Александър Дугин, известен още като "идеолога на Путин", заяви в интервю за CNN , че "путинизмът е победил в САЩ" с избирането на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати и че "Русия на Путин" престава да се възприема в Америка като враг, като се има предвид, че има идеологическо сближаване между симпатизантите на Тръмп и Путин.
Руският световноизвестен философ се включи в ефира на американския телевизионен канал CNN и предаването GPS, за да представи и новата си книга "The Trump revolution".
"Тръмп, според мен, е нещо много специално. Той не е просто харизматична фигура, той представлява идеология, която променя баланса на силите в света", каза Дугин по време на видео връзката в ефира на CNN.
Русия на Путин и конкретно Путин престава да бъде основният враг, основното зло, а привържениците на Тръмп разбират много по-добре какво означава Русия и какво означава Путин, обясни идеологът на неоевразийството.
"Русия на Путин или Путин като личност спира да бъде основният враг"
"Виждаме едни различни САЩ с тотално различна визия на международната ситуация. И при тези нови обстоятелства Русия на Путин или Путин като личност спира да бъде основният враг, основният зъл, лош човек. Смятам, че тръмпистите разбират вече по-добре какво е Русия и кой е Путин, както и мотивацията за нашата политика", убеден е той.
САЩ и Русия имат "много общи точки"
Дугин беше попитан от водещия Фарид Закария дали признава съществуването на идеологическа ориентация между "тръмпизъм" и "путинзъм" срещу Европа.
Той отговори, че Русия и САЩ имат "много общи точки - повече, отколкото се виждат на повърхността" и че е "твърде рано" да се говори дали наистина има реален съюз между Вашингтон и Москва срещу Европа и това, което Дугин смята за "глобализъм" и "събудена" идеология. "И не е срещу Европа, а срещу глобализма", категоричен бе руският философ.
"Наскоро открих, че имаме много общи неща – Америка на Тръмп и Русия на Путин", каза Александър Дугин. Философът, политологът и публицист Дугин, който беше наречен от CNN "мозъка на Путин", предложи Тръмп да нареди "оттегляне" на САЩ от украинската война и да прекрати подкрепата, предоставена от Съединените щати на Киев в конфликта, предизвикан от руската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.
"Тръмп скоро ще разбере, че Путин няма нищо против САЩ"
"Ако Тръмп изтегли САЩ от войната в Украйна, ние бихме могли да се борим срещу европейския глобализъм и либерализъм в Украйна", посочи той.
"Тръмп ще открие, че Путин няма нищо против САЩ и че няма смисъл да продължаваме битката, няма поле за продължаване на състезанието - много по-различно, отколкото с Китай", подчерта Александър Дугин. "Смятам, че има разбирателство в реализма в световната политика", анализира той.
Според Дугин Канада и Гренландия могат да попаднат под контрола на Съединените щати, докато части от Източна Европа могат отново да станат руски. При тези условия Европа или трябва да стане велика, или да изчезне. Дугин смята, че в момента на Запад се извършва "истинска консервативна революция", а "Тръмп и неговите съюзници" са променили курса на ориентацията на колективния Запад на 180 градуса. "Нещо повече, колективният Запад като цяло вече просто не съществува", каза идеологът на Путин и добави, че "Западът" сега се състои от САЩ или "Велика Америка" и Европа, която "все още е либерална и глобалистка".
Според Александър Дучин Европа "трябва да бъде приведена в съответствие" с модела на Тръмп." С други думи", смята Дугин, "Европа или трябва да бъде велика, или да спре да съществува, докато всички ние забравяме за нея".
"Украйна е наша. Точка. Украйна трябва да принадлежи на нас и на никой друг. Нито на Европа, нито на Америка", заяви Дугин. В допълнение към Украйна, "Беларус, балтийските страни и части от Източна Европа трябва ясно да принадлежат на нас в новата карта на глобалното преразпределение. Няма съмнение в това", категоричен бе той.
Александър Дугин е руски философ, политолог, социолог и публицист. Идеолог е на неоевразийството - течение в руския консерватизъм, което призовава към създаване на свят с повече политически полюси, обединяване на евразийското пространство в противовес на англосаксонските страни.
Източник: "Труд"
Това заяви философът Александър Дугин в ефира на авторското си предаване по радио "Спутник".
Необходимо е да се създаде "идеологическа структура", която да отразява стратегията, принципите, идеите и убежденията на руския президент Владимир Путин, изтъкна Дугин, когото често наричат "Идеолога на Путин".
"Тоест, Путин е неизменен. Той е повече от президент и дори от обикновен управник на Русия. Както са наричали всички останали цезари с името на Гай Юлий Цезар. Така Путин стана функция, статус. Това е национален лидер, който спасява Русия. Този национален лидер, който ще спаси страната и ще утвърди нейния национален суверенитет, е Путин. Не просто избран временен глава, а владетел, който има такава подкрепа от народа, че има цялата вечност", каза Дугин.
Той смята, че линията на Путин спешно трябва да се превърне в идеология – "Путинизъм", за да се намали риска, свързан с управлението на един човек. Според него Русия се нуждае от идеология, която да гарантира приемствеността не на личности, не на династии, а именно приемствеността на идеологията.
"И, ако искате, дори тази дума да се използва по негативен, ироничен начин, но трябва да преминем от Путин към Путинизъм. Трябва да се опитаме да преведем нейната сърцевина, същността на патриотичните реформи в някаква идеология", каза философът.
"Путин е повече от човек. Той е държавата, той е вектор. Трябва да се опитаме да превърнем сърцевината и същността на неговите патриотични реформи в някаква идеология. Това е предизвикателството пред нашето общество и интелектуалния елит. Имаме нужда от идеология, която да гарантира приемствеността не на хора, не на династии, а на идеология, така че следващите управляващи да гледат на идеите на Путин като на модел и да се страхуват да се отклонят от тази линия на укрепване на суверенитета, отстояване на традиционни ценности и държавата-цивилизация като висша и основна линия на тяхното управление", каза Дугин.
Той предположи, че в Съединените щати също "избират владетел, който трябва да бъде поддържан на власт по-дълго".
Западът е достигнал критичната точка на своето израждане, той е чисто сатанинска цивилизация, каза Дугин. Той отбеляза, че настоящият конфликт в Украйна не е случаен.
"Тази война не е случайна, това е може би най-важната и най-свещената война в нашата история, която сега водим със Запада на територията на Украйна. Западът достигна критичната точка на своето израждане, на своето израждане е чисто сатанинска цивилизация“, каза философът.
Западът постави Русия пред смъртоносно предизвикателство в Украйна, искаха да ни унищожат, да ни лишат от независимост, идентичност и суверенитет, отбеляза Дугин.
"Затова за нас това е свещена война и колкото повече осъзнаваме това, толкова повече се пробужда народната сила, духът на нашия народ. Мисля, че през 2025 г. това пробуждане ще достигне своята кулминация", смята философът.
В Америка е извършена истинска идеологическа революция, доминиращият доскоро интернационалистичен либерален глобализъм е заменен от постлиберална идеология, коментира още Александър Дугин.
Той изрази увереност, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп след завръщането си в Белия дом ще промени идеологията и политическите приоритети на Вашингтон. В същото време да се надяваме, че всичко ще се оправи при новия президент, е "наивно и погрешно", отбеляза философът. Според него Тръмп ще промени американската политика на 90 градуса.
"От една страна, това е много добре, защото 90 градуса е за по-добро, но от друга страна е доста лошо, защото не е 180 градуса и, разбира се, това няма да ни донесе веднага мир; ние ще имаме много трудни отношения с новата администрация. Но трябва да разберем, че това е нова идеологическа система. В Америка беше извършена една истинска идеологическа революция. Беше отхвърлена доминиращата до последния момент идеология, което се основаваше на хипериндивидуализъм, дехуманизация, джендър политика, култура на отмяната, на омразата към собствените си корени. Това беше именно този вид интернационалистически либерален глобализъм. След него идва постлибералната идеология, където много неща, които всъщност бяха забранени преди, сега са разрешени. Това, което левите либерали заклеймяваха като крайно дясно, под това сега се подписват Илон Мъск, Тъкър Карлсън, Каш Пател, Тулси Габард Тоест, целият кръг тръмписти са постлиберални десни", обобщи философът.
Според него всичко това ще се отрази на отношенията с Европа, с Русия, Китай, и с Близкия изток. В същото време хегемонията на Запада ще продължи, каза Дугин.
"Тази хегемония ще придобие различни характеристики, други идеологически форми, други инструменти, други приоритети. За Тръмп и тръмпистите основните врагове, външни врагове, са на първо място Китай, на второ място ислямският свят и особено Иран. Тоест (израелският премиер Бенямин) Нетаняху ще получи безусловна подкрепа и ще има съпротива срещу китайската икономика до такава степен, че Тръмпистите сега провъзгласяват необходимостта да лишат китайските предприемачи от почти цялата им собственост в Съединените щати", добави Александър Дугин.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Няма коментари:
Публикуване на коментар