. Това не е немислимо предложение. Ако майстори-магьосници като Дейвид Копърфийлд могат да изчезнат Статуята на свободата, това е по силите на великите контролери на Вселената ( devas), за да предотвратим възприятието ни за Jambūdvīpa. Ако наистина сме напълно разделени от водата, континенталната част на Джамбудвипа в никакъв случай не би могла да бъде на немислимо разстояние от нас и отново може да се използва някаква илюзия или физическа бариера, за да се предотврати навлизането. Разбира се, концепцията за земното кълбо ни кара да мислим, че просто се движим в тесен кръг. Шрила Прабхупада споменава в разговор с Тамала Кша Госвами (вж. Раздел 2.5 по-долу), че може да отиде по-далеч на изток и на запад, но ние сме възпрепятствани от по-нататъшно пътуване от висши сили. Трябва отново да имаме предвид, че според Маркешея Пурана , циклите на юга засягат само Бхарата-варна, (не и другите варни)на Jambūdvīpa). Поради това, че тук е Кали-юга в Бхарата-варна (епоха на кавги и лицемерие), има смисъл, че сме били поставени в някаква карантина и изолирани от останалата част на Джамбудвипа.
(1.7) Земният диск (Bhū-maṇḍala) и Ведическата империя

Главният говорител на Шримад-Бхагаватам, Шукадева Госвами, разказва за събития преди пет хиляди години, когато Земята ( бхумир ) е била претоварена от демонични същества под маската на Царете. Тези апокалиптични събития утаяват появата на бог Кришна, който се въплътили за защита на светите отдадените на Бога, да унищожи демоните, и ре - установяване на дхарма. Трябва да се разбере обаче, че когато Шукадева Госвами говори за Земята ( бхумир ), той има предвид цялата Бху-мандала, а не това, което ние просто смятаме за земно кълбо. В Шримад-Бхагаватамвсъщност няма описание или изображение на Земята като планета с форма на глобус, въртяща се в празно пространство. Под Земята се има предвид великата Bhū-maṇḍala, кръгът с диаметър 4 милиарда, който разделя горната и долната планетни системи.


Веднъж, когато майката земя (бхумир) беше претоварена от стотици хиляди военни фаланги от различни надменени демони, облечени като царе, тя се обърна към Господ Брахма за облекчение. (Шримад-Бхагаватам 10.1.17)

Когато Шримад-Бхагаватам говори конкретно за това къде се намираме, това се нарича Бхарата-варна, малка част от по-голямата Бху-мангала. Например:


По този начин, когато той [Видура] беше в земята на Бхаратаварша, пътувайки до всички места за поклонение, той посети Прабхасакшетра. По това време Махараджа Юдхинхира беше император и държеше света под една военна сила и едно знаме. (Шримад-Бхагаватам 3.1.20)

Тук Bhārata-var isa се споменава като специфично място в Bhū-maṇḍala: itthaṁ vrajan bhāratam eva varṣaṁ. Шримад-Бхагаватам споменава, че Бхарата-варна е кръстен на велик поклонник на Кришна, наречен Бхарата, най-големият син на Шабхадева:

йеṣаṁ кхалу маха-йоги бхарато йеṣṭхаḥ шреṣṭха-гуṇа
асид йенедаṁ варṣаṁ бхаратам ити вяпадишанти


От стоте синове на Абхадева най-големият, на име Бхарата, беше велик, възвишен поклонник, квалифициран с най-добрите качества. В негова чест тази планета стана известна като Бхарата-варна. (Шримад-Бхагаватам 5.4.9)

В други моменти, когато Шримад-Бхагаватам говори за събития на мястото, което познаваме като Земя, той просто се отнася до конкретни имена на места в нашия район като Матхура, Врандавана и Дварака (свети места в Индия). Тези места са добре известни във ведическия свят поради връзката им с Кришна. Може да се говори например за Ню Йорк, без да се споменава Америка, защото всички знаят, че Ню Йорк е в Америка. По същия начин, когато Шримад-Бхагаватам говори за места, където се намираме, той просто се отнася до конкретни градове, места или реки; особено тези в Индия, където се намират най-важните духовни места във ведическата вселена.

Повечето забавления на Господ Кришна се случват в Бхарата-варна (по-конкретно в Индия), когато Той се изявява на Земята преди пет хиляди години. Когато обаче се твърди, че Господ се е въплътил, за да облекчи тежестта на Земята avatīrṇo 'si viśvātman bhūmer bhārāpanuttaye (Śrīmad- Bhāgavatam 10.27.21), ние трябва да разберем, че Земята ( bhūmer) от Śrīmad-Bhāgavatam е много по-голямо схващане и има много по-голям географ от това, което познаваме като Земя. Когато четем за препратки към Земята в Шримад-Бхагаватам, ние сме склонни да се объркваме, защото смятаме, че Земята се отнася до тази концепция с формата на топка, представена от НАСА, а не до самата Бхумадала, както е изобразена в Шримад-Бхагаватам. В него се споменава например в горния стих (īrīmad- Bhāgavatam 3.1.20), че Махараджа Юдхинхира управлявал света ( chaśāsa kṣitim ) с една военна сила и под едно знаме. Но както ще прочетем понастоящем (виж раздел 1.8) Суверенитетът на Махараджа Юдхинхира беше върху цялата област на Джамбудвипа джамбудвипадхипатях ( Шримад -Бхагаватам1.12.5). Светът на Mahārāja Yudhiṣṭhira се отнася за цялата Jambūdvīpa и извън нея, а не само за малкото континенти, които познаваме като Земя (вж. Раздел 1.8). Преди 5000 години, преди появата на Господ Кришна, демоните бяха заловили Бхарата-варна, но от Бхарата-варна те причиняваха голямо безпокойство и страх на Бхуми. Така Бхуми (персонифицираната Земя) се обърна към Брахма и по призив на Брахма, Господ Кришна в крайна сметка се въплъти, за да спре напредването на демоните, превърнали се в бреме на Земята ( бху-бхара ).


Тежестта на земята [bhū-bhāra] със сигурност беше намалена от Личността на Бога и от другите също. Когато Той присъстваше като въплъщение, всичко добро беше извършено поради благоприятните Му отпечатъци. (Шримад-Бхагаватам 1.17.26)

По същия начин, когато Шримад-Бхагаватам описва Варахадева, спасявайки Земята, която е паднала от нейното положение, това се отнася до цялата Бху-мандала. В Шримад-Бхагаватам няма второ схващане за Земята като планета с форма на глобус :


О, Господи, тъй като върховете на големите планини стават красиви, когато са украсени с облаци, Твоето трансцендентално тяло е станало красиво поради Твоето повдигане на земята (Бху-мангала) на ръба на бивните ти. (SB 3.13.41)

Тук се казва конкретно ca saukaraṁ bhū-maṇḍalenātha datā dhṛtena te, под формата на глиган, който сте вдигнали Bhū-maṇḍala на бивня си.



Господ Варахадева повдига плоската земя, Бху-Манала

Когато Шрила Прабхупада беше разпитан дали Варахадева трябва да бъде изобразен, държащ земно кълбо, или цялата Бху-Мандала, последвалият разговор с Прабхупада, смирено отлагащ изследванията на своя ученик Бхакти-Према:


Поклонник (2): Шрила Прабхупада, преди това рисувахме в художествения отдел ... Точно както Вараха вдигна земята, а земята беше глобус и ние също показахме земния глобус. Как това е свързано с това? Преди това, когато рисувахме, показвахме на земята топка. Така че сега художниците ще бъдат много объркани. Как е паднал в океана Гарба като топка?

Яшоданандана: Зависи от това какво имаме предвид под земята. Западната концепция за земята е само пет континента и няколко океана, но според Бхагаватам земята означава Джамбудвипа, тъй като земята е свързана с Джамбудвипа.

Поклонник (2): Значи цяла Джамбудвипа падна.

Бхакти-Према: Бхагавата описва височината на Хималаите, осемдесет хиляди мили.

Шрила Прабхупада: Не, за този земен глобус.

Бхакти-Према: За земята тя описва четири милиарда мили. Тамала Кха: Това означава Джамбудвипа.

Бхакти-Према: Не, това означава пълна земя, четири милиарда мили. Това е осем мили мили, Jambūdvīpa.

Тамала Кри: Четири милиарда е Вселената. Bhakti-Prema: Bhū-maṇḍala.

Tamāla Kṛṣṇa: Bhū-maṇḍala. О, Bhāgavatam описва Bhū-maṇḍala като земя.

Шрила Прабхупада: О. Яшоданандана: Бхуми.

Бхакти-Према: ... дойде точно от океана, от дъното на океана.

Шрила Прабхупада: Така е обяснено там. Тогава този въпрос е решен.

Тамала Кша: Да. Цялата Bhū-maṇḍala падна.

Бхакти-Према: Значи вселената е кръгла и от дъното на океана Гарбходака до върха на Сатялока има четири милиарда мили. След това отново, от изток на запад отново е още четири милиарда мили. Защото Бхумадала се намира между земята.

Шрила Прабхупада: Обяснете. Той ще обясни. (Показване на планетарни скици, 28 юни 1977 г., Vṛndāvana)

Това обяснение се потвърждава и от Садапута Даса в неговата книга Ведическа космография и астрономия:


В забавлението, когато Господ Вараха вдига земята от океана, земята често се изобразява от художниците като познатия ни земен глобус. Обаче санскритските стихове на Шримад-Бхагаватам, описващи това занимание, не използват никакви думи, обозначаващи сфера, когато се отнасят до земята, а Viṣṇu Purāṇa показва, че Господ Вараха е издигнал Бхуманала като цяло. Съответният пасаж гласи, че след като е издигнал земята от водите, Господ Вараха я е разделил на седем големи континента, както е било преди, като по този начин показва, че земята, която е била издигната, включва седемте dvīpas на Bhū-maṇḍala (VP,

стр. 65). Коментаторът на Вайшава Вашшидхара в коментара си към SB 5.20.38 също посочва, че земята, издигната от Господ Вараха, е Бху-Мандала (вж. Приложение 1).

В Петото пеене земята е директно описана като обширния диск на Bhū-maṇḍala. Думата bhū-golam, или „земен глобус“, обикновено се отнася до сферата на Вселената, а Bhāgavatam изглежда няма пряка препратка към земята като малък глобус. (Ведическа космография и астрономия VCA 3.C Планетите като глобуси в космоса).

Индия често се споменава като Bhārata-varṣa, но Индия (и останалата част от това, което познаваме като Земя) е само малка част от по-голямата Bhārata-varṣa. Основните събития от голямата война на Махабхарата със сигурност са участвали в това, което познаваме като Индия, но тази Индия е само малка част от останалите участващи региони. В Махабхарата ясно описва завладяването и поклонение на Пандавите в зоната около по-голяма от Jambūdvīpa (виж точка 1.9). Всъщност тези области някога бяха свързани. Те са били управлявани и завладявани по различни поводи от ведическите царе. Шримад-Бхагаватам описва управлението на цар Сгнидхра, сина на цар Прияврата, който е първият цар в настоящото творение, управлявал този обширен участък земя:


Шри Шукадева Госвами продължи: След като баща му, Махараджа Прияврата, тръгна да следва пътя на духовния живот, подлагайки се на строги икономии, цар Агнидхра напълно се подчини на заповедта му. Спазвайки стриктно принципите на религията, той даде пълна защита на жителите на Джамбудвипа, сякаш са негови родени синове. (Шримад-Бхагаватам 5.2.1)

Докато се чете Шримад-Бхагаватам , става очевидно, че забавленията на Господ и Неговите въплъщения, които се случват на Земята, всъщност го правят в цяла Бхумадала и (освен ако не е посочено друго) не се ограничават до малкия регион, който ние наречете нашата Земя. Например в забавлението на Махараджа Патху се казва:


След това царят на всички царе, Mahārāja Pṛthu, изравнява всички груби места на повърхността на земното кълбо, като разбива хълмовете със силата на лъка си. По неговата благодат повърхността на земното кълбо почти стана равна. (Шримад-Бхагаватам 4.18.29)

Тук е конкретно посочено, че в това забавление на Махараджа Патху цялата Бхумандала е била изравнена: бху-мандалам идан вайнйай праяш чакре самаг вибхух. Всъщност управлението на Mahārāja Pṛthu беше над обширната площ на Bhū-maṇḍala, а не само върху нашата малка малка земна зона:


Махараджа Патху беше ненадминат цар и притежаваше скиптъра, за да управлява всичките седем острова на повърхността на земното кълбо. Никой не би могъл да се подчини на неотменимите му заповеди, но светиите, брахманите и потомците на Върховната Божествена Личност [Вайшнавите]. (Шримад-Бхагаватам 4.21.12)

Тук е посочено sapta-dvīpaika-daṇḍa-dhṛk. Махараджа Патху притежаваше скиптъра, за да управлява всичките седем острова на повърхността на земното кълбо. Думите sapta-dvīpaika са много важни за нашето разбиране на размерите на Земята и се отнасят до седемте концентрични острова и океана, заобикалящи планината Меру. Тези седем острова и заобикалящите ги океани се простират на милиони мили по централната равнина на Вселената (Bhū-maṇḍala). В смисъла на горния стих от Шримад-Бхагаватам 4.21.12, Шрила Прабхупада заявява, че сапта-двипасе отнася до седемте големи острова или континента на повърхността на земното кълбо: (1) Азия, (2) Европа, (3) Африка, (4) Северна Америка, (5) Южна Америка, (6) Австралия и (7) Океания. Разбира се, континентите на Земята също са включени в земите, включващи сапта-двипа , но на друго място в Шримад-Бхагаватам е посочено много ясно, че сапта-двипа се отнася до островите по Бху-махала. Основната цел на Шрила Прабхупада да предаде в своето намерение за Шримад -Бхагаватам (4.21.12) е обхватът на Ведическата империя дори на тази Земя:


В съвременната епоха хората остават с впечатлението, че през ведическия период или праисторическата епоха Америка и много други части на света не са били открити, но това не е факт. Pṛthu Mahārāja управлява света много хиляди години преди така наречената праисторическа епоха и тук се споменава ясно, че по онова време не само всички различни части на света са били известни, но те са били управлявани от един цар, Mahārāja Pṛthu .

В противен случай трябва да приемем, че sapta-dvīpa ясно се отнася до седемте острова и околните океани на Bhū-maṇdala. Шрила Прабхупада прави това ясно в смисъла на Шри Чайтаня-каритамта, Мадхялила, 20.218:


Вътре във Вселената Господ е разположен в различни духовни проявления. Те са разположени на седем острова в девет секции. Така Техните забавления продължават. (Шри Чайтаня-каритамта, Мадхя-лила, 20.218)

В неговото предназначение към този стих са наречени седемте острова Бху-Манала:


Седемте острова (dvīpas) са известни като (1) Jambu , (2) Śāka , (3) Śālmalī , (4) Kuśa , (5) Krauñca , (6) Gomeda или Plakṣa и (7) Puṣkara .

Винаги, когато Шримад-Бхагаватам говори за Земята, трябва да разберем, че тя включва тези седем острова и океана, заобикалящи планината Меру; площ, която се простира на милиони мили:


Седемте океана съответно съдържат солена вода, сок от захарна тръстика, ликьор, избистрено масло, мляко, емулгирано кисело мляко и сладка питейна вода. Всички острови са изцяло заобиколени от тези океани и всеки океан е равен по ширина на острова, който заобикаля. Mahārāja Priyavrata, съпругът на кралица Barhiṣmatī, даде суверенитет над тези острови на съответните си синове, а именно Āgnīdhra, Idhmajihva, Yajñabāhu, Hiraṇyaretā, Ghṛtapṛṣṭha, Medhātithi и Vītihotra. Така всички те станаха царе по заповед на баща си. (Шримад-Бхагаватам 5.1.33)

Тук се споменават седемте острова и океаните на Bhū-maṇḍala: sapta jaladhayaḥ sapta dvīpa. Точните измервания на тези острови и океани са дадени в Шримад-Бхагаватам и обхващат площ от 202 800 000 мили. Тази огромна площ е само част от пълната Bhū-maṇdala, която има общ диаметър от 4 милиарда мили. Това ни дава известна представа за огромната сила на Господните преданоотдадени, които са упълномощени да разпространяват Божието съзнание из вселената. В Шримад-Бхагаватам чуваме за ведически царе като Яяти, овластени със свръхчовешка сила, които да управляват тази обширна област:


След това цар Яяти стана владетел на целия свят, състоящ се от седем острова, и управлява гражданите точно като баща. (Шримад Бхагаватам 9.18.46)

Отново:


По милостта на Върховната Божествена Личност [acyuta-tejasā], синът на Yuvanāśva беше толкова мощен, че когато стана император, той управляваше целия свят, състоящ се от седем острова [sapta-dvīpa-vatīm], без никакъв втори владетел. (Шримад-Бхагаватам 9.6.33-34)

Понякога демонични същества като Равана и Хиранякашипу също превземат Земята, карайки Господ лично да ги въплъти и унищожи:


Сякаш в страх от Хиранякашипу, планетата Земя, която се състои от седем острова, доставяше зърнени храни без да се оре. (Шримад-Бхагаватам 7.4.16)

Тук Земята се нарича Mahī и се състои от седем острова (sapta-dvīpavatī mahī). В целия Шримад-Бхагаватам Земята всъщност се определя като състояща се от седем острова. Всъщност ведическата история на Земята гласи, че нейното разделяне на седем острова и океана първоначално е създадено от Махараджа Прияврата:


Мили Господи, търкалящите се колела на колесницата на Mahārāja Priyavrata създадоха седем канавки, в които се появиха седемте океана. Поради тези седем океана, Bhū-maṇḍala е разделен на седем острова [sapta-dvīpa]. (Шримад Бхагаватам -5.16.2)

В следващия стих Земята [ bhuvaḥ ] отново е дефинирана като sapta-samudravatyā dvīpeṣu, състояща се от седем острова и седем морета.


Учените учени скандират за трансценденталните качества на Господ Абхадева по този начин: „О, тази земна планета съдържа седем морета и много острови и земи, от които Бхарата-варна се смята за най-благочестива. Хората от Бхарата-варна са свикнали да прославят дейности на Върховната Божествена Личност в Неговите въплъщения като Господ Абхадева и други. Всички тези дейности са много благоприятни за благосъстоянието на човечеството. (Шримад-Бхагаватам 5.16.13)

Тези стихове трябва да изяснят, че когато Шримад-Бхагаватам се отнася до Земята, това не говори за малък глобус, плаващ в космоса. Когато Шримад-Бхагаватам говори за това къде се намираме, той изрично се позовава на местното име Bhārata-varṣa, което е регион на юг от Jambūdvīpa (централният остров Bhū-maṇḍala).

За да ни даде представа за огромния размер на тези седем острова и океана, Шримад-Бхагаватамзапочва с изявлението, че централният остров Бхумадала се нарича Джамбудвипа и има площ от 800 000 мили. Заобиколен е от океан с еднаква широчина. Всеки следващ остров и океан по хоризонталната равнина на Bhūmaṇḍala се измерва два пъти по-голям от предходния. Следващият остров се нарича Plakṣadvīpa и е два пъти по-голям от Jambūdvīpa с широчина от 1 600 000 мили. Околният му океан е равен по ширина на самия остров. Третият остров се нарича Sālmalīdvīpa. Широк е 3 200 000 мили, два пъти по-широк от Plakṣadvīpa и е заобиколен от океан със същия размер. Четвъртият остров се нарича Kuśadvīpa. Ширината на този остров е 6 400 000 мили, или, с други думи, два пъти по-голяма от ширината на Sālmalīdvīpa. Заобиколен е от океан с еднаква широчина. Петият остров, Krauñcadvīpa, е 12 800, 000 мили широк и е заобиколен от океан с еднакви размери. Шестият остров, Акадвипа, е широк 25 600 000 мили и е заобиколен от океан с еднакви размери. Седмият остров, Puṣkaradvīpa, който е два пъти по-широк от предишния остров, е широк 51 200 000 мили и е заобиколен от океан от чиста вода, широк като самия остров. По този начин,Шримад-Бхагаватам описва седемте острова и океана на по-голямата разширена Земя. Някой може да прочете подробности за географията и духовната култура на жителите на тези седем острова в пето пето, двадесета глава на Шримад-Бхагаватам.

За да си помогнете да си представите тази поредица от концентрични острови и океани, помислете как да пуснете камък в езерце и да наблюдавате как концентричните кръгове се разпространяват от централна точка. По същия начин може да се мисли за планината Меру като централната точка на Бхумадала и седемте острова и седем океана, които заобикалят Меру като вълнички, разпространяващи се по разширената равнина на Земите. Следващото изображение показва прекрасното геометрично разположение на седемте острова на Bhū-maṇḍala:



Шримад-Бхагаватам също споменава как Арджуна е преминал това огромно разстояние с Кришна:


Господната колесница премина над седемте острова на средната вселена, всеки със своя океан и седемте си основни планини. След това премина границата на Локалока и навлезе в обширната област на пълната тъмнина. (Шримад-Бхагаватам 10.89.47)

От тези описания можем да разберем, че нямаме работа с личности, които са ограничени и ограничени до малката площ, която познаваме като Индия, или дори до малката зона на това, което познаваме като Земята. Тук се посочва, че Кришна и Арджуна са преминали през сапта двипан са-синдхус, което означава вътрешната област на Бху-Манала с нейните седем острова и седем океана. Отново това не се отнася до континентите и океаните на това, което ние разбираме като земното кълбо. Винаги трябва да имаме предвид, че Земята според Шримад-Бхагаватамне е глобус, а огромен участък от земя, обхващащ центъра на Вселената, наречен Bhū-maṇḍala. Тенденцията на нашия ум, подобен на мравки, е веднага да поставим подобни описания на Земята и на Господните забавления на Земята в категорията на митологията; по този начин не успяваме да разберем как подобни трансцендентални разкази за Господ Кришна и Неговите вечни сътрудници имат някакво отношение към нашия мъничък живот на недоумение и борба с материалната енергия.

Чрез практикуването на бхакти-йога и благодатта на шашна-чакшуса на Кришна (окото на писанията), видението за ведическия космос идва постепенно, дарявайки мир и щастие на ума. Сред красивите аранжименти на Bhū-maṇḍala са небесните градове на върха на планината Меру, от които контролиращите божества на Вселената управляват всички посоки под надзора на Кришна. Подобна визия естествено оживява ума, който е бил индоктриниран да вярва на фалшивата пропаганда на асурите, които преподават:

asatyam apratiṣṭhaṁ te
jagad āhur anīśvaram


Те казват, че този свят е нереален, без основа, без Бог под контрол. (Bhagavad-gītā, както е 16.8)

Всъщност, част от измамата на земното кълбо на Асура е да се скрие истината за творението на Кришна от масата хора, които са държани в невежество и страх, за да могат лесно да бъдат контролирани и експлоатирани. Тази измама в крайна сметка се ръководи от мая, а асурите са просто инструменти на карматав причиняване на по-нататъшно заблуждение на онези души, които са отхвърлили богоцентриран свят в полза на егоцентричен (виж раздел 2.8). По този начин хората се страхуват за бъдещото си съществуване на „планетата“ Земя, без да осъзнават, че не сме на планета, а в сфера, която се простира до черупката на Вселената. Не може и дума да бъде унищожена. Разбира се, всички физически форми, включително самата велика вселена, в крайна сметка се унищожават от времето, но според ведическите изчисления унищожаването на Вселената не е за много дълго време; няколкостотин трилиона години, за да бъдем точни. Във всеки случай, въпреки унищожаването на всички физически тела чрез такива агенции като болести, война, глад, екологични катастрофи и т.н., душите, живеещи в материалния свят, никога не се унищожават. Те просто се преселват в цикъла на раждане и смърт, докато се освободят от майя и се върнат у дома, обратно към Божеството. Тревожността на човек се премахва естествено, когато човек съзерцава съвременните събития на Земята като просто определен цикъл (Кали-юга) на една малка площ от по-голямата земна равнина, а не просто тези, които се случват веднъж и завинаги на планета, привидно обречена на унищожение поради сляпо невежество и алчност на човешкия род.
(1.8) Суверенитетът на Панавите над Джамбудвипа

Шримад-Бхагаватам изрично заявява, че само преди 5000 години суверенитетът на Махараджа Юдхинхира е бил върху цялата Джамбудвия:

sampadaḥ kratavo lokā mahiṣī bhrātaro mahī
jambūdvīpādhipatyaṁ ca yaśaś ca tri-divaṁ gatam


До небесните планети дори достигнаха новини за светските притежания на Махараджа Юдхинхира, жертвите, с които той ще постигне по-добра дестинация, неговата кралица, неговите непоколебими братя, обширната му земя, неговия суверенитет над планетата Земя и неговата слава и др. (Шримад- Бхагаватам 1.12.5)

Махараджа Юдхинхира е един от вечните съратници на Кришна, които периодично се въплъщават на Земята, за да възстановят дхармата . Юдхинхира, заедно с четиримата си братя Бхима, Арджуна, Накула и Сахадева са известни като Панавите. Заедно те служат на мисията на Кришна да унищожи демоните, когато те станат бреме на Земята. В горния стих санскритската дума за суверенитета на Юдхинхира над планетата Земя е jambūdvīpādhipatyaṁ. Името на мястото на Jambūdvīpa е ясно споменато. Суверенитетът на цар Юдхинхира беше върху цялата Джамбудвипа, а не само върху Индия, която се намира в Бхарата-варна. Шрила Прабхупада превежда горния стих джамбудвипадхипатях ( Шримад -Бхагаватам1.12.5) като „суверенитет на Юдхиṣṭхира над планетата Земя“. Шрила Прабхупада би превел думите по този начин, защото той разбираше, че Земята е много по-голяма област от това, което изпитваме сега. Шрила Прабхупада може да е използвал номенклатурата на деня, за да нарече Земята планета, но това, което Шримад-Бхагаватам означава под планета, и това, което НАСА изобразява като планета, са две напълно различни неща. Това разбиране има смисъл, когато смятаме, че по-подробното описание, дадено в Махабхарата на Пандавите завладяване на територии в Jambūdvīpa от името на брат им Юдхиштхира. Например чуваме за Арджуна, който завладява Кимпуруша-варна и взема почит от жителите на Хари-варша. Това е площ от стотици хиляди мили:


Ваисампаяна каза: „Този ​​героичен и най-важният от Панавите, изпълнен с голяма енергия, пресичайки Белите планини, покори страната на Кимпурушите, управлявана от Дурмапутра, след сблъсък, включващ голямо избиване на Кшатрияс, и докара региона под пълното си влияние ... Най-накрая синът на убиеца на Пака, пристигнал в страната на Северната Хариварша, пожелал да я завладее. Вследствие на това някои граничари с огромни тела и притежавани с голяма сила и енергия, идващи при него с галантни сърца, казаха: „О, сине на Прита, тази държава никога не може да бъде завладяна от теб. Ако си добър, добре се върни оттук. Този, който навлиза в този регион, ако човек със сигурност ще загине. Ние сме удовлетворени от теб; О, юначе, твоите завоевания са достатъчни. Нито тук може да се види нещо, о Арджуна, което може да бъде завладяно от теб. Тук живеят Северните Куруси. Тук не може да има война. Дори да го приемете, няма да можете да видите нищо, защото с човешки очи нищо не може да се види. (Mahābhārata, Sabha Parva, раздел XXVII)

След това гигантските пазачи дават подаръци от небесен произход на Арджуна, за да бъдат представени на Юдхинхира, като по този начин признават позицията му на император над Джамбудвипа. По-нататък се споменава в Mahābhārata, че по време на жертвоприношението на Yudhiṣṭhira Rājasūya, в което той е бил поставен като император на света, подаръци идват от всички различни Var thea на Jambūdvīpa в знак на почит към Yudhiṣṭhira. Завистливият Дурьодхана се свързва с баща си цар Дхтарарандра за океана на богатството, който се изсипва от места като планините Меру и Мандара, и чак до Северния Куру (Утаракуру-варна), който е от съвсем противоположната страна на Джамбудвипа и стотици на хиляди мили от Бхарата-варна:


Дурьодхана каза: „О, безгрешен, послушай ме, докато описвам голямата маса от богатства, състояща се от различни видове данък, представен на Юдхиштира от земните царе. Тези, които обитават край река Сайлода, течаща между планините Меру и Мандара, и се наслаждават на вкусната сянка на върховете на бамбука Кичака, а именно Хаша, Екасанас, Архас, Прадарите, Дирхавенъс, Парадите, Кулиндите, Танганите и другите Тангани, донесени като данъчни купища злато, измерени в дрони (буркани) и издигнати отдолу под земята от мравки и следователно призовани след тези създания. Планинските племена са били снабдени с голяма сила, като са донесли за почит множество Chamaras (дълги четки) меки и черни, а други бели като лунен лъч и сладък мед, извлечени от цветята, растящи на Химават, както и от шампака Mishali и гирлянди от цветя, донесени от регионът на северния Курус и различни видове растения от север, дори от Кайласа, чакаха с наведени глави пред портата на цар Юдхиштира, отказвайки им да влязат. (Mahābhārata, Sabha Parva, раздел LI)

В Mahābhārata чуваме допълнително потвърждение от Draupadi за огромните територии, управлявани от Yudhiṣṭhira. Изглежда, че тези стихове показват, че управлението на Юдхинхира е било не само над Джамбудвипа, но дори се е разпростирало и върху другите двипи по протежение на Бху-Мандала:


Преди, о, пуасан, ти беше, о, монарх, се разклати с мощ, региона, наречен Джамбу-двипа, о тигър сред хората, изобилстващ от многолюдни райони. Ти също, владетел на хората, поклати с мощ онзи регион, наречен Краунчадвипа, разположен на запад от великия Меру и равен на самата Джамбудвипа. Ти беше поклатил с мощ, царю, онзи друг район, наречен Сакадвипа на изток от великия Меру и равен на самия Краунча-двипа. Районът, наречен Bhadraswa, на север от великия Меру и равен на Sakadwipa, също беше поклатен от теб, тигри, сред хората! Ти дори си проникнал в океана и се е люшкал с мощта и в други региони, о, юначе, а самите острови раждат край морето и съдържат много населени провинции. Постигнал, О Бхарата, такива неизмерими подвизи, и след като сте получили (чрез тях) преклоненията на Брахманите, как така душата ви не е удовлетворена? Махабхарата, Шанти-парва, XIV)

В друго увлекателно намерение за Шримад -Бхагаватам 1.16.12, ще видим как Шрила Прабхупада използва думите Земя, свят и Джамбудвипа взаимозаменяемо, за да опише обширните територии на Джамбудвия, завладени от Махараджа Парикшит, внукът на империята Арджуна Yudhiṣṭhira.

Въпросният стих разказва за завладяването на Mahārāja Parīkṣit над Jambūdvīpa, назовавайки конкретни места. Това не са имена на места в Индия; те са имената на местата на Mahārāja Parīkṣit. Бхарата-варна (нашата Земя) се споменава почти случайно. Трябва отново да се отбележи, че тези райони на Jambūdvīpa обхващат площ от 800 000 мили:


След това Махараджа Парикшит завладява всички части на земната планета - Бхадрашва, Кетумала, Бхарата, северната Куру, Кимпуруна и др. - и налага данъци от съответните им владетели. (SB 1.16.12)

ПОЯСНЕНИЕ

Bhadrāśva: Това е участък от земя близо до Меру Парвата и се простира от Гандхамадана Парвата до океана със солена вода. Има описание на тази варна в Mahābhārata (Bhīṣma-parva 7.14-18). Описанието е разказано от Санджая на Dhṛtarāṣṭra.

Махараджа Юдхинхира също завладява тази варна и по този начин провинцията е включена в юрисдикцията на неговата империя. Mahārāja Parīkṣit по-рано беше обявен за император на всички земи, управлявани от дядо му, но въпреки това той трябваше да установи своето върховенство, докато беше извън столицата си, за да изчисти данъка от такива държави.

Ketumāla: Тази земна планета е разделена на седем dvīpas от седем океана, а централната dvīpa, наречена Jambūdvīpa, е разделена на девет varṣas, или части, от осем огромни планини. Bhārata-varṣa е една от гореспоменатите девет varṣas, а Ketumāla също е описана като една от горните varṣas. Казват, че в Ketumāla varṣa жените са най-красивите. Тази варна е завладяна и от Арджуна. Описание на тази част на света е на разположение в Mahābhārata (Sabhā 28.6).

Твърди се, че тази част на света е разположена от западната страна на Меру Парвата и жителите на тази провинция са живели до десет хиляди години (Bhīṣma-parva 6.31). Хората, живеещи в тази част на земното кълбо, са със златист цвят, а жените приличат на небесните ангели. Жителите са свободни от всякакви болести и скръб.

Бхарата-варна: Тази част на света също е една от деветте варни на Джамбудвипа. Описание на Bhārata-varṣa е дадено в Mahābhārata (Bhīṣma-parva, глави 9 и 10).

В центъра на Jambūdvīpa се намира Ilāvṛta-varṣa, а на юг от Ilāvṛta-varṣa е Hari-varṣa. Описанието на тези варни е дадено в Mahābhārata (Sabhā-parva 28.7-8), както следва:

Тук се споменава, че жените и в двата варианта са красиви и някои от тях са равни на Apsarās, или небесни жени.

Uttarakuru: Според ведическата география най-северната част на Jambūdvīpa се нарича Uttarakuru-varṣa. Заобиколен е от океана със солена вода от три страни и разделен от планината Агаван от Хиранмая-варна. Kimpuruṣa-varṣa: Твърди се, че се намира северно от голямата планина Хималаи, която е с дължина и височина осемдесет хиляди мили и която обхваща шестнадесет хиляди мили в ширина. Тези части на света също са завладени от Арджуна (Сабха 28.1-2). Кимпуруните са потомци на дъщеря на Дакша. Когато Mahārāja Yudhiṣṭhira извърши конна жертва yajña, жителите на тези страни също присъстваха, за да участват във фестивала, и отдадоха почит на императора. Тази част на света се нарича Kimpuruṣa-varṣa, или понякога хималайските провинции (Himavatī).

С други думи, Mahārāja Parīkṣit завладя целия свят. Той завладява всички континенти, съседни на всички морета и океани във всички посоки, а именно източните, западните, северните и южните части на света.

Тези стихове от Шримад-Бхагаватам и Махабхарата доказват убедително - поне за последователи на ведическата история или Пурани- че онова, което знаем като Земя, някога е било свързано с останалата част от 800 000 мили остров Джамбудвипа. Подобна концепция напълно изключва и незабавно разрушава всяка идея Земята да е земно кълбо, въртящо се в празно пространство. Също така трябва незабавно да отхвърлим многото глупави обяснения, които се опитват да поставят тези огромни области на Джамбудвипа или в Индия и околностите, или в самата Земя. Спекулациите изобилстват в това отношение и показват пълна липса на вяра и разбиране на ведическата космология. Тези спекулации вероятно са започнали с първите английски преводачи на ведическите текстове и тяхното пълно неразбиране и изкривяване на текста за съжаление се повтаря дословно от повечето, ако не и от всички индуски коментатори на ведическата география в съвременната епоха.

Много е трудно за условния ум да приеме (без спекулация или интерполация) това, което ведическите текстове описват като огромна земна маса на север от нашата земя и океаните. Но дори и да не може да приеме истинността на описанието на Шримад-Бхагаватам , поне трябва да има достатъчно интелектуална цялост, за да представи точно това, което текстът описва, вместо да се опитва да интерпретира текста, за да го приведе в съответствие с много ограниченото разбиране на реалността? На снимките по-долу виждаме огромния регион Jambūdvīpa, смачкан в района на Индия и околните райони:



Друга глупава теория се опитва да припише варните на Джамбудвипа на континентите на самата Земя, както е намерено на картата по-долу:



В горната карта виждаме още едно пълно неразбиране на ведическата вселена, при което картографът напълно пренебрегва описанието, дадено във ведическите текстове и вместо това се опитва да идентифицира варните на Джамбудвипа с континентите на нашата Земя. Разбира се, текстове от древни писания не означават нищо за онези, които са против или са напълно невярващи във ведическата власт, но ако някой искрен последовател на ведическата власт има някакви съмнения по въпроса за по-голямата земна област, описана в Шримад-Бхагаватам и Махабхарата , Предлагам да се предприеме сериозно проучване на измамата, която НАСА е извадила над очите на света през последните 50 години в представянето си на Земята като глобус, въртящ се в космоса. След като човек прозре измамата, която НАСА създаде,Описанието на Шримад-Бхагаватам за по-голямата Земя започва да има смисъл. Дори за онези, които се смятат за ведически агностици, понякога слушането на това, което се счита за древни митове и легенди, често може да се изплати, като неотдавнашното откритие на потъналия град Дварака край западното крайбрежие на Индия. Dvārakā се споменава в Mahābhārata като потънал от океана след напускането на Кришна. Тези събития са се случили преди пет хиляди години и доказателства за тях са се появили едва.
Армиите, събрани в Курукшетра, идваха от всички краища на Джамбудвипа, а не само от Бхарата-варна

Допълнителни доказателства, че Земята е на разширена плоска равнина и някога е била свързана с по-големия остров Джамбудвипа, идват от самата Махабхарата . В следващия раздел научаваме, че всички воини, събрани в Индия на бойното поле на Курукшетра, са дошли от цяла Джамбудвипа, район, както вече беше споменато, е 800 000 мили:


Джанамеджая каза, - "Как се бориха онези герои, Курусите, Пандавите и Сомаките, и царете с висока душа, събрани заедно от различни страни?"

лишен от коне и мъже, лишен от коли и слонове, и само с децата и старите останали (у дома). От цялата област на Джамбудвипа, върху която слънцето хвърля лъчите си, беше събрана тази сила, о най-добри царе. Мъжете от всички раси, събрани заедно, заеха площ, простираща се на много йоджани над области, реки, хълмове и гори ...

... Всъщност тази среща на двете армии беше изключително прекрасна, като тази на два океана, когато пристигне краят на Юга. Цялата земя беше празна, като останаха само децата и старите (вкъщи), вследствие на голямата армия, събрана от кауравите. (Mahābhārata, Bhīṣma-parva, Jambu-kanda, раздел 1)

В този следващ раздел от Mahābhārata , слепият цар Dhṛtarāṣṭra разпитва от своя секретар Sañjaya за местата, откъдето са дошли царете и техните армии, за да водят битката. Тук отново ни информират, че царете идват от всички краища на Джамбудвипа, а не просто от малка част, която познаваме като континентите на Земята. От Mahābhārata, Bhīṣma-parva:


И скоро, о бик от расата на Бхарата, царят помоли Санджая за душа, достойна за похвала, - казвайки: „О Санджая, тези царе, тези господари на земята, толкова смели и наслаждаващи се в битка, са за да ударят един друг с оръжия от различни видове, подготвени да полагат живота си заради земята. Неспособни да бъдат сдържани, те наистина се удрят един друг, за да увеличат популацията на домейна на Яма. Желаещи просперитет, свързан със завладяването на земята, те не са в състояние да се понасят. Затова аз мисля, че земята трябва да притежава много качества. Кажи ми всичко това, о Санджая, Много хиляди, много милиони, много десетки милиони, много стотици милиони, героични мъже се събраха в Куруджангала. Искам да чуя, Санджая, с точни подробности, за положението и измеренията на онези държави и градове, от които са дошли. Чрез силата на този регенериращ Риши Вяса от неизмерима енергия, вие сте снабдени с лампата на небесното възприятие и окото на познанието. (Mahābhārata, Bhīṣma-parva, раздел)

Тук научаваме, че в битката са участвали „стотици милиони“ войници. Това обяснява огромния брой мъртви, изчислен от Yudhiṣṭhira в отговор на запитване от Dhṛtarāṣṭra:


Кралският мъдрец Дхритаращра обаче, ограничавайки скръбта, произтичаща от глупостта, попита Юдхиштира справедливия, казвайки: „Ако, сине на Панду, ти го знаеш, кажи ми броя на падналите в тази битка, както и на тези, които са избягали с живота! '

„Юдхиштира отговори:„ Един милиард 660 милиона и 20 000 души са паднали в тази битка. От избягалите герои броят е 240 165 “.

"Дхритаращра каза:" По силата на какво знание, сине, ти виждаш тези неща като онова, увенчано с аскетичен успех? Кажи ми това, о, могъще въоръжен, ако мислиш, че мога да го слушам без неподходящо! "

„Юдхиштира каза:„ Докато по твоя заповед се скитах в гората, получих тази благодат по случай пребиваването в свещените места. Срещнах се с небесния риши Ломаса и получих от него благото на духовното зрение. по повод получих втори поглед чрез силата на знанието! ' (Mahābhārata, Strī Parva, раздел 26)

Въпреки че тази цифра от над един и половина милиарда войници, убити в 18-дневна битка, изглежда фантастична, това прави усещане, когато разберем, че битката при Курукшетра изобщо не се е водила на Земята с форма на глобус. Според Шримад-Бхагаватам и Махабхарата,континентите на нашата Земя са само един регион на по-голямата Джамбудвипа, огромен кръгъл остров с дължина 800 000 мили, който почива на плоската равнина на Бху-Манала. С други думи, Земята не е земно кълбо, въртящо се в празно пространство около слънцето: това е област от сушата, почиваща на плоската равнина на Bhū-maṇḍala. Преди 5000 години тези земи бяха свързани и така войниците, участващи в битката при Курукшетра, бяха събрани от всички царства на по-голямата част на Джамбудвипа. По този начин, в отговор на въпроса на цар Дхтараранра за местата, от които идват царете и техните армии, Санджая продължава да назовава различните места в Джамбудвипа. Това образува известна част от Bhīṣma-parva на Mahābhārataкъдето космографията на ведическата вселена е описана на цар Dhṛtarāṣṭra. Санджая не назовава и описва имената на кралства в Индия или дори места, ограничени до континентите на нашата малка Земя. По-скоро той назовава и описва различните региони или варна на Джамбудвипа, която е земна маса от 800 000 мили. Войната Kurukṣetra беше световна война с космически, а не с глобален размер и за да оценим това, трябва да започнем да разбираме, че размерът и формата на света всъщност не е нещо като глобус. Светски учени, които нямат вяра във ведическата история, се опитват да изтласкат всички тези имена на места на Джамбудвипа с огромните разстояния, които ги разделят на малката област на Индия. По този начин те се опитват да осмислят неразбираем за тях текст; резултатът е просто безсмислен или глупост.

Целта на тези примери е да се посочи, че ведическите царе в нашия земен регион някога са имали достъп до тези по-големи региони на Бхарата-варна и Джамбудвипа; земя, от която сега сме откъснати. Защо това е важно в дискусията за плоската Земя? Историята на кръстосването между Земята и Джамбудвипа е важна, защото НАСА представя идеята, че нашата Земя е ограничена и ограничена до обиколката на нашата Земя с форма на топка; като има предвид, че всъщност континентите, които ние познаваме като Земя, просто се намират край брега на южния бряг на Джамбудвипа на плоската равнина на Бхуманала. Това означава, че има огромни участъци от земята, които тепърва ще трябва да открием, или по-скоро да преоткрием, ако ведическата история и география са правилни.
(1.9) Поклонението на Панава в Джамбудвипа

В Махабхарата ( Вана Parva) също описва с големи подробности поклонение на Пандавите, водени от Lomasa Муни от това, което знаем днес, тъй като присъства Индия през зоната за по-голяма от Bharata-varṣa, преминавайки през различни върсъс докато те идват, за да видите самата планината Меру, които е в центъра на Jambūdvīpa. Всички споменати са планините, разделящи различния южен район на Jambūdvīpa. Височината на тези планини, наречени Hemakūṭa, Niṣadha и Himalaya, са дадени в Шримад-Бхагаватамкато 80 000 мили високи. Това е пътешествие от стотици хиляди мили. Не се споменава за преминаването на Pāṇḍavas от остров до брега на Jambūdvīpa. Те просто продължиха да пътуват на една и съща земна маса. Това предполага много по-голяма земна маса от това, което в момента разбираме като нашата Земя. Нашата представа за Земята като глобус не може да побере този исторически разказ, тъй като според идеята за глобуса, ако продължите да вървите на север, в крайна сметка човек ще достигне Арктика; и ако някой успее да прекоси Арктика, тогава просто ще се насочите отново на юг около земното кълбо. Махабхарата просто описва, че Панавите продължават да пътуват на север от Индия и по някакъв начин са навлезли в обширните области на по-голямата Джамбудвипа.

Трябва да отбележим, че според Махабхарата способността на човек да възприема и осъществява достъп до тези региони не зависи от механични машини; това зависи от духовната квалификация:


О ти от расата Куру, спазвайки наредбата, обяснена от мен, посещавай с приглушени сетива, тези тиртхи [места на свято поклонение] ... благочестиви и учени хора могат да посещават тези тиртхи, поради пречистените им сетива, тяхната вяра в Божеството и тяхното запознаване с Ведите. Който не спазва обетите, който няма душата си под контрол, който е нечист, който е крадец, и който е с крив ум, не се къпе в тиртха, о Кауравия. (Mahābhārata, Vana Parva LXXXV в превод от Kisari Mohan Ganguli)

Следователно, възприемайки разказа в буквален смисъл, ние четем в Mahābhārata , че Панавите са ходили на поклонение от това, което познаваме като днешна Индия, пресичайки огромните области на Jambūdvīpa, преди да се установят на планината Gandhamādana, откъдето са гледали самия Меру. Планината Гандхамадана е описана в Шримад-Бхагаватам като висока 16 000 мили и е разположена на изток от планината Меру. От върха на тази планина Даумя, свещеникът на Панавите посочи Меру в далечината:


Ето онзи отличен и светъл връх на Меру, където седи великият сир (Брахма) с небесните, щастливи в себепознанието. (Mahābhārata, Vana Parva CLXII, преведено от Kisari Mohan Ganguli)
Хималаите отвъд арктическата зона

В заключителната глава на Махабхарата , ние отново да чуе за завръщане Пандавите да Jambūdvīpa:


След това край северното крайбрежие на соленото море, тези раси на Принцовете на Бхарата продължиха на югозапад. Настроявайки се на запад, те видяха град Дурака, покрит от океана. Обръщайки се на север, тези най-предни продължиха. Наблюдаващи йога, те желаеха да направят обиколка на цялата Земя. Ваисампаяна каза: „Онези принцове на сдържани души и отдадени на Йога, които продължават на север, видяха Химават, тази много голяма планина. Преминавайки Химават, те видяха огромна пясъчна пустиня. След това те видяха могъщата планина Меру, най-предната от всички високи планини. (Mahābhārata, Mahaprasthaika Parva, раздели 1 и 2)

Тук е описано, че Панавите първо са обиколили света като знак на уважение и след това са продължили отново на север през Хималаите, преди да достигнат връх Меру в Джамбудвипа. На този последен етап от земните си забавления Панавите напуснаха света на смъртните. В интересна лекция, изнесена през 1973 г., Шрила Прабхупада говори за преминаването на Панава към тези по-големи Хималаи през арктическия регион:

udīcīṁ praviveśāśāṁ / gata-pūrvāṁ mahātmabhiḥ
hṛdi brahma paraṁ dhyāyan / nāvarteta yato gataḥ


Превод: "След това той тръгна към север, стъпвайки по пътя, възприет от неговите предци и велики мъже, за да се отдаде изцяло на мисълта за Върховната Божествена Личност. И той живееше по този начин, където и да отиде."

Prabhupāda: Udīcīṁ praviveśa. Така че, който отива на северната страна, трябва да се разбере, че той никога няма да се върне. Северна страна означава арктическата зона, покрита със сняг. Така че това беше известно през дните на Бхагавата. Не само в дните на Бхагавата, някои, преди около хиляда години, има и книгата на Калидаса „Кумара-самбхава“. Кумара-самбхава, "Раждането на Картикея." Така че в книгата началото е asty uttarasyaṁ diśi himālayo nāma nagadhirājaḥ. Uttarasyaṁ diśi, в северната страна има планина, която е покрита със сняг, Хималаите. Хима означава лед, хима. Asty uttarasyaṁ diśi himālayo nāma nagadhirājaḥ: „В северната страна има хълм или планина, която винаги е покрита със сняг.“ Въпреки че в настоящия момент, Хималаите, има една планина, която също се нарича Хималаите, връх Еверест, но мисля, че тази арктическа зона беше посочена. Защото се казва, че „докосвайки двете страни, вода“. Asty uttarasyaṁ diśi himālayo nāma nagadhirājaḥ, toya-nidhi avagāhya. Тоя-нидхи. Toya-nidhi означава океани, от двете страни океан, Тихия океан и Атлантическия океан. Авагая, трогателно. Така че арктическата зона се споменава в много книги, ведическа литература. Не че е било неизвестно. Всичко се знаеше. Съвременните историци, казват те така. Казват, че Бхагавата е написана преди около 1500 години. Не. Преди пет хиляди години. Те внасят всичко в християнската епоха. И преди това, според тях, няма история. Но това не е факт. (Лекция за Шримад-Бхагаватам 1.15.44, Лос Анджелис, 22 декември 1973 г.) Asty uttarasyaṁ diśi himālayo nāma nagadhirājaḥ, toya-nidhi avagāhya. Тоя-нидхи. Toya-nidhi означава океани, от двете страни океан, Тихия океан и Атлантическия океан. Авагая, трогателно. Така че арктическата зона се споменава в много книги, ведическа литература. Не че е било неизвестно. Всичко се знаеше. Съвременните историци, казват те така. Казват, че Бхагавата е написана преди около 1500 години. Не. Преди пет хиляди години. Те внасят всичко в християнската епоха. А преди това, според тях, не е имало история. Но това не е факт. (Лекция за Шримад-Бхагаватам 1.15.44, Лос Анджелис, 22 декември 1973 г.) Asty uttarasyaṁ diśi himālayo nāma nagadhirājaḥ, toya-nidhi avagāhya. Тоя-нидхи. Toya-nidhi означава океани, от двете страни океан, Тихия океан и Атлантическия океан. Докосващо Така арктическата зона се споменава в много книги, ведическа литература. Не че е било неизвестно. Всичко се знаеше. Съвременните историци, казват те така. Казват, че Бхагавата е написана преди около 1500 години. Не. Преди пет хиляди години. Те внасят всичко в християнската епоха. А преди това, според тях, не е имало история. Но това не е факт. (Лекция за Шримад-Бхагаватам 1.15.44, Лос Анджелис, 22 декември 1973 г.) Не че е било неизвестно. Всичко се знаеше. Съвременните историци, казват те така. Казват, че Бхагавата е написана преди около 1500 години. Не. Преди пет хиляди години. Те внасят всичко в християнската епоха. А преди това, според тях, не е имало история. Но това не е факт. (Лекция за Шримад-Бхагаватам 1.15.44, Лос Анджелис, 22 декември 1973 г.) Не че е било неизвестно. Всичко се знаеше. Съвременните историци, казват те така. Казват, че Бхагавата е написана преди около 1500 години. Не. Преди пет хиляди години. Те внасят всичко в християнската епоха. А преди това, според тях, не е имало история. Но това не е факт. (Лекция за Шримад-Бхагаватам 1.15.44, Лос Анджелис, 22 декември 1973 г.)

От гледна точка на плоска Земя прави усещането, че Панавите са преминавали някъде от Бхарата-варна в Джамбудвипа. Тук Шрила Прабхупада постулира преминаването през Арктика. Според собственото ми разбиране за плоската Земя това наистина би било така, че когато човек се придвижва на север от Индия, в крайна сметка ще стигне до Джамбудвипа, след като прекоси ледените райони. Или това, или има някакъв портал от Хималаите в Индия до по-голямата Хималаи, който е висок 80 000 мили и отделя Бхарата-варна от Кимпуруна-варна. Вярвам, че ако учените от санскрит започнат да изучават ведическите текстове от перспективата на разширена плоска Земя, ще се появят много езикови доказателства, за да докажат тази точка, че проход излиза между Бхарата-варна и Джамбудвипа.

Понастоящем регионите на Арктика и Антарктида са затворени за независими проучвания. Разбирам, че висшите служители в НАСА и други военни агенции, принадлежащи към правителствата на света, имат познания за разширена плоска Земя отвъд Арктика и Антарктида. Въпреки че знаят за съществуването на земя извън тези региони, те самите не могат да получат достъп там. В действителност, те имат много малко движение или в хоризонтална или вертикална равнина. Фалшивите изображения от космоса само доказват, че не могат да напуснат земната атмосфера. Още през 1960 г. Шрила Прабхупада аргументира в своята книга Лесно пътуване до други планети,на невъзможността да се пътува в космоса чрез механични устройства. Шрила Прабхупада постоянно твърди, че обусловените души са поставени в определени области на Вселената от тяхната карма и са обвързани и ограничени по различни начини да пътуват където и да искат. Това е кришна съзнателна перспектива за света; този, който признава върховния контрол на Кришна над движенията и действията на живите същества. Твърденията на НАСА за възможността да пътуват в космоса са просто пропаганда. Хората, обвързани с карма, не могат повече да пътуват от Земята до космическото пространство, отколкото затворник, обвързан с брави и вериги, може да се прехвърли от затвора си на плаж на Хавай. Една група от Земята "

В Шримад-Бхагаватам Хималаите (Химават), които разделят Бхарата-варна от Кимпуруша-варна, са описани като високи 80 000 мили. Самата планина Меру е висока 100 000 йоджани или 800 000 мили. Негова светлост Садапута Даса се опита да обясни огромните измервания на Бхарата-варна и Джамбудвипа във връзка с теорията за паралелните вселени; а именно, че мястото, което познаваме като Индия с всичките му свети места, реки и планини, има своя небесен аналог в много по-големия пейзаж на Джамбудвипа. Например, споменатите забележителности като планината Хималая в Индия имат своя паралелен аналог в много по-голямата (80 000 мили висока) версия в по-голямата Bhārata-varṣa. В статия, наречена Вселената на Ведите, Sadāpūta Dāsa пише:


На първо място, разгледайте много големите размери на планините и сушата в Джамбудвипа. Така например се казва, че Индия е на 72 000 мили (9 000 йоджана) от север на юг или почти три пъти повече от обиколката на Земята. По същия начин се казва, че Хималаите са високи 80 000 мили. Хората в Индия в древни времена ходеха на поклонение пеша от единия до другия край на Индия, така че знаеха колко голяма е Индия. Защо Бхагаватам дава такива нереалистични разстояния? Отговорът е, че Джамбудвипа се удвоява като модел на небесното царство, в което всичко е в свръхчовешки мащаб ...

... Защо Бхагаватам би описал Джамбудвипа както като част от Земята, така и като част от небесното царство? Защото има връзка между двете. За да разберем, нека разгледаме идеята за паралелни светове. Чрез сидхи или мистични съвършенства човек може да използва преки пътища в пространството. Мистичното пътуване обяснява как световете на девите са свързани с нашия свят. По-специално, това обяснява как Джамбудвипа, като небесно царство на девите, е свързано с Джамбудвипа като Земята или част от Земята. По този начин двойният модел на Джамбудвипа има смисъл от гледна точка на пураническото разбиране на сиддхите.

В този смисъл бихме могли да обясним огромните участъци земя, които Панавите трябва да са преминали, за да заобиколят Джамбудвипа, като заявят, че Панавите всъщност просто се разхождат из светите места на Индия, но имат духовен достъп до своите небесни колеги в по-голямата Джамбудвия . Така те имаха очите да видят нещата в голям мащаб, въпреки че никога не са напускали самата Индия. Макар да има истина в тази концепция - Ганг например има своя източник в Индия, а също и на върха на планината Меру - остава въпросът: кога Махабхаратаописва поклонението на Панавас около Джамбудвипа, има ли предвид само поклонение около Индия, или всъщност са обиколили местата на същинската Джамбудвипа, и по-специално до една от основните й планини, а именно Гандамадана? От директното четене на самия текст няма смисъл, в който да приемаме, че те навлизат в други измерения на реалността, когато всъщност просто се разхождат из местата за поклонение на това, което наричаме днешна Индия. Те наистина влизат в други измерения по време на своето поклонение в Джамбудвипа, но когато това се случи, то се споменава конкретно като конкретно събитие. В противен случай той просто описва Ломаса Муни, който ги води на поклонение от гора в Индия до близост до центъра на Джамбудвипа, възприемайки все по-големи чудеса, докато продължават по пътя си. Забравете Властелина на пръстените; това е истинската Средна земя. Jambūdvīpa е буквално средата на Земята (Bhū-maṇḍala) и е пълна с чудеса.



Поклонението на Панавас около Джамбудвия с Ломаса Муни

Въпросът, който искаме да отбележим, е, че във видеото Ведически космос той изобразява Бхарата-канда (Земята) като топче с форма на топче, плаващо в океана със солена вода, но в Махабхарата не се споменава за преминаването на Панава от свят - оформи Земята до континенталната част на Джамбудвипа . Те просто продължиха да пътуват на север от днешна Индия и някак стигнаха до планината Гандамадана на Джамбудвипа. По-скоро би било като пътешественици, преминаващи от Европа в Азия, а не като астронавти, летящи от планета в друга странна земя, или като астрални пътешественици, преместващи се от едно измерение в друго. Пътуването от Bhārata-varṣa до Jambūdvīpa наистина може да е изисквало кораби, въпреки че това не е посочено конкретно в случая на пътуването на Pāṇḍavas. СпоредШримад-Бхагаватам достига Джамбудвипа, като се насочва в северна посока от Индия. Това няма смисъл с концепцията за глобус, но има смисъл с разширената концепция за плоска Земя. Някои хора могат да се опитат да твърдят, че места като планините Гандамадана и Меру трябва да се отнасят до места в Индия, но тази идея може незабавно да бъде отхвърлена, тъй като не показва вяра в космологията на Шримад-Бхагаватам .

Панавите били свръхчовешки същества. Какво би им попречило да отидат до същинската Jambūdvīpa? Според текстовете Арджуна пътувал из цялата Вселена, какво да говорим за просто преминаване от една варна на Джамбудвипа в друга .Ломаса Муни, техният водач, току-що беше пристигнал от Индралока. Няма съмнение, че Панавите и техните сътрудници са имали квалификацията и способността да предприемат такова пътуване. Проблемът е дали вярваме на историята; дали всъщност вярваме, че има място, наречено Jambūdvīpa, което представлява по-голямата част от остров с диаметър 800 000 мили, който вече не се вижда от очите и сетивата ни. Повярвайте ми, става много по-вероятно разказ, когато човек погледне историята, която НАСА е завъртяла за света, в който живеем. Но ще се върнем към това. В името на тази презентация в полза на концепцията за плоската Земя, бих приел буквално разбирането, че от Индия те всъщност обикалят тези огромни суши. Ломаса Муни заведе Панавите на много фантастични места, всички които отговарят на описанията на Джамбудвипа,

Всъщност не е нужно да прибягваме до идеи за паралелни вселени, за да обясним връзката на Земята с Джамбудвипа. Във всеки случай идеята за паралелна вселена все още би поставила въпроса къде точно е Земята по отношение на Джамбудвипа в паралелната вселена. Въпреки че е необходима специална квалификация за влизане в други части на Вселената, преминаването към Джамбудвипа не е като преминаването през гардероба на професор Дигори Кирке и озоваването в Нарния. В Шримад Бхагаватамвсъщност е много точно в описанието на размера и формата на Jambūdvīpa и нейното разстояние от мястото, където се намираме. Шукадева Госвами го описва, използвайки нашите измервания и измерения. Той описва нейната физичност в измерението, което разбираме. С други думи, той иска да информира читателя (тук, в тази част на Земята) за по-голяма Земя, която е буквално на няколко хиляди мили на север.

Следователно ние всъщност не изискваме да приемаме някакъв измислен смисъл на връзката на Земята с Джамбудвипа; нито описанието на Шримад-Бхагаватам за връзката е извън нашата визуализация или разбиране. Ако чуя Англия да се описва като остров на 20 мили от континенталния бряг на Европа, просто приемам описанието такова , каквото е.Не е нужно да прибягвам до идеята за паралелна вселена, за да осмисля връзката на Англия с Европа, нито да намеря своя път. Може да има някакъв мистичен процес, чрез който бих могъл да прекося морето, в случай че нормалните разстояния и измерванията бъдат излишни, но това не е процесът, описан на обикновена карта за хората, използвайки конвенционални методи за пътуване на общопризнато разстояние. Ако някой иска да отиде в Европа от Англия, например, може да вземе влак и да премине под морето с помощта на Евротунела, или да вземе лодка и да плава по морето, или да вземе самолет и да прелети над морето . Или човек може просто да пътува астрално, ако е разработил някакъв мистичен сиддхи.Независимо от начина на транспорт, човек все още пресича същото разстояние, само за по-кратко или по-дълго време. Разстоянията са общопризнати мерни единици, които се преодоляват относително от по-бързи или по-бавни видове транспорт, независимо дали са брутни (машини) или фини (мистична сила).

Шримад-Бхагаватам използва по подобен начин общоприетите разстояния и измерения, които са предназначени да ни помогнат тук в Бхарата-варна да разберем къде и колко далеч са другите места във Вселената от нас. Следователно трябва да приемем описанието на Шримад -Бхагаватам за връзката на Земята с Джамбудвипа такова , каквото е. Jambūdvīpa е точно на север от северните ни суши и океаните. Ако описанието на мястото на Земята във Вселената беше извън нашето разбиране, защо Шукадева Госвами дори би се притеснила да го спомене? Защо изобщо да си правим труда да правим планетариум, ако формата и местоположението на Земята не могат да бъдат замислени? Описанието на Jambūdvīpa всъщност е много пряко и трябва да се приеме като буквално описание на огромна земна маса, съседна на нашата собствена. Много от наблюденията и аргументите, представени от защитниците на плоското земно общество, всъщност потвърждават поне част от описанието на Шукадева Госвами, че Земята почива на разширена плоска хоризонтална равнина, а не се върти в празно пространство около слънцето.

Така че нека се опитаме да вземем това: Според Шукадева Госвами ние не сме на кръгъл глобус в космоса; по-скоро това, което ние познаваме като сегашната земна площ на Земята, е само част от много по-голяма Земя, наречена Бхарата-варна, която е само част от 800 000 мили кръгъл остров, наречен Джамбудвипа, който сам по себе си е само вътрешният остров на различни концентрични кръгове на земи и острови, които продължават известно разстояние по кръга с диаметър 4 милиарда, наречен Bhū-maṇḍala. Над и под Bhū-maṇḍala се намират други нива на Вселената. Шрила Прабхупада посочи тези четиринадесет нива като планетни системи, макар че те не са планети в нашия конвенционален смисъл на думата. Всички тези места са населени с различни форми на живот. Bhū-maṇḍala е централната хоризонтална равнина, която разделя Вселената на висша и по-ниска системи. Bhū-maṇḍala се простира до черупката на Вселената, която затваря всичко останало в нея. Земята, или по-скоро, Бхарата-варна е малка част от централния остров Бху-Манала, наречена Джамбудвипа. Ние сме буквално в центъра на Вселената. Бхарата-варна е описан като уникално място във Вселената, защото тук живото същество създава кармата, която решава бъдещото им място и позиция във Вселената. Това е и мястото във Вселената, където живото същество най-лесно постига освобождение. Уникалната позиция на Бхарата-варна е обяснена в Бхарата-варна е описан като уникално място във Вселената, защото тук живото същество създава кармата, която решава бъдещото им място и позиция във Вселената. Това е и мястото във Вселената, където живото същество най-лесно постига освобождение. Уникалната позиция на Бхарата-варна е обяснена в Бхарата-варна е описан като уникално място във Вселената, защото тук живото същество създава кармата, която решава бъдещото им място и позиция във Вселената. Това е и мястото във Вселената, където живото същество най-лесно постига освобождение. Уникалната позиция на Бхарата-варна е обяснена вViṣṇu Purāṇa:


Страната, която се намира на север от океана и на юг от заснежените планини, се нарича Бхарата, тъй като там живееха потомците на Бхарата. Размерът му е девет хиляди лиги и е страната на делата, в резултат на което хората отиват на небето или получават еманципация.

Седемте основни вериги от планини в Бхарата са Mahendra, Malaya, Sahya, Śuktimat, Riksha, Vindhya и Páripátra.

От този регион се получава небето или дори, в някои случаи, освобождение от съществуването; или мъжете преминават оттам в състояние на груби, или изпадат в ада. Небето, еманципацията, състояние във въздуха или в подземните сфери успяват да съществуват тук и светът на актовете не е заглавието на която и да е друга част от Вселената ...

... В Бхарата-варша се случва приемствеността на четири Юги или епохи, Крита, Трета, Двапара и Кали; че благочестивите подвижници участват в строго покаяние, което благочестивите хора принасят жертви и че даровете се раздават в името на друг свят. В Jambu-dw pa, Vishn u, състоящ се от жертвоприношение, се почита като мъж на жертвени ритуали с жертвени церемонии: той е обожаван под други форми другаде. Следователно Бхарата е най-добрият от отделите на Джамбу-двипа, защото това е страната на делата: останалите са само места за удоволствие. Едва след много хиляди раждания и натрупването на много заслуги, живите същества понякога се раждат в Бхарата като мъже. Самите богове възкликват: „Щастливи са родените, дори от състоянието на боговете, като хора в Бхарата-варша, тъй като това е пътят към удоволствията от Рая или по-голямата благословия от окончателното освобождение. Щастливи са онези, които, като предават всички неслушани награди от своите дела на върховния и вечен Вишн у, получават съществуване в тази земя на делата, като своя път към него. Не знаем, когато деянията, които са ни донесли небето, ще бъдат напълно възвърнати, където ще подновим телесното задържане; но ние знаем, че тези късметлии са щастливи, които са родени с перфектни способности в Бхарата-варша. "(Viṣṇu Purāṇa, книга 2, глава 3) когато деянията, които са ни донесли небето, ще бъдат напълно възвърнати, където ще подновим телесното задържане; но ние знаем, че тези мъже са щастливи, които са родени със съвършени способности в Бхарата-варша. "(Виш Пурана, Книга 2, Глава 3) когато деянията, които са ни донесли небето, ще бъдат напълно възвърнати, където ще подновим телесното задържане; но ние знаем, че тези мъже са щастливи, които са родени със съвършени способности в Бхарата-варша. "(Viṣṇu Purāṇa, книга 2, глава 3)

Уникалната позиция на Бхарата-варна е обяснена и в Шримад-Бхагаватам, Песен 5, глава 19. Тук четем думите на полубоговете, които оплакват своето материално богато положение, което ги кара да пренебрегват духовния си живот. Вместо това те се молят за раждане в Бхарата-варна, където предаността към Кришна се култивира лесно и освобождаването от цикъла на раждане и смърт се постига най-лесно:


Тъй като човешката форма на живот е възвишената позиция за духовна реализация, всички полубогове на небето говорят по този начин: колко е прекрасно тези хора да са се родили в земята Бхарата-варна. Сигурно са изпълнявали благочестиви строги действия в миналото, или Самият Върховен Божествен Личност трябва да е бил доволен от тях. В противен случай как биха могли да участват в предано служене по толкова много начини? Ние, полубоговете, можем само да се стремим да постигнем човешки раждания в Бхарата-варна, за да изпълняваме предано служение, но тези хора вече са ангажирани там.

Полубоговете продължават: След като изпълнихме много трудните задачи по изпълнение на ведически ритуалистични жертвоприношения, подложени на строги икономии, спазвайки обети и давайки благотворителност, ние постигнахме това положение като жители на небесните планети. Но каква е стойността на това постижение? Тук ние със сигурност сме много ангажирани с материално задоволяване на сетива и затова трудно можем да си спомним лотосовите крака на Господ Нараяня. Всъщност, поради нашето прекомерно удовлетворение на сетивата, ние почти сме забравили Неговите лотосови крака.

Кратък живот в земята Бхарата-варна е за предпочитане пред живота, постигнат в Брахмалока в продължение на милиони и милиарди години, защото дори човек да бъде издигнат до Брахмалока, той трябва да се върне към многократно раждане и смърт. Въпреки че животът в Bhārata-varṣa, в една нисша планетарна система, е много кратък, който живее там, може да се издигне до пълно съзнание на Kṛṣṇa и да постигне най-високото съвършенство, дори и в този кратък живот, чрез пълно предаване на лотосовите крака на Господ . Така човек достига Вайкуṇṭхалока, където няма нито безпокойство, нито многократно раждане в материално тяло.

Сега живеем на небесните планети, несъмнено в резултат на това, че сме извършвали ритуални церемонии, благочестиви дейности и яджни и сме изучавали Ведите. Обаче животът ни тук един ден ще приключи. Ние се молим по това време, ако някакви заслуги останат от нашите благочестиви дейности, ние отново да се родим в Бхарата-варна като хора, способни да помнят лотосовите крака на Господ. Господ е толкова мил, че Той лично идва в земята Бхарата-варна и разширява щастието на нейните хора. (Шримад-Бхагаватам 5.19.21-28)


Край на част първа



 

Martin Kenny - UNIversal DISClosure. The Most Interesting Video On Earth - 2020 - Norb Czufis

Няма коментари:

Публикуване на коментар