Малко са народите успели да създадат своя собствена азбука, която да отговаря перфектно на особеностите на езика им. Макар гърци и римляни да са известни като разпространители на култура, те са получили писменост от финикийци и етруски. Дедите ни от друга страна са изобретили глаголицата, която е уникална и е била изключително подходяща за отразяването на древната българска реч.
Версиите за произхода и възрастта на свещената българска писменост са много и се различават значително. Според Тейлър и Ягич глаголицата е взаимствана от курсивен гръцки шрифт използван през Средновековието. Вондрак, Фортунатов и др. смятат, че изворът трябва да се търси сред ориенталски писмености [1] стр. 35-36. Давани са предложения за авестиийски, етиопски и дори грузински прототип на особената ни азбука [2]. Като нейни създатели са посочвани Св. Йероним, Вулфила [2] Етикус Истер [3] и Св. Кирил [4] стр.14. В интерес на истината нито едно от тези твърдения не е напълно вярно. Предполагаемите творители на глаголицата само са пригодили една отдавна съществуваща тракийска азбука към особеностите на дадено наречие. Добавени са били нови знаци, а някои стари са били променени, но в по-голямата си част уникалната българска писменост е съществувала дълго преди Св. Йероним и неговият съвременник Етикус да се родят.
Все още няма консенсус относно възрастта глаголицата. Добровски предполага, че тя е създадена през XIII-ти век след въвеждането на кирилицата. Копитар обаче посочва, че облата ( българска) глаголица е по-стара от ъгловататият хърватски вариант, след което чешкият учен признава, че е виждането му е неверно [1] стр. 33...Някои смятат, че нашата уникална азбука е съществувала още през IV-ти век в Източна и Средна Европа [2], [3], но изследвания от 2006 година доказаха съществуването на сродна на глаголицата писменост още през I-II – ри век [5] стр.49, т.е. около осем века по-рано от официалната датировка. Резултатите от други нови проучвания въз основа на подробни сравнения с различни азбуки ни дават право да считаме, че протоглаголическа писменост с около тридесет и пет букви е съществувала през второто хилядолетие преди Христа, а самите корени се крият в далечната Медно-каменна епоха.
Съвсем естествено е, че това твърдение ще бъде посрещнато със силен скептицизъм. Поради тази причина трябва да бъде дадено едно уточнение. Не съществува азбука, която да се е появила спонтанно, без никакво развитие. Понякога процесът на оформяне е отнемал стотици години, аке не и хилядолетия. Първите знаци за били идеограми, т.е. знакът не е имал определена звукова стойност, а е символизирал даден обект, или действие. С течение на времето е станало нужно да се дадат по-подробни послания. Тогава на знакът е била предавана определена звукова стойност. Ако символът ( йероглифът) е представлявал колело, то му се е предавала стойност КО. На символ (йероглиф) представляващ нож се е давала стойност НО...
Поради това, че езикът еволюира и се появяват нови, близки по звучене думи, се е наложило писмеността да се осъвършенства още повече. Сричковата система бива изоставена, намаля се значително броят на знаците и всеки от тях получава строго определен звук – А, Б, В... това дава началото на азбуката, такава каквато я познаваме днес... Както се убеждавате напълно естествено е развитието на глаголицата да е траело толкова дълго време.
Табл. 1
ВНП - Балканска Писменост
ЛА - Линеар А
ЛБ - ЛинеарБ
ГЛ - Глаголица
В Таблица 1 виждаме сравнение на знаци от неолитна Тракия с линеарните писмености на остров Крит и с няколко глаголически букви. Забелязват се десет съответствия между свещената българска азбука и най-старата писменост на света. Бъдещи археологически проучвания ще покажат дали съществувт повече паралели, дотогава трябва да изчакаме търпеливо. Едно обаче е ясно, нито Св.Йероним, нито Етикус, или която и да е историческа личност не може да бъде наречен създател на глаголицата, защото творческият процес е започнал още през пето и четвърто хилядолетие преди Христа.
По-късно, през Бронзовата Епоха броят на протоглаголическите букви нараства. В този период се оформят и линеарните писмености, които са известни предимно от документите запазени в егейската област, обитавана в древността от дедите ни.
В по-стара работа [6] бе обяснено, че руните на предците имат общ произход с Линеарен А и Линеарен Б. Същото важи и за глаголицата, понеже както вече бе отбелязано нейните корени се крият в неолитна Тракия. Направим ли сравнение между свещената азбука на дедите ни линеарните писмености установяваме, че са на лице тридесет и пет успоредици (Таблица 2)
Табл.2
ГЛ - Глаголица
зв - звукова стойност на глаголическата буква
ЛА - Линеар А
ЛБ - Линеар Б
Гр - Гръцка азбука
Ев - Еврейска азбука
Кп- Копстска азбука
См - Самаританска азбука
Това разбира се не е всичко, оказва се, че не само формата, но дори и звуковата стойност е същата в двадесет и три случая ( Таблица 3). Съдейки по това, че между глаголицата от IX- ти век и Линеар А от XVIII- ти век има повече от две хиляди и шестотин години, то броят на идентичните по форма и звук знаци е забележително висок понеже с времето настъпват стилови промени в буквите, а и самата реч се променя. Това е един неизбежен процес. Голямото количество фонетични успоредици между старата ни азбука, Линеар А и Линеар Б показва убедително каква невероятна сила и консервативност притежава българския език.
Табл.3
ГЛ - Глаголиза
зс - звукова стойност
ЛА – Линеар А
ЛБ – Линеар Б
Причисляването на глаголицата към семейството на линеарните писмености може да се струва пресилено на някои, но самите факти показват убедително, че свещената азбука на дедите ни има най-много прилики с Линеарен А и Линеарен Б.
Гръцката, еврейската, коптската и самаританската азбука имат съвсем малко общи знаци с глаголицата* ( виж Табл. 3). Да не забравяме и друга изключително важна подробност. Съществува трета линеарна писменост, която се е употребявала на остров Кипър от времето когато Линеарен А процъфтява на остров Крит. Сравним ли обаче кипърският Линеарен С с критския Линеарен А ще видим, че има само дванадесетина общи знака (Таблица 4).
Как тогава да пренебрегнем глаголицата показваща много повече прилики както с Линеарен А, така и с Линеарен Б? От статистическа гледна точка глаголицата принадлежи на същата група както и двете писмености на Крит. За тях трябва да направим едно уточнение. Според А. Еванс те са основата за протофиникийските букви, които от своя страна стават вдъхновение за много други азбуки, т.е. Линеарен А и Линеарен Б, произхождащи от неолитната и халколитна тракийска писменост не са отмрели, а са се развили в много варианти, обслужващи различни тракийски диалекти, а и други езици. Дори и някои кирилически букви б, ж, ш, щ, ч, ю... имат прототипи сред сътворените от древните трако-пеласги знаци, но това е въпрос на друга тема.
Продължение на Линеарен А и Линеарен Б намираме в скито-сарматските руни от България и черноморските степи ( принадлежали на дедите ни в древността). Доказателство за това са многобройните успоредици между скито-сарматските руни и глаголицата, представени през 2006 година от И.Танев и М. Минкова в работата им “Ортографична аналогия между някои глаголически букви и сарматските знаци” [5] стр. 48-59.
Ще напомня, че сарматите са определени като част от тракийското гетско семейство [7]- III-ii -2, а според Симоката тези гети са и славяните, станали един от основните компоненти на етническият облик на Дунавска България [8] стр.14-15. Тъй като данните на Танев и Минкова са непълни, тук ще бъде представена друга сравнителна таблица, съдържаща повече и по ясни съответствия между глаголически букви и скито-сарматски руни. **
Табл. 5
Табл. 5
ГЛ - Глаголически букви
СК - Скито-сарматски руни
Броят на скито-сарматските руни показващи прилики с глаголицата е значителен, но винаги може да бъде зададен въпроса – Защо не се набюдава приемственост в периодаXII-ти век преди Христа до I-ви век след Христа?
Няма глаголически документи този отрязък от време по няколко причини. Една от тях е фактът, че са правени на неустойчива основа. Херодот свидетелства, че йонийската (пеласгийската ) *** дума за хартия е кожа.
Бащата на историята добавя, че по негово време ( V-ти век преди Христа) извън Гърция са се ползвали изключително обработени овчи и кози кожи вместо папирус. [9] V-58. Съседи на гърците през V-ти век преди Христа са траки и скити, които са били прочути с многобройните си стада. За скотовъдците животинската кожа е евтин и леснодостъпен материал, който обаче не може да устои на неблагоприятните влияния на времето и лесно изгнива.****
Разбира се скептиците могат да възкликнат – Поне един документ щеше да остане!... Това не е задължително, при други народи също има напълно изчезнали архиви. В книгата си за хетите, английският учен О.Р. Гърни споменава, че древният анатолийски народ е имал и дървени книги, но от тях не е оцеляло абсолютно нищо поради това, че влагата унищожава дървесината сравнително лесно [10] стр.128.
Не само неустойчивата основа е причина за изчезването на определена книжнина.Доминация на чужд народ също може да доведе до това, има достатъчно примери.Страбон твърди, че турдетаните ( древните испанци) са имали писана поезия, закони и хроники обхващащи историята на народа в продържение на хилядолетия [11] III-1-6. Това означава, че става дума за огромно количество книги. До ден днешен не е намерена нито една от тях. Безспорно римското нашествие в Иберия е една от причините.
Да не забравяме също, че и Тракия попада под римска власт. Едва ли новите господари са пожалили писмеността ни, след като без изключение унищожават книжнината на покорените от тях народи. Дори и да е имало запазени тракийски глаголически ръкописи чак до Средновековието, след религиозната реформа на Борис-Михаил те са били унищожени по искане на гръцкото духовенство считащо ги за ерес. Трябва да се отбележи, че даже и католическата църква е била против съществуването на глаголицата и е считала свещената ни азбука за еретическо деяние [2].
Старите ни писания не се пазели по села и паланки, а в царската библиотека и манастири.Съсредоточаването им на няколко места е станало предпоставка за лесното им елиминиране. Нека напомня, че и в по-късни времена южните ни съседи систематично са събирали и изгаряли старата ни книжнина. С болка и гняв Г. Раковски разказва за това [12]. Наистина много е унищожено през вековете, завистта на чужденците е нанесла огромни поражения на нашата култура и история.
Дори и в наше време безсъвестни личности направиха опит да ни откъснат от кирилицата, която е неотделима част от културата ни. Това показва, че битката срещу българщината не е свършила, а все още продължава. Някой желае да ни откъсне от всичко свързано с древната земя, която обитаваме, но няма да успее.
Завесата се вдига все повече и повече, а мъглите покриващи миналото ни се изпаряват от изгарящата сила на истината. Тя повтаря с тих, но постоянен глас - Българите са наследници на траките – създатели на първата писменост, от която са се развили азбуките на много други народи....
С пълно право ние можем да се гордеем с глаголицата. Тя е просъществувала няколко хиляди години и до неотдавна бе все още употребявана от нашите роднини хърватите.Особеностите на свещената ни писменост показват, че тя е създадена от българи за българи [13]. Това е солидно доказателство, че сме потомци на траките, а не на азиатски пришълци.
Дедите ни бяха горди, но и благородни хора. Сурови в битките, но милостиви към нуждаещите се от помощ. В много случаи, подобно на Прометей предците ни бяха жестоко наказани за добрините си, но не се отвърнаха от доброто, а станаха най-ревностните му пазители. Старите българи бяха преследвани заради идеите си, но самите те не ставаха гонители, а прощаваха и привързваха към себе си бивши врагове. Не случайно Страбон нарече нашите предшественици най-праведният народ, притежаващ безкрайна духовна чистота. Ето затова дедите ни са били в състояние да се преродят отново и отново, и да въздигнат силни държави от пепелищата.
Траките и техните роднини пеласгите създават минойската и микенска култура на о-в Крит. Това обяснява защо и трите писмености на Крит имат прототип в земите ни. Трябва да се отбележи, че още през 1905 г. е установена смайващата прилика между старобългарските руни и крито-микенската писменост. Това прави проучвалият Плиска Фьодор Успенски, а през 1970 г. Георги Сотиров убедително доказва, че крито-микенската писменост е свързана с нашата глаголица.
За крито-микенската писменост учени като Джейн Елън Харисън смятат, че това е същата писменост, която е ползвана и от Орфей. От друга страна Артър Еванс свързва древната финикийска писменост с още по-древната на о-в Крит. По-късно Герхард Херд стига до извода, че финикийците са смесица от Морски народи и ханаанци. Към Морските народи спадат доминиралите Крит пеласги и тракийските им роднини тевкри, дардани, травси, серди, а и мизите, наречени още българи.
Трако-пеласгийските корени на първата азбука обяснява защо Алкидамант и Тацит определят Орфей и Лин са създатели на писменост. Това обяснява и твърдението на Плиний, че буквите са занесени в Лаций (където е Рим) от пеласгите. Сведението се припокрива с цитиращият по-стари автори Плутарх, който твърди, че Рим е основан от пеласгите.
За връзката на втория по големина град след Рим, а именно Сатрианум с траките сатри са писали проф. Д. Гергова и др. А за установяване на траки в северните части на Апенините е писал Страбон, уповавайки се на древни исторически извори. Самият факт, че известните с високата си култура етруски почитат тракийската богиня Земела показва каква е била ролята на предците ни на Апенинския п-в.
В старите извори срещаме информация за походите на траките в Азия. За тях, а и за ролята на траките като цивилизатори и владетели над азиатските народи, разказват Луций Ариан, Нон, Сенека, Аполодор, Плиний, Страбон, Йордан и др.
За това, че галските друиди получават знанията си от обожественият от гетите Залмоксис пише Хиполит. Не бива да забравяме и това, че тракиецът Евмолп е този който въвежда Еливзинските мистерии в Атина. Важен е и фактът, че като основател на Атина е считан Тезей, а той е потомък на фригиеца Пелопс.
Виждате, че споменатите 5000 години безпрецедентна слава на дедите ни не са преувеличение. Реално споменатото тук е само върха на айсберга, но и то показва величието на хората влезли в историята под името траки.
Българското рунно писмо - куниг /ПОДРЕДБА НА БУКВИТЕ В ГОВОРЕЩАТА АЗБУКА НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
Повечето хора вярват, че науката е безпогрешна. Това обаче не е така, в заблуди са изпадали както езиковеди, така също и историци. Причините за това са много. Най-важните са липсата на достатъчно данни и сляпото следване на отдавна наложени догми. Не трябва да се забравя също влиянието, което оказват силните на деня. С тяхното мнение се съобразяват дори високо уважавани учени. Ние, обикновените хора сме принудени да вярваме на неиздържани теории, защото често нямаме възможност за сравнение. Представя ни се даден резултат и той бива приет от нас като чиста монета. Просто така са устроени нещата, та нима можем да проверим всичко, което ни се казва?
Понастоящем се твърди, че древната писмена система наречена Линеар Б е принадлежала на старите гърци. Тази особена азбука се състои от около 80 знака, а също значителен брой идеограми (символи за жито, злато, добитък) и лигатури (съчетания на различни знаци). Смята се, че необичайната писменост е използвана на остров Крит, континентална Гърция и други места между ХV и ХІІ век прeди Христа. http://www.omniglot.com/writing/linearb.htm
До днес обаче не е дадено задоволително обяснение - защо щом Линеар Б е гръцка писменост, гърците я забравят напълно и през VІІІ век преди Христа заемат нова азбука от един чужд народ - финикийците? Няма обяснение и един забележителен феномен. Става дума за това, че свещената българска писменост – глаголицата притежава тридесет и три успоредици с Линеар Б. В двадесет и два случая се наблюдава както прилика във форма, така и съвпадение на звуковата стойност.
http://sparotok.blog.bg/photos/83734/original/Glag%20zvuk.JPG
Освен глаголицата също и руните на старите българи показват удивителни паралели с Линеар Б. Абсолютно всички старобългарски знаци от розетата намерена в Плиска имат еквивалент не само в Линеар Б, но и в много по-стария Линеар А.
ЛА- линеар А
ЛБ- линеар Б
http://sparotok.blog.bg/photos/83734/original/Pliska%20rozetka(4).jpg
Тези факти не са коментирани нито веднъж от учените, според които Линеар Б е гръцка писменост. Не се коментира и това, че над 40 старобългарски руни имат успоредици в Линеар А и Линеар Б.
ЛП- линеарна писменост
http://sparotok.blog.bg/photos/83734/original/RUNI%201.JPG
Една теория не може и не бива да бъде градена върху необясними парадокси. Те показват, че нещо не е наред и наложително преразглеждане. До днес изследователите твърдещи, че Линеар Б е гръцка писменост не са в състояние да обяснят eдин доста голям брой проблеми:
1.Знае се, че микенците, които ползват тази особена писменост са и старите ахейци описани в Илиада, но точно тук идва проблема. Ахейците и по точно Атреидите Менелай и Агамемнон са потомци на фригиеца Пелопс, т.е. те са траки, а не гърци. Страбон е пределно яснен разказвайки, че Пелопс е довел своите хора от Фригия. В работа на Софокъл Пелопс е наречен варварин фригиец. Какво дава право тогава Атреидите да бъдат определяни като гърци? Та гърците наричат фригите варвари, т.е. чужденци говорещи неразбираем език.
2. Ахейците-микенци жертват коне, а понякога и куче в гробовете на благородниците си. Този обичай е чужд на гърците, но е типичен за траките. В България той бива практикуван поне до ІХ-ти век след Христа (старобългарския некропол при Нови Пазар и др.).
3. Традицията на куполните гробници на ахейците намират продължение при траките, но гърците, които уж трябва да са потомци на омировите герои имат съвсем различни обреди. Херодот споделя без увъртане, че гръцките погребални обичаи са като тези на африканските номади (История, IV –190 ).
4. Друг ахейски погребален обичай – военни игри при могилата на благородник се среща при траките, но е чужд за гърците.
5.От различни изображения става ясно, че ахейците (поне войниците) са носили панталони. В Класическия период това облекло е наричано от гърците варварско.
6.Следващия парадокс е това- през ХІІ век пр. Христа, когато Линеар Б е все още в употреба, съществува и писмеността на финикийците. Щом гърците имат своя азбука защо заемат тази на финикийците.Защо Херодот твърди, че преди Кадъм в Гърция азбуката е непозната ? ( История, V- 58).
7.Изкуството на микенците е в зверинен стил. Той е типичен за траките и техните роднини скитите, но е чужд на гърците. От друга страна зверинния стил е типичен за старобългарското изкуство.
8.Един от основните аргументи на Чадуик, че Линеар Б е гръцки е присъствието на гръцки имена в микенските документи. Обаче Хектор, Ил, Кокрей, Одрис, Пеон и др. са трако-троянски, не гръцки имена. Това, че присъстват в гръцката митология не ги прави гръцки. Учени като А.Еванс, А.Ван Виндекенс и др. установяват, че лични имена като Ахил, Агамемнон, Клитемнестра, Одисей и др. не са гръцки по произход, а само са възприети от гърците.
В микенски документи от XIV-ти век преди Христа срещаме имена като Бато, Ботийо, Бузо, Гета, Котеу, Мируло, Видако, Тато, Руси, Румано, Дейко, Силано, Камонийо, Делеу, Пирино ( 1084, 1280 Е, 1293 Е, 1421 Х, 482 U, 1516 А 301 lxxxvii - по Чадуик) които са си нашите Бато, Ботьо, Бузан, Гето, Котьо, Мирул, Видко, Тато, Руси, Румен, Дейко, Силан, Камен, Дельо, Пирин...Докато тези имена се срещат до ден днешен при българите, то в Линеар Б отсъстват напълно типичните гръцки имена с наставка идес, адес. Това е признато дори от Дж. Чадуик.
Най-интересното е, че в микенски документи срещаме имена като Круменио, Карамесийо, Токеу, Винийо ( плочица 236 К- по Чадуик), а също и Исеверйо, отговарящи на имената на старобългарските владетели Крум, Кормесий, Токту, Винех, Севар...В микенски документи от XIV -ти век преди Христа рещат се дори старобългарски родови имена като Вокило – Вокил и Ерма- Ерми.
9. Топонимите и хидронимите от земите на ахейците не са гръцки. Тесалия, Коринт, Пеней, Додона, Парнас и др. нямат обяснение на гръцки език. Пеней обаче се обяснява с българската дума пена-пяна (Вл.Георгиев). Наставката инт в Коринт, Тиринт и др. се среща в тракийската дума волинт-вол, а Георгиев я определя като идентична на старобългарската енте...като например във воленте...
10. За косите на ахейците Менелай, Ахил, Одисей е използван епитета ксантос имащ значение рижо-кестеняв. Същия епитет е използван за жените на тракийското племе бистони, а има и тракийско племе ксанти. Истинските гърци, т.е. данайците са с черни коси и тъмна кожа, т.е. от друг произход. Неотдавна генетично проучване доказа близостта на гърците с етиопците. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11260506
11. Най-голямото чудо е това, че обявените за азиатски пришълци стари българи имат руни, чието родство с Линеар Б е несъмнено. Гърците, които уж са местни не са успели да запазят писмеността на дедите си, а някакви “дошли” 1700 години след изчезването на Линеар Б хора, притежават над 40 руни имащи паралели с ахейската писменост!!!
12. Числото четири (4) на микенски е КЕТОРО, то отговаря най-добре на тракийското кетри-четири и е доста далече от гръцките тессарес, писурес -четири.
13. Боговете споменати в микенските документи не са гръцки. Атина (Атана), Дивонусийо (Дионис), Паяво (Аполон) и др. принадлежат на трако-пелазгите.
14. Област, околия, край на микенски е АКРАЙО. Няма гръцка етимология за тази дума, но нашата дума КРАЙ – област е прекрасен еквивалент.
15. В Линеар Б липват буквите Фи, Пси, Кси, Омега...без които важни гръцки думи не могат да се изразят.
16. Микенските титли ванакатеро, лавагета и др. се срещат при фригите през VІІІ в.пр. Христа, не при гърците. Микенската титла пасиреу (басиреу) се развива във вариант василевс. Световно известният езиковед Ван Виндекенс твърди, че василевс е със сигурност тракийска дума, а за първи път на монети тази титла се среща при тракийското племе едони-ΓΕΤΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΕΔΟΝΙΟΝ.
17. Микенците са бойци-колесничари като траките, а през Класическия период гърците разчитат предимно на пехотата от хоплити.
18.Микенците разчитат на лъка като основно оръжие, подобно на северните траки, самия микенски лък е сложносъставен, като този на старите българи. Гърците е трябвало да наемат скитски и тракийски стрелци с лък...толкова чужда им е била тази традиция...
19. Още преди Троянската Война ахейци и траки стигат с корабите си до Източното Черноморие (Колхида). Гърците обаче създават кораби способни да прекосят Босфора половин хилядолетие по-късно.
20. Микенските идоли имат прототип в Тракия, същото важи за микенската керамика и орнаменти.
21.Микенските копия, мечове, брадви имат прототип в Тракия. Срещат се дори в Дания, Украйна, Британските острови. Няма извор, който да постави гърците в Ирландия например, но съществуват древни предания разказващи за идването на народа болги от Тракия...(Leabhar Gabhala Eireann )
22. Линеар Б няма паралели с гръцката азбука от класическия период, но глаголицата предлага над 30.
зв. -звукова стойност
ЛА- линеар А
ЛБ- линеар Б
Гр. -гръцки букви
Евр. еврейски букви
Кп.- коптска писменост
Сам. -самарянска писменост
http://sparotok.blog.bg/politika/2010/01/28/proizhodyt-na-glagolicata-i.481662
Вече не живеем в Средновековието, няма магьосници и няма магии. Науката е длъжна да обяснява противоречията, не да ги премълчава с надеждата, че няма да се появат скептици, или, ако се появят устата им ще бъде затворена навреме. Твърде много неща не се връзват на теорията, че Линеар Б е гръцка писменост и, че микенците са деди на гърците.
Много по-логично е да се приеме, че микенците използвали Линеар Б спадат към трако-пеласгийската общност. Микенските погребални ритуали, оръжия, дрехи, изкуство, керамика, орнаменти, титли и т.н. са де факто тракийски. От редица исторически извори знаем, че целия Пелопонес, а и Централна Гърция са били населени с траки и пелазги в дълбока древност.
В края на ХІІІ век преди Христа микенското общество изпада в криза причинена от климатични промени и войни. Голяма част от населението измира поради епидемии (след Троянската Война). Омир споменава на няколко места чумата покосила множество ахейци...През ХІІ век, от бреговете на Африка едват дедите на гърците подгонени от нашествието на Морските народи. Те заварват една земя с оредяло население и сравнително лесно я завземат. Древното трако-пеласгийско население на Пелопонес и Централна Гърция се е занимавало с трансхуманно животновъдство. Напролет мъжете са напускали градовете със стадата и са се завръщали в родните си места наесен. В населените места са оставали само жени, деца и старци. Те са твърде лесна плячка за примитивен, но по-многоброен противник извърващ пиратски, разбойнически нападения.
Дедите на гърците асимилират местното население, като усвояват до известна степен и езика му. Тъй като обаче древните гърци имат африкански произход, те не желаят да спазват микенската погребална традиция, нито пък носят микенското облекло (панталоните). Променя се керамиката, вече никой не строи дворци. Прекъсва се и ползването на Линеар Б защото примитивните гръцки номади нямат нужда от писменост.
От ХІІ до VІІІ век преди Христа Гърция се намира в ужасен упадък. По-късно, благодарение на контакти с финикийци, траки, асирийци и др. гърците започват да се развиват. След асирийско-фригийската война (717-705 пр. Христа ) в Гърция мигрират фриги. Те донасят със себе си ценни знания за наука, строителство, керамика, търговия. Тези знания обаче изискват писменост, гърците я заемат от най-вероятно от фригите. За Линеар Б обаче дедите на южните ни съседи не си и спомнят защото по времето когато тази писменост е съществувала те са били прекалено примитивни, за да могат да я ползват.
Наложени вярвания се променят трудно, защото се изисква признаване на грешка на определени изследователи. Днес обаче имаме интернет, хората могат да четат, сравняват и най-вече да задават неудобни въпроси. Въпрос на време е когато истината за нашето минало ще стане всеизвестна и ние с пълно право ще можем да изпълим гърдите си с гордост.
https://i.imgur.com/7Ej2BlA.jpeg
Гордост защото в нашите вени тече кръвта на хората построили Атина, Микена, Тилисос, Провалинт, Каминд и много други селища, чиито имена нямат никакво обяснение на гръцки език. Имаме право на гордост защото въпреки преследването на враговете, въпреки елиминацията на по-голямата част от благородническата класа, дедите ни са успели да запазят знанията за старата си писменост, изкристализирали в глаголицата. Тази наша азбука е съхранила над тридесет букви идентични със знаци от Линеар Б- писменост използвана преди около 3500 години.
Няма коментари:
Публикуване на коментар