Последователи

събота, 11 януари 2020 г.

Тръмп тласка Иран към нов удар

            


Противно на твърденията за деескалация на конфликта между САЩ и Иран, двете страни развиват политика на конфронтация. Техеран отказа да преговаря с Вашингтон поради санкциите, докато американският президент нареди засилен икономически натиск върху Иран заради ядрената му програма. Според експертите Доналд Тръмп поставя Ислямската република в безнадеждна ситуация, която може да доведе само до война.

След пет дни балансиране на ръба на войната, САЩ и Иран все пак обменяха съобщения за деескалация на конфликта, възникнал между тях. Това съобщи в четвъртък британският Financial Times. Според изданието контактът по неформални канали е осъществен чрез посредничеството на Швейцария.

По-късно постоянният представител на САЩ при ООН Кели Крафт изпрати писмо до Съвета за сигурност на международната организация, в което заявява готовността на Вашингтон да започне преговори с Иран. Според нея Щатите са готови за преговори без предварителни споразумения и се опитват да „предотвратят допълнителна заплаха за международния мир и стабилност или ескалация от иранския режим“.

В Техеран обаче предложението на Вашингтон беше отхвърлено. "Докато Съединените щати продължават да настояват за враждебност в отношенията, преговорите нямат смисъл", заяви постоянният представител на Иран при ООН Маджид Тахт-Раванчи, като добави, че безпрецедентните американски санкции срещу Техеран противоречат на международните стандарти.

В същото време Тахт-Раванчи по-рано заяви, че Иран е отмъстил за убийството на генерал Касем Сюлеймани и няма да предприема нови военни действия, ако няма агресия от Вашингтон.

В сряда вечер, в отговор на убийството на Сюлеймани, Иран нападна американските военни съоръжения в Ирак. Тогава Доналд Тръмп каза, че "американците трябва да бъдат много благодарни и щастливи: никой от американците не е пострадал" и "всичко е наред!" В същото време, според Тръмп, Щатите ще въведат нови санкции срещу Иран и ще попречат на Техеран да създаде ядрено оръжие. В ООН подобно изявление на Тръмп се разглежда като стъпка към деескалация.

Така краткосрочната заплаха от широкомащабни военни действия между САЩ и Иран е преминала, смята Константин Косачов, ръководител на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията. Според сенатора между Техеран и Вашингтон е имало „един вид „обезсилване“ на претенциите, когато всяка страна счита себе си за победител, всяка оставя за себе си „последна дума “.

„Започва нова игра - „кой ще мигне пръв“, а тази игра е така или иначе по-добра от нови въздушни удари и нови атаки срещу посолства. Отделна част от тази игра е „ядрената сделка“, която Вашингтон ще се опита да реанимира според собствените си условия, сякаш нищо не се е случило, въпреки че Техеран със сигурност няма да се откаже от условията си при никакви обстоятелства. Въпросът сега е съгласуваността на подходите на останалите участници в Съвместния и всеобхватен план за действие. И в съдбата на санкциите, разбира се“, завърши Косачов.

В същото време председателят на Комисията на Съвета на федерацията по информационна политика Алексей Пушков смята, че Тръмп "е действал разумно", отстъпвайки от заплахите си срещу Иран. „Нито един републиканец, включително ястребите, не е поискал от Тръмп военна реакция срещу удара на Иран по базите. Войната с Иран е непопулярна в САЩ и би могла да погребе Тръмп, ако се реши на него. Отдръпвайки се от заплахите си, той постъпи разумно. Но оставането в Ирак ще стане още по-трудно за САЩ “, написа Пушков в своя „Туитър“.

От своя страна телевизионният водещ Владимир Соловьов смята, че Тръмп е много по-малко емоционален, отколкото може да изглежда, и е изключително прагматичен. „Тръмп е бизнесмен, а не воин. Той предпочита задушаването с икономическите санкции пред военния сблъсък. Той възприема санкциите като метод за водене на война “, отбеляза телевизионният водещ.

В същото време Тръмп "лесно играе за увеличаване на залозите, осъзнавайки, че разположението на военните бази дава на САЩ огромно предимство за провеждане на специални операции и извършване на атаки срещу територията на противника". „Ескалацията на санкционния натиск, тракането на оръжия, психологическият натиск, изглеждаше, че ударът е неизбежен и... се реши на нови санкции“, подчерта Соловьов.

Експертите също така отбелязват, че чрез своите действия американският президент подтиква Иран да се откаже от ключовото ограничение в „ядрената сделка“ по отношение на изграждането на центрофуги. „И сега Иран е поставен в напълно безнадеждна ситуация“, смята Борис Межуев, доцент във Философския факултет на Московския държавен университет и политолог.

„Всъщност беше обявен курс за смяна на режима в Иран без никакъв опит да се скрие това намерение. САЩ планират да постигнат това с помощта на задушаващи икономически санкции и заплахи за започване на широкомащабна война в случай на опити за съпротива, било то създаването на ядрена програма, прилагане на регионална стратегия за разширяване, което Сюлеймани направи, или повторението на последните ирански чисто символични атаки срещу американски цели“, допълни Межуев.

Следователно, изявленията на Вашингтон и Техеран за деескалация нямат реална основа, смята източникът. Според него ситуацията по-скоро се развива в обратна посока. „Въпреки факта, че Тръмп говори за дипломация, не виждаме никакви намеци за това. Ако предишното американско ръководство искаше Иран да изостави ядрената си програма в замяна на отмяна на санкциите, днес нищо подобно не се случва. Американските санкции ще останат в сила, грубо казано, завинаги “, предложи Межуев.

Той отбеляза, че днес има два варианта за развитие на ситуацията. Или ще се водят тайни преговори между Техеран и Вашингтон чрез посредничеството на други страни, както беше при Барак Обама, „но това е най-малко вероятният сценарий“. Или Тръмп ще изчака официален повод за започване на пълномащабни военни действия. Според експерта „най-опасното в тази ситуация е, че не се отправят никакви искания към Иран“.

„Какво трябва да направи Техеран, за да се върне поне към световната икономика? Какви действия да предприеме, освен как да си сложи сам край? САЩ не са чували нищо за това. Дори Садам Хюсеин беше длъжен да се разоръжи, въпреки че въпросните оръжия бяха фиктивни. Сега Тръмп от Иран не изисква абсолютно нищо. Това се отнася до простото „спиране на съществуването“, заяви източникът.

„И най-вероятно Иран ще продължи да прилага ядрената програма, защото единственият вариант да се защити срещу САЩ е да обяви притежанието на ядрена бомба. Но американското разузнаване бързо ще изчисли този факт и войната ще започне. Светът все още не се е оттеглил от пропастта, пред която се оказа в резултат на убийството на Сюлеймани“, заяви Межуев.

Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по международни дела (РСМД), също е съгласен, че отношенията между Иран и САЩ ще останат напрегнати. „Между страните има не просто недоверие, а дълбока враждебност. Предлагайки преговори, Тръмп едновременно засилва икономическия натиск и режима на санкции. Следователно, през следващата година, поне до президентските избори в САЩ, няма да видим положителни промени“, заяви Кортунов.

В същото време страните ще продължат взаимната демонстрация на сила и провокациите, предполага експертът. „Обекти на натиск от страна на Иран могат да се окажат съюзниците на САЩ в региона. На първо място това са Израел и консервативните монархии от Персийския залив. И САЩ ще се опитат да засилят допълнително режима на санкции, включително чрез натиск върху своите съюзници, които не са готови да се присъединят към тези санкции. Съществува също риск за по-нататъшно изостряне “, казва източникът.

„Следователно, ако Тръмп иска да постигне споразумение с Техеран, включително за нова „ядрена сделка“, Вашингтон трябва да поеме по пътя на премахването на санкциите и участието на Иран в глобалната търговия, без да пречи на инвестициите в тази страна. Преговорите за това могат да продължат. Освен това Меркел идва в Москва скоро и този въпрос ще бъде един от основните по време на преговорите с президента на Русия “, обобщи Кортунов.

Превод: В.Сергеев

Няма коментари:

Публикуване на коментар