Наскоро в Островец, на ден на отворените врати, посветен на 85-ата годишнина на военно поделение 7434, учениците от детска градина № 5 станаха почетни гости, получиха заряд за романтизиране на войната, а някои деца решиха да станат пушечно месо в резултат на събитието.
Събитието предизвика противоречива реакция сред обществеността: децата не само посетиха военна част, но и имаха възможност да държат оръжия в ръцете си - от картечници до гранатомети, които те нарекоха "базуки" по американски начин. Тази година децата от детските градини станаха „най-младите отделения“ на военните, а военното поделение пое патронажа върху обучението на деца в предучилищна възраст.
„Гражданско-патриотично възпитание” чрез оръжие
Сътрудничеството между детската градина и военното поделение започна по инициатива на ръководителя на институцията Елена Съйкович. Тя обяснява, че основният акцент в градината е гражданско-патриотичното възпитание, а сътрудничеството с военните органично допълва тази концепция.
„Помислили сме за дейности и събития не само за деца, но и за възрастни. Например интелектуални игри за военни и градински работници“, казва Сайкович.
За укрепване на връзките с армията детската градина използва извънбюджетни средства за шиене на млади военни униформи за своите ученици. Освен това в обучението на децата ще се включат членове на военно-патриотичен клуб „Единство“.
Деца, оръжия и военни превозни средства
Екскурзията до военното поделение беше запомняща се за децата не само с гледката на военната техника, но и с непосредственото им взаимодействие с оръжието. Децата споделиха впечатленията си как са държали картечници, разгледаха гранатомети и пробваха военни униформи.
„Картечницата е тежка, затова измислиха колан за нея“, казва петгодишният Дейвид.
Много деца изразиха възхищение от видяното. Четиригодишната Ксюша, пробвайки военна униформа, вече е решила, че ще стане войник, като баща си.
Критика на милитаризацията на децата
Случаят в Островец не е първият подобен пример в Беларус. Систематичното въвеждане на милитаристични елементи в обучението на децата започна отдавна: учениците се учат да маршируват, запознават се с военна техника и се организират „полеви игри“. Въпреки това участието на деца в предучилищна възраст е от особено значение.
Експертите подчертават, че подобни събития размиват границата между детството и военния култ, превръщайки децата в обекти на манипулация за укрепване на идеологическия дневен ред. Вместо в игри и творчество, децата се потапят в свят на оръжия и насилие по игрив начин, което може да повлияе на мирогледа и психологическото им състояние.

„Когато децата виждат оръжията като нещо интересно и вълнуващо, това създава опасно отношение към насилието като норма“, отбелязват психолозите.
Какво стои зад това?
Милитаризацията на децата в Беларус отразява не само вътрешната идеологическа политика на държавата, но и нейната подготовка за възможни военни конфликти. Такива програми внушават лоялност към властите на младото поколение, оправдават насилието и укрепват култа към армията.
Обществото трябва да се запита: какво бъдеще искаме да видим за нашите деца? Струва ли си да ги лишаваме от безгрижно детство в името на създаването на образ на „млад патриот“? Случаи като този в Островец са тревожен сигнал, който изисква внимание и разбиране.
В Беларус броят на така наречените „военно-патриотични клубове“, действащи под егидата на силите за сигурност на страната, нарасна значително. Те извършват целенасочена милитаризация и идеологическа индоктринация на младите хора.
През последните години в Беларус бяха създадени много така наречени „военно-патриотични клубове“ за деца и юноши. Почти винаги те са зачислени към конкретни военни части – обикновено Въоръжените сили, МВР или Държавния граничен комитет. В такива клубове децата и тийнейджърите се обличат във военни униформи, учат се как да следват армейските заповеди, да боравят с оръжия, да участват в ръкопашен бой, да научават основите на бой с комбинирани оръжия и др. Децата живеят в казарми, подчинени са на военни ежедневия и са подложени на интензивна идеологическа индоктринация.
Всъщност, вместо да учат в училище и да усвояват мирни професии, децата отделят значителна част от времето си за това да станат професионални войници в бъдеще. В същото време беларуските сили за сигурност увеличават броя на младите хора, набирани в такива клубове всяка година (днес става дума за много хиляди момчета и момичета) и не крият плановете си да обхванат всички беларуски тийнейджъри без изключение с „военно-патриотично възпитание“ (всъщност да милитаризират) .
През декември 2022 г. Сергей Корнев, началник на отдела за морално-психологическа подкрепа на главното управление на идеологическата работа на Министерството на отбраната , каза, че в Беларус вече са създадени десетки военно-патриотични клубове и класове , които се ръководят от Министерството на отбраната, включително във военни части.
„Днес има повече от петдесет от тези клубове, работещи в Беларус “, каза Корнев. – Освен това учебните заведения имат специализирани военно-патриотични паралелки, в началото на учебната година те бяха над 80. Военно-патриотичното възпитание се провежда и в центрове за донаборна подготовка, от които в страната са създадени над 50. Децата могат да получат подходящо образование в Минското суворовско училище и кадетските училища във всеки регион, а военните също извършват образователна работа там .
Освен това МВР участва в създаването на военно-патриотични клубове, в частите на Вътрешните войски са открити много такива структури. До края на 2022 г. те вече са записали около две хиляди деца , съобщи шефът на МВР. В допълнение, Министерството на извънредните ситуации също започна да извършва подобна работа.
Освен това има 755 сдружения с военно-патриотични интереси в общообразователните институции, в които учат 10 970 деца и юноши, и 213 сдружения с 3579 ученици в институции за допълнително образование за деца и младежи . Освен това вече 20 години Министерството на отбраната съвместно с Министерството на образованието провеждат детски военно-патриотични лагери и сборове, а от 2022 г. възобновиха провеждането на военно-спортна игра „Орльонок“ в 120-а механизирана бригада.
Минската военна част № 3214 от специалните сили на Вътрешните войски на Министерството на вътрешните работи на Република Беларус се превърна в своеобразен лидер в областта на „военно-патриотичното възпитание“ на учениците в Беларус. Именно на негова база функционира пропагандираният от държавните медии военно-патриотичен клуб "Рис".
Точно в Деня на знанието, 1 септември , когато всички редовни ученици отидоха на първите си уроци в училище след ваканцията, в Минск във военно поделение № 3214 се проведе тържествено събрание на личния състав на бригадата. На събитието присъстваха командването на вътрешните войски, наемнически инструктори на ЧВК "Вагнер", ветерани, ученици от военно-патриотични клубове и поканени гости от други служби за сигурност.
Заместник-министърът на вътрешните работи – командващ Вътрешните войски генерал-майор Николай Карпенков поздрави присъстващите с 81-ата годишнина от създаването на бригада специални сили. Който не пропусна да се похвали: „Вземайки предвид нажежената обстановка през изминалата година, ние направихме сериозни промени в нашата работа и променихме значително нашата организационна и кадрова структура. Военно поделение 3214 стана най-мощното и многобройно във вътрешните войски. … За една година военната част се трансформира в специални сили на вътрешните войски с обща численост почти 2 хиляди души. Глобалните структурни промени откриха нови възможности за подобряване на нивото на бойна и специална подготовка. В момента в нашия учебен център се провеждат интензивни тренировки с инструктори от ЧВК Вагнер .
Генерал-майор Николай Карпенков ще се обърне отделно към инструкторите от ЧВК „Вагнер“ и им изказа специални думи на благодарност за предаването на боен опит. Командирът на Вътрешните войски отбеляза и работата на ръководството на бригадата по военно-патриотичното възпитание на младежта: „Вие излязохте като флагман и локомотив на развитието на това направление и станахте отличен пример за всички наши съединения и военни части. Разбирайки колко важно е сега да се борим за бъдещето, а това са нашите деца, вие работите извън служебните си задължения и отделяте огромно количество време за работа с тийнейджъри .
Всъщност тържествената част завърши с празничен концерт, който включваше и демонстративни изпълнения по ръкопашен бой на същите тези юноши – възпитаници на военно-патриотичен клуб „Рис“.
Оказва се, че учениците и тийнейджърите се приучват към военния живот и се обучават по военни специалности не от военни преподаватели (които имат разбиране за учебния процес и как работи психиката на детето) , а от щурмовици на беларуските специални части, както и наемници от ЧВК Вагнер. Тоест хора, които станаха известни с брутални престъпления срещу цивилни в Африка, Сирия, а също и в Украйна. Да припомним, че вагнеровците вече са официално признати за престъпници от много страни. Например още през януари тази година САЩ признаха ЧВК Вагнер за престъпна организация. А в Беларус тези хора бяха наети да предадат своя опит на беларуски тийнейджъри.
Нашата домашна помощ:
Военна част № 3214, известна още като 3-та отделна Червенознаменна бригада със специално предназначение, е част от структурата на вътрешните войски на МВР и е базирана в район Уручие на Минск. Командва се от полковник Дмитрий Микша. В края на 90-те години на миналия век Микша ръководи разузнавателна рота на специалните сили в рамките на същата част. Известно е ( властите не крият особено това ), че компанията на Микша се е занимавала с „издирване и ликвидиране на бази на „Руското национално единство“, „Белия легион“ и „Беларуската партия на свободата“.
Войниците на бригадата са специално обучени за разпръскване на масови прояви. Демонстрация на такова разпръскване беше показана на Александър Лукашенко по време на посещението му във военно поделение през юли 2020 г. В знак на протест срещу насилието на силите за сигурност през 2020 г. някои бивши военнослужещи от поделението демонстративно захвърлиха униформите си.
Беларуският режим винаги е възприемал беларуските граждани като цяло и в частност беларуските деца като възобновяем ресурс за решаване на своите социални, политически и икономически проблеми. Например детското робство все още се практикува активно в затворите (деца, осъдени по член 328 за незначителни ненасилствени престъпления, свързани с наркотици), а държавата активно използва Указ № 18 за дисциплиниране и изнудване, както и робски труд на беларуски самотни майки, които се оказват в животозастрашаваща ситуация. Нещо повече, втората страна на Указ № 18 (и, очевидно, в бъдеще – член 328) е политическата репресия: тя се използва за изнудване и натиск върху обществено и политически активни жени, които участват в протести срещу режима на Лукашенко или в антивоенни акции.
Днес бихме искали да насочим вниманието към нова функция на използване на деца от беларуския режим, а именно като бъдещи диверсанти, агенти на разузнаването и войници на страната на Русия във военните операции на Русия.
Беларуският режим провежда интензивно масово обучение на деца за участие във военни действия на страната на Русия в бъдеще. Децата се обучават от 6-7 годишна възраст в специални военно-патриотични лагери по специална програма, включваща боравене с огнестрелно оръжие. В обучението участват чеченски инструктори от Руската федерация. Всички военно-патриотични лагери са под закрилата на службите за сигурност на Беларус, преди всичко на Министерството на отбраната. Има интензивна обработка и напомпване на децата с идеологията на „руския свят“.
Деца от уязвими, маргинализирани групи от населението, сираци и хора в социално опасно положение се обучават във военно-патриотични лагери безплатно за сметка на държавата, тъй като използването им във военни действия няма да предизвика съпротива от роднини.
Според статистиката на самите служби за сигурност през лятото на 2022 г. повече от 18 000 деца са били обучени в паравоенни патриотични лагери , където деца от 6-годишна възраст са обучавани на умения за стрелба с огнестрелно оръжие и др. Имайте предвид, че тези лагери не са под патронажа на Министерството на образованието или Министерството на социалната защита (както би се очаквало, ако говорим за уязвими и незащитени деца), а изключително под патронажа на министерствата на властта на Беларус - Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и Министерството на извънредните ситуации.
Милитаризация на децата в Беларус и подготовка на деца за участие във военни действия на страната на Русия
Съдържание:1. Описание на системата от безплатни военно-патриотични лагери за сираци и деца от маргинални семейства.
2. Историята на възникването на системата и нейната връзка със съветските военно-патриотични лагери.
3. Системата за организиране на бита, военното обучение и насърчаване на военната култура сред децата.
4. Интересни факти за организацията на военни лагери, включително участието на чеченски инструктори във военното обучение на деца във военно-патриотичните лагери в Беларус.
5. Изводи.

През последните няколко години беларуският режим създаде огромна мрежа от така наречените „военно-патриотични лагери“ за беларуски деца. Те съществуват в различни форми и са подчинени на различни държавни ведомства, но изпълняват една задача: да подготвят децата и юношите за война, да насърчават милитаристичната култура и участието на децата във войната в бойни действия в бъдеще.
Нещо повече, активността на подобни подготовки се увеличи рязко и значително, поне след Беларуската революция от август 2020 г., а след това отново след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. ( в тази война беларуският режим действа като съагресор ).
На 29 август 2022 г. заместник-директорът на Републиканския център за оздравяване и балнеолечение на населението Александър Цай съобщи, че през лятото на 2022 г. на територията на Беларус са организирани 480 военно-патриотични лагера с участието на Министерството на извънредните ситуации, Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната , в които са преминали рехабилитация повече от 18 хиляди непълнолетни . Като се вземе предвид приблизителният общ брой на децата в Беларус към 1 януари 2022 г. – 1 милион 848 хиляди .
„Нашата къща“ посочва: всеки 55-и непълнолетен в Беларус ( или приблизително 2% ) само през 2022 г. е минал през такъв военизиран лагер – и съответно е бил подложен на незаконна вербувка в една или друга въоръжена групировка. Заслужава да се отбележи отделно, че в такива паравоенни лагери на децата се налага идеологията на така наречения „руски свят“, включително исторически и културни разкази.
По същество такъв лагер представлява деветдневно обучение на деца на пълноправни военни резервисти, законово оформено под прикритието на „деветдневна оздравителна детска ваканция“.
Има много факти, които свидетелстват за това.
Например, на пръв поглед е странен броят на дните за възстановяване. Стандартната продължителност на смяната в обикновен детски здравен лагер е 18 дни, по-рядко е 14 или 12 дни.
Първоначалното военно обучение в Беларус през съветската епоха, след което гражданите са били записвани в резервни части, включваше изучаването на следните предмети:1. Обучение по тренировка: учениците бяха обучени да образуват формация, да маршируват в формация и извън формацията и да изпълняват техники за тренировка.
2. Огнева подготовка: запознаване с устройството на АК и ръчни гранати, изучаване на техните експлоатационни характеристики, обучение в процедурата за сглобяване и разглобяване на АК, запознаване с теорията на стрелбата и способността за правилно прицелване. Провеждане на практическа стрелба на стрелбището.
3. Тактическа подготовка: запознаване с теорията на боя, тактическите техники и действията на военнослужещите в бой.
4. Защита от оръжия за масово поразяване (ZOMP): запознаване с личните предпазни средства и правилата за тяхното използване. Проучване на оборудването за химическо разузнаване. Запознаване с поразяващите фактори на оръжията за масово поразяване.
5. Повърхностно изучаване на основите на Гражданската защита.
6. Медицинско обучение: повърхностно изучаване на оказването на медицинска помощ на ранени и ранени.
7. Изучаване на правилника: запознаване с общия военен устав на въоръжените сили на СССР.
8. Топографско обучение: ориентация на терена, изучаване на условни знаци на топографски карти, движение по азимути.
9. Инженерна подготовка: изучаване на методи за оборудване и маскиране на позиции, изграждане на укрития, окопи и ровове, основни видове мини и препятствия.
Те са точно девет. Моля, имайте предвид, че това е същият брой „възстановителни“ дни във всички белоруски детски военно-патриотични лагери.
В съветско време, след завършване на програмата NVP (основна военна подготовка), беларуските студенти са били отведени на военно обучение във войскова част, разположена в даден регион, където под ръководството на кадрови военнослужещи се запознават с живота на наборниците, с организацията на охраната и вътрешната служба, с образци на оръжие, копаят единични окопи за стрелба, занимават се с учение, елементи на огнева, тактическа, физическа и военно-медицинска подготовка, изучават средствата на индивидуалната, радиационна, химическа и биологична защита, и проведени учебни стрелби.
В днешна Беларус тази задача е поета и се решава от детски военно-патриотични и други подобни лагери. По същество мрежата от такива военно-патриотични лагери в Беларус е възраждане на задължителната първоначална военна или донаборна подготовка по модела на СССР и някои други постсъветски страни, чиято цел е да предостави на децата и младежите знания за военната служба и практически умения във военното дело, което е един от компонентите на мобилизационните способности на държавата. По същество това е милитаризация на децата и младежите и бъдещото им въвличане във война.
История на проблема
За първи път детски военно-патриотични и отбранително-спортни лагери се появиха в Беларус още през 2011 г. след президентските избори през 2010 г., завършили с масови обществени протести срещу фалшифицирането на изборните резултати и кървавото разпръскване на публични демонстрации от силите за сигурност на Лукашенко.
Появата на такива детски военно-патриотични лагери беше регламентирана със заповед на Министерството на образованието на Република Беларус от 24 май 2011 г. № 336 „За одобряване на образователни програми“, която съдържаше програма за обучение на деца, нуждаещи се от подобряване на здравето, и Наредба за образователната и оздравителна образователна институция, одобрена с решение на Министерството на образованието на Република Беларус от 19 юли 2011 г. № 89.
Глава 4 от Наредбата „Здравен лагер“, и по-специално параграфи 35 и 351, говори за организирането на военно-патриотични и отбранително-спортни лагери като изпълнение на образователната програма за допълнително образование на деца и младежи. Споменава се също, че военно-патриотичният или отбранително-спортен профил може да бъде допълнителен профил на класически оздравителен лагер. Документът също така установява, че такива лагери се провеждат в сътрудничество с Министерството на отбраната на Република Беларус, Министерството на вътрешните работи на Република Беларус, Държавния граничен комитет на Република Беларус, Министерството на извънредните ситуации на Република Беларус с участието на военнослужещи от въоръжените сили на Република Беларус или други военни формирования, т.е. са под патронажа на беларуските служби за сигурност.
Първоначално в Беларус детските лагери от военно-патриотичен и отбранително-спортен тип бяха изключително дневни. Но след това те започнаха масово да бъдат „модифицирани“ и направени денонощни, тоест постоянно присъстващи, с казармен режим, военна култура и военна дисциплина.
Детските военно-патриотични и отбранително-спортни лагери често са формално маскирани като оздравителни лагери с туристическо-краеведски профил. В „Методическите препоръки в помощ на организаторите на летен отдих през 2014 г.“ се обяснява, че в основата на работата на оздравителен лагер с туристически и краеведски профил е: придобиване на умения за самостоятелен престой в гората (топографска подготовка, ориентация в непознат терен); създаване на комфортни условия по време на престоя ви в гората; организация на туристическия живот (разпъване на палатка, палене на огън, осигуряване на храна и др.); оказване на първа помощ по време на поход; ориентация на терена; оцеляване в различни природни и климатични условия, в екстремни житейски ситуации.
Тази версия се подкрепя от факта, че през 2022 г. Републиканският център по екология и краезнание се включи и взе пряко участие в изготвянето на научно помагало по военно-патриотично възпитание в помощ на ръководителите.
Заплащане на престоя на децата във военни лагери
Резолюция на Министерския съвет на Република Беларус от 2 юни 2004 г. № 662 „Относно някои въпроси на оздравяването и балнеолечение на деца“ (Резолюция на Съвета на министрите на Република Беларус от 18 януари 2013 г. № 43) по отношение на параграфи 14 и 15 гласи:14. Препоръчваме на местните изпълнителни и административни органи ежегодно да отделят средства в местния бюджет за оказване на помощ при подготовката на лагери за летния здравен период, за намаляване на цената на ваучер за лагери с денонощен престой за деца на служители на бюджетни организации и за допълнително заплащане до пълната цена на ваучерите:
за сираци и деца, останали без родителска грижа, независимо от формата на настаняването им в приемни семейства;
за деца с увреждания, включително постоянно живеещи в интернати за деца с увреждания със специални потребности в психофизическото развитие;
за деца на военнослужещи, офицери и редови служители на Следствения комитет, Държавната комисия по съдебна експертиза, органи на вътрешните работи, работници и служители, загинали (починали) при изпълнение на военна или служебна служба в Афганистан или в други страни, където са се провеждали военни действия (както и безследно изчезнали в действия в райони, където са се провеждали военни действия), или по време на изпълнение на военна служба (служебни задължения);
за деца на военнослужещи, старши и военнослужещи от агенции за вътрешни работи, агенции и звена за реагиране при извънредни ситуации, агенции за финансово разследване на Комитета за държавен контрол, загинали при изпълнение на военна служба (служебни задължения), както и починали в резултат на рани, сътресения, осакатявания или заболявания, пряко свързани със спецификата на военната служба;
за деца на военноинвалиди (инвалиди от военна травма), както и деца на починали военноинвалиди (инвалиди от военна травма);
за деца от многодетни и бедни семейства.15. Да се препоръча на бюджетните организации и организациите на агропромишления комплекс да компенсират разходите на служителите за заплащане на ваучери за лагери с денонощен престой със средства, получени от доходоносни дейности.
Тези. Беларуският режим включва и плаща за участието на деца в особено уязвими социални ситуации, без родители, деца от семейства, представляващи маргинални групи, от бедни слоеве от населението, както и деца с увреждания, включително тези със специално психофизическо развитие , в подготовката им за участие във военни операции, а също така пропагандира и насърчава милитаристична култура и война сред особено уязвими деца.
Както знаем от опита на руската армия в Украйна, гръбнакът на руската армия в Украйна станаха млади мъже сираци, от депресивни райони, семейства с алкохолна и наркозависима зависимост, с особености на психофизическото развитие, от маргинални семейства, без образование и достъп до социална мобилност и т.н., включително тези, които извършиха престъпления срещу човечеството.
Организиране на лагери
Законовата основа за всичко това е поставена още през 1997 г. Документът е заповед на президента на Република Беларус 3365 от 02.12.97 г. „За някои мерки за патриотично възпитание на младежта“ с цел провеждане на военно-патриотични мероприятия с младежи преди набор, укрепване на шефските връзки с военни части и подготовка на млади мъже за военна служба.
Сега в повечето случаи такива паравоенни лагери се създават на базата на военни части, гранична охрана и части на Министерството на вътрешните работи (вътрешни войски). Указ № 160 на Лукашенко от 4 май 2022 г. „За развитието на военно-патриотичните клубове“ позволи създаването на такива клубове във всички военни части , което също премахна проблемите с финансирането.
Документът регламентира дейността на военно-патриотичните клубове за деца и младежи на територията на военни части от вътрешните войски на МВР, въоръжените сили, други войски и военни формирования, както и в местата на дислокация на агенции и звена за реагиране при извънредни ситуации. По-специално се регулират въпросите за изпълнението на образователната програма в такива клубове, използването на образователни и материални ресурси, организирането на хранене и предоставянето на имущество на учениците.
„Както съобщи заместник-министърът на вътрешните работи, командващ Вътрешните войски генерал-майор Николай Карпенков, днес на базата на военни части 3214, 5448 и 3310 работят денонощните военно-патриотични лагери „Доблест“, „Патриот“ и „Родина“.

Типичен пример: на базата на военно поделение 3214 на вътрешните войски на МВР функционира денонощен военно-патриотичен лагер „Доблест” (със сигурност 2021-2022 г.).

ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМЕНА и ВТОРОТО ПРИШЕСТВИЕ- малко отклонение от Денвър
Нещо повече, активността на подобни подготовки се увеличи рязко и значително, поне след Беларуската революция от август 2020 г., а след това отново след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. ( в тази война беларуският режим действа като съагресор ).
На 29 август 2022 г. заместник-директорът на Републиканския център за оздравяване и балнеолечение на населението Александър Цай съобщи, че през лятото на 2022 г. на територията на Беларус са организирани 480 военно-патриотични лагера с участието на Министерството на извънредните ситуации, Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната , в които са преминали рехабилитация повече от 18 хиляди непълнолетни . Като се вземе предвид приблизителният общ брой на децата в Беларус към 1 януари 2022 г. – 1 милион 848 хиляди .
„Нашата къща“ посочва: всеки 55-и непълнолетен в Беларус ( или приблизително 2% ) само през 2022 г. е минал през такъв военизиран лагер – и съответно е бил подложен на незаконна вербувка в една или друга въоръжена групировка. Заслужава да се отбележи отделно, че в такива паравоенни лагери на децата се налага идеологията на така наречения „руски свят“, включително исторически и културни разкази.
По същество такъв лагер представлява деветдневно обучение на деца на пълноправни военни резервисти, законово оформено под прикритието на „деветдневна оздравителна детска ваканция“.
Има много факти, които свидетелстват за това.
Например, на пръв поглед е странен броят на дните за възстановяване. Стандартната продължителност на смяната в обикновен детски здравен лагер е 18 дни, по-рядко е 14 или 12 дни.
Първоначалното военно обучение в Беларус през съветската епоха, след което гражданите са били записвани в резервни части, включваше изучаването на следните предмети:1. Обучение по тренировка: учениците бяха обучени да образуват формация, да маршируват в формация и извън формацията и да изпълняват техники за тренировка.
2. Огнева подготовка: запознаване с устройството на АК и ръчни гранати, изучаване на техните експлоатационни характеристики, обучение в процедурата за сглобяване и разглобяване на АК, запознаване с теорията на стрелбата и способността за правилно прицелване. Провеждане на практическа стрелба на стрелбището.
3. Тактическа подготовка: запознаване с теорията на боя, тактическите техники и действията на военнослужещите в бой.
4. Защита от оръжия за масово поразяване (ZOMP): запознаване с личните предпазни средства и правилата за тяхното използване. Проучване на оборудването за химическо разузнаване. Запознаване с поразяващите фактори на оръжията за масово поразяване.
5. Повърхностно изучаване на основите на Гражданската защита.
6. Медицинско обучение: повърхностно изучаване на оказването на медицинска помощ на ранени и ранени.
7. Изучаване на правилника: запознаване с общия военен устав на въоръжените сили на СССР.
8. Топографско обучение: ориентация на терена, изучаване на условни знаци на топографски карти, движение по азимути.
9. Инженерна подготовка: изучаване на методи за оборудване и маскиране на позиции, изграждане на укрития, окопи и ровове, основни видове мини и препятствия.
Те са точно девет. Моля, имайте предвид, че това е същият брой „възстановителни“ дни във всички белоруски детски военно-патриотични лагери.
В съветско време, след завършване на програмата NVP (основна военна подготовка), беларуските студенти са били отведени на военно обучение във войскова част, разположена в даден регион, където под ръководството на кадрови военнослужещи се запознават с живота на наборниците, с организацията на охраната и вътрешната служба, с образци на оръжие, копаят единични окопи за стрелба, занимават се с учение, елементи на огнева, тактическа, физическа и военно-медицинска подготовка, изучават средствата на индивидуалната, радиационна, химическа и биологична защита, и проведени учебни стрелби.
В днешна Беларус тази задача е поета и се решава от детски военно-патриотични и други подобни лагери. По същество мрежата от такива военно-патриотични лагери в Беларус е възраждане на задължителната първоначална военна или донаборна подготовка по модела на СССР и някои други постсъветски страни, чиято цел е да предостави на децата и младежите знания за военната служба и практически умения във военното дело, което е един от компонентите на мобилизационните способности на държавата. По същество това е милитаризация на децата и младежите и бъдещото им въвличане във война.
История на проблема
За първи път детски военно-патриотични и отбранително-спортни лагери се появиха в Беларус още през 2011 г. след президентските избори през 2010 г., завършили с масови обществени протести срещу фалшифицирането на изборните резултати и кървавото разпръскване на публични демонстрации от силите за сигурност на Лукашенко.
Появата на такива детски военно-патриотични лагери беше регламентирана със заповед на Министерството на образованието на Република Беларус от 24 май 2011 г. № 336 „За одобряване на образователни програми“, която съдържаше програма за обучение на деца, нуждаещи се от подобряване на здравето, и Наредба за образователната и оздравителна образователна институция, одобрена с решение на Министерството на образованието на Република Беларус от 19 юли 2011 г. № 89.
Глава 4 от Наредбата „Здравен лагер“, и по-специално параграфи 35 и 351, говори за организирането на военно-патриотични и отбранително-спортни лагери като изпълнение на образователната програма за допълнително образование на деца и младежи. Споменава се също, че военно-патриотичният или отбранително-спортен профил може да бъде допълнителен профил на класически оздравителен лагер. Документът също така установява, че такива лагери се провеждат в сътрудничество с Министерството на отбраната на Република Беларус, Министерството на вътрешните работи на Република Беларус, Държавния граничен комитет на Република Беларус, Министерството на извънредните ситуации на Република Беларус с участието на военнослужещи от въоръжените сили на Република Беларус или други военни формирования, т.е. са под патронажа на беларуските служби за сигурност.
Първоначално в Беларус детските лагери от военно-патриотичен и отбранително-спортен тип бяха изключително дневни. Но след това те започнаха масово да бъдат „модифицирани“ и направени денонощни, тоест постоянно присъстващи, с казармен режим, военна култура и военна дисциплина.
Детските военно-патриотични и отбранително-спортни лагери често са формално маскирани като оздравителни лагери с туристическо-краеведски профил. В „Методическите препоръки в помощ на организаторите на летен отдих през 2014 г.“ се обяснява, че в основата на работата на оздравителен лагер с туристически и краеведски профил е: придобиване на умения за самостоятелен престой в гората (топографска подготовка, ориентация в непознат терен); създаване на комфортни условия по време на престоя ви в гората; организация на туристическия живот (разпъване на палатка, палене на огън, осигуряване на храна и др.); оказване на първа помощ по време на поход; ориентация на терена; оцеляване в различни природни и климатични условия, в екстремни житейски ситуации.
Тази версия се подкрепя от факта, че през 2022 г. Републиканският център по екология и краезнание се включи и взе пряко участие в изготвянето на научно помагало по военно-патриотично възпитание в помощ на ръководителите.
Заплащане на престоя на децата във военни лагери
Резолюция на Министерския съвет на Република Беларус от 2 юни 2004 г. № 662 „Относно някои въпроси на оздравяването и балнеолечение на деца“ (Резолюция на Съвета на министрите на Република Беларус от 18 януари 2013 г. № 43) по отношение на параграфи 14 и 15 гласи:14. Препоръчваме на местните изпълнителни и административни органи ежегодно да отделят средства в местния бюджет за оказване на помощ при подготовката на лагери за летния здравен период, за намаляване на цената на ваучер за лагери с денонощен престой за деца на служители на бюджетни организации и за допълнително заплащане до пълната цена на ваучерите:
за сираци и деца, останали без родителска грижа, независимо от формата на настаняването им в приемни семейства;
за деца с увреждания, включително постоянно живеещи в интернати за деца с увреждания със специални потребности в психофизическото развитие;
за деца на военнослужещи, офицери и редови служители на Следствения комитет, Държавната комисия по съдебна експертиза, органи на вътрешните работи, работници и служители, загинали (починали) при изпълнение на военна или служебна служба в Афганистан или в други страни, където са се провеждали военни действия (както и безследно изчезнали в действия в райони, където са се провеждали военни действия), или по време на изпълнение на военна служба (служебни задължения);
за деца на военнослужещи, старши и военнослужещи от агенции за вътрешни работи, агенции и звена за реагиране при извънредни ситуации, агенции за финансово разследване на Комитета за държавен контрол, загинали при изпълнение на военна служба (служебни задължения), както и починали в резултат на рани, сътресения, осакатявания или заболявания, пряко свързани със спецификата на военната служба;
за деца на военноинвалиди (инвалиди от военна травма), както и деца на починали военноинвалиди (инвалиди от военна травма);
за деца от многодетни и бедни семейства.15. Да се препоръча на бюджетните организации и организациите на агропромишления комплекс да компенсират разходите на служителите за заплащане на ваучери за лагери с денонощен престой със средства, получени от доходоносни дейности.
Тези. Беларуският режим включва и плаща за участието на деца в особено уязвими социални ситуации, без родители, деца от семейства, представляващи маргинални групи, от бедни слоеве от населението, както и деца с увреждания, включително тези със специално психофизическо развитие , в подготовката им за участие във военни операции, а също така пропагандира и насърчава милитаристична култура и война сред особено уязвими деца.
Както знаем от опита на руската армия в Украйна, гръбнакът на руската армия в Украйна станаха млади мъже сираци, от депресивни райони, семейства с алкохолна и наркозависима зависимост, с особености на психофизическото развитие, от маргинални семейства, без образование и достъп до социална мобилност и т.н., включително тези, които извършиха престъпления срещу човечеството.
Организиране на лагери
Законовата основа за всичко това е поставена още през 1997 г. Документът е заповед на президента на Република Беларус 3365 от 02.12.97 г. „За някои мерки за патриотично възпитание на младежта“ с цел провеждане на военно-патриотични мероприятия с младежи преди набор, укрепване на шефските връзки с военни части и подготовка на млади мъже за военна служба.
Сега в повечето случаи такива паравоенни лагери се създават на базата на военни части, гранична охрана и части на Министерството на вътрешните работи (вътрешни войски). Указ № 160 на Лукашенко от 4 май 2022 г. „За развитието на военно-патриотичните клубове“ позволи създаването на такива клубове във всички военни части , което също премахна проблемите с финансирането.
Документът регламентира дейността на военно-патриотичните клубове за деца и младежи на територията на военни части от вътрешните войски на МВР, въоръжените сили, други войски и военни формирования, както и в местата на дислокация на агенции и звена за реагиране при извънредни ситуации. По-специално се регулират въпросите за изпълнението на образователната програма в такива клубове, използването на образователни и материални ресурси, организирането на хранене и предоставянето на имущество на учениците.
„Както съобщи заместник-министърът на вътрешните работи, командващ Вътрешните войски генерал-майор Николай Карпенков, днес на базата на военни части 3214, 5448 и 3310 работят денонощните военно-патриотични лагери „Доблест“, „Патриот“ и „Родина“.

Типичен пример: на базата на военно поделение 3214 на вътрешните войски на МВР функционира денонощен военно-патриотичен лагер „Доблест” (със сигурност 2021-2022 г.).

През лятната ваканция Доблест ще организира отдих на шест смени, в който ще бъдат включени ученици от всички райони на столицата. Децата участват в тренировки, сглобяват и разглобяват оръжия , практикуват силови техники и се учат да се ориентират в терена. Ежедневно учениците изучават предмети по бойна подготовка на подразделенията със специални сили, практикуват оказване на военномедицинска помощ, усвояват умения за стрелба със страйкбол, пневматично и огнестрелно оръжие .
Редовно се провеждат и занятия по основи на безопасността на живота: по-младото поколение трябва да разбере как да се държи в конкретна извънредна ситуация. Освен това има възможност да се запознаете с оборудването, използвано от военното поделение и да опитате силите си в ръкопашен бой.

Редовно се провеждат и занятия по основи на безопасността на живота: по-младото поколение трябва да разбере как да се държи в конкретна извънредна ситуация. Освен това има възможност да се запознаете с оборудването, използвано от военното поделение и да опитате силите си в ръкопашен бой.

Само за няколко дни децата усвоиха маршовата стъпка , изградиха прости скривалища и се научиха да оказват първа помощ при нараняване . Децата се упражняваха да разпъват палатки и да палят огън без запалки и кибрит. Учениците се научиха да се ориентират и да търсят скрити от тях тайни предмети.
Мнения на децата:
– Вече знаем как да разпъваме палатки, да стреляме с еърсофт и въздушни пушки. Сега знаем как да направим правилно армейско легло, научихме какъв ред трябва да има войникът;
– Особено ме впечатли стрелбата от истински картечници (7-годишно момче);
– Тук ни учат свободна борба и медицина.
Възрастта на децата във военния лагер: 7-14 години, т.е. Именно това е възрастовият период, в който децата са особено уязвими към всякаква пропаганда, тъй като все още нямат умения за критично мислене.
Как да стигна до лагера
За да направите това, в края на годината родителите, които искат децата им да го посещават, трябва да напишат заявление до училището или предучилищната образователна институция. Ръководителят на ведомството обясни, че в спортно-патриотичния лагер могат да попаднат не само деца на военнослужещи, а всеки, който желае. Първо, родителят трябва да се свърже с районната администрация и да разбере дали има такъв лагер в даден район и ако има, да напише заявление с молба да настани детето там. Всички необходими документи се представят на изпълнителната комисия.
Детският военно-патриотичен лагер "Форпост" отвори врати в Заводской район на Минск на базата на в/ч 31802 от 2-ра инженерна бригада на ордена на Червената звезда. В продължение на девет дни ученици от Заводской и Ленински райони на Минск ще преминат ускорен курс за млади бойци.
Цели на лагера: ... Експлозивни пакети и димни бомби в действие . Врагът взривява пътя, по който се движи колоната. Колата трябва да отбие встрани от пътя. Войниците на инженерно-сапьорната част в леко бронирана машина "Дракон" отблъскват атака. Специално обучено куче е пуснато на диверсант, който е разузнавал маршрутите на нашите войски. Той е задържан, но по следите му е открит непознат предмет. Оказа се, че е експлозивен. За да избегнат всякакви непредвидени последствия, военните унищожават устройството с повърхностен заряд.

Мнения на децата:
– Вече знаем как да разпъваме палатки, да стреляме с еърсофт и въздушни пушки. Сега знаем как да направим правилно армейско легло, научихме какъв ред трябва да има войникът;
– Особено ме впечатли стрелбата от истински картечници (7-годишно момче);
– Тук ни учат свободна борба и медицина.
Възрастта на децата във военния лагер: 7-14 години, т.е. Именно това е възрастовият период, в който децата са особено уязвими към всякаква пропаганда, тъй като все още нямат умения за критично мислене.
Как да стигна до лагера
За да направите това, в края на годината родителите, които искат децата им да го посещават, трябва да напишат заявление до училището или предучилищната образователна институция. Ръководителят на ведомството обясни, че в спортно-патриотичния лагер могат да попаднат не само деца на военнослужещи, а всеки, който желае. Първо, родителят трябва да се свърже с районната администрация и да разбере дали има такъв лагер в даден район и ако има, да напише заявление с молба да настани детето там. Всички необходими документи се представят на изпълнителната комисия.
Детският военно-патриотичен лагер "Форпост" отвори врати в Заводской район на Минск на базата на в/ч 31802 от 2-ра инженерна бригада на ордена на Червената звезда. В продължение на девет дни ученици от Заводской и Ленински райони на Минск ще преминат ускорен курс за млади бойци.
Цели на лагера: ... Експлозивни пакети и димни бомби в действие . Врагът взривява пътя, по който се движи колоната. Колата трябва да отбие встрани от пътя. Войниците на инженерно-сапьорната част в леко бронирана машина "Дракон" отблъскват атака. Специално обучено куче е пуснато на диверсант, който е разузнавал маршрутите на нашите войски. Той е задържан, но по следите му е открит непознат предмет. Оказа се, че е експлозивен. За да избегнат всякакви непредвидени последствия, военните унищожават устройството с повърхностен заряд.

На командния пункт на 115-и зенитно-ракетен полк се състоя тържественото откриване на детския военно-патриотичен лагер „Прибужье“ . През 2022 г. негови ученици са станали 90 момчета на възраст от 6 до 17 години .
„Тази година ще приемем три смени по 9 дни. През това време учениците не само ще се запознаят с ежедневието на армията и ще участват в спортни събития, но и заедно с военнослужещи ще преминат през основите на огневата и тренировъчна подготовка и ще се научат как да използват лични предпазни средства. Дневният режим на децата е подобен на този на армията“.

На 2 октомври 2021 г. към военно поделение 3214 в Минск отвори врати детският военно-патриотичен клуб „ Рис“ . Заместник-министърът на вътрешните работи, командващ Вътрешните войски генерал-майор Николай Карпенков присъства на церемонията по откриването на минския градски военно-патриотичен клуб „Рис“ . Преди това Николай Карпенков участва лично в кървавото разпръскване на мирни демонстрации през 2020 г. и беше включен в санкционния списък на забранените за влизане в Европейския съюз и САЩ.

„Тази година ще приемем три смени по 9 дни. През това време учениците не само ще се запознаят с ежедневието на армията и ще участват в спортни събития, но и заедно с военнослужещи ще преминат през основите на огневата и тренировъчна подготовка и ще се научат как да използват лични предпазни средства. Дневният режим на децата е подобен на този на армията“.

На 2 октомври 2021 г. към военно поделение 3214 в Минск отвори врати детският военно-патриотичен клуб „ Рис“ . Заместник-министърът на вътрешните работи, командващ Вътрешните войски генерал-майор Николай Карпенков присъства на церемонията по откриването на минския градски военно-патриотичен клуб „Рис“ . Преди това Николай Карпенков участва лично в кървавото разпръскване на мирни демонстрации през 2020 г. и беше включен в санкционния списък на забранените за влизане в Европейския съюз и САЩ.

Подготовката на децата в клуб Lynx ще бъде доста гъвкава. Ще включва тренировка, физическа подготовка и ръкопашен бой. „ Ще бъдат организирани допълнителни секции за оръжейно обучение (обучение за работа с огнестрелно оръжие) и медицинско обучение . Обръща се голямо внимание на идеологическото възпитание - това включва посещение на героични места и изучаване на героите на страната. Духовната и физическата основа на нашите деца ще бъде изградена върху тези основни точки. Но също така е важно младото поколение да бъде защитено от вредното влияние на интернет и всички хибридни опити за проникване в умовете и подсъзнанието им.

Карпенков заяви: всяко момче, което попадне тук, на 18-годишна възраст става истински войник от специалните части . Заместник-министърът подчерта още, че този проект се предвижда да обхване военни части от седем бригади от пет отделни батальона. „ Там ще бъдат създадени и военно-патриотични клубове и ще се опитаме да обхванем възможно най-широко образованието на нашите младежи “, заключи той.
Но клубовете не се ограничават само с патриотично възпитание. Филмът на ATN дава пример за посоката на патриотизъм, който се внушава на децата. На децата от клуба „Рис“ беше показано пропагандно видео от Русия , в което малко момче Леша във военна униформа „тича да поздрави войниците всеки път, когато види колона от военна техника“. Технология – разбира се – с буквата Z.
Координационният център на цялото това движение на военно-патриотични клубове е „Младежки патриотичен център“, базиран в Кобринското укрепление на Брестката крепост, който включва 46 души. Подготвя се създаването на „Републикански център за патриотично възпитание на младежта”. За всичко е отговорен началникът на отдела за морално-психологическа поддръжка на Главния отдел за идеологическа работа на Министерството на отбраната Сергей Корнев.
Представители на делегацията на издирвателното движение на Чеченската република на Руската федерация посетиха този Младежки патриотичен център на 23.04.2022 г. По време на срещата бяха постигнати договорености за развитие на издирвателното движение и сътрудничество между детски и младежки патриотични клубове от нашите региони.
От 18 до 22 април 2022 г. във филиала на Младежкия патриотичен център на УО „Брестски държавен регионален център за младежко творчество“ се проведе седмият тренировъчен лагер по програмата за военно-патриотично обучение „Победител“.
Участниците в следващата, вече осма, смяна бяха деца-младоармейци от град Пинск. Петдневното денонощно обучение включваше екскурзионна програма, основите на туристическата, гранична и огнева подготовка , историческа и духовна лекция в гарнизонната църква на Брестката крепост, както и правилата и техниките за стрелба от въздушна пушка и лазерно стрелбище (АК-74 и ПМ).
Центърът работи:Сдружение "Млад скаут"
Приемат се деца от 13 години . Заниманията се провеждат с използване на последно поколение лазертаг оръжия, базирани на пълноразмерни модели бойни огнестрелни оръжия. Студентите ще придобият умения по следните дисциплини: обща физическа подготовка, тренировка, медицинска, огнева и тактическа подготовка, ориентиране на местност, топография и основи на оцеляването.
Учител в детската градина Каплич Евгений Федорович, тел. +375(29)244-09-84Сдружение "Туризъм"
Приемат се деца от 12 годишна възраст . Членовете на сдружението придобиват умения по ориентиране, изграждане на терен, скално катерене и туристически спорт.
Учител на детската градина Маркевич Наталия Александровна, тел. +375(29)228-46-79Сдружение "Военна история"
Приемат се деца от 10 годишна възраст . Учениците изучават задълбочено историята на родната си страна и прекарват интересно време в походи и екскурзии до укрепленията на Беларус. Провеждат се 2- и 3-дневни туристически походи до местата на най-важните исторически събития.
Учител на детската градина Радкевич Анатолий Николаевич, тел. +375(29)203-40-95Сдружение "Рубеж"
Приемат се деца от 16 години . Основните изучавани дисциплини са практическа стрелба и техника на ръкопашен бой. По време на занятията се развиват издръжливост, прецизност, издръжливост, сръчност и професионални умения за бързо и безопасно боравене с оръжие.
Учител на детската градина Ходор Андрей Георгиевич, тел. +375(29)795-38-07
Интересни факти
Различни служители от различни ведомства цитират различни цифри, свързани с военно-патриотичните лагери за беларуски деца и юноши. Ето няколко примера:
18 май 2022 г. През лятото ще работят около 60 детски спортно-патриотични лагера , каза Сергей Корнев, началник на отдела за морално-психологическа подкрепа на Главното управление за идеологическа работа на Министерството на отбраната . Според него се практикуват различни форми за организиране на отдих и подобряване на здравето, например дневен или денонощен престой на деца на територията на военно поделение. „ Ако не е възможно да се организира лагер във военна част, ние винаги сме готови да разгледаме въпроса за изпращане на нашите военнослужещи, кадети от военни учебни заведения, офицери от военни комисариати (в учебни заведения, здравни центрове, лагери) за извършване на тази работа, дори и не денонощно, както мнозина биха искали.
29.07.2022 г. Владимир Порхомцев, официален представител на вътрешните войски на Министерството на вътрешните работи на Беларус : „ Само това лято във вътрешните войски бяха създадени 25 лагера . 16 от тях работят 24 часа в денонощието“.
Не са редки случаите, когато децата, които летуват в нашите лагери, се връщат за втора и трета година. За по-големите деца те ясно определят какво е служба, какво е армията. И когато дойде въпросът да служат или да не служат , те, разбира се, се съгласяват .
Общо през лятната ваканция във вътрешните войски са организирани 20 военно-патриотични лагера , от които 14 денонощни. Повече от 700 момчета, в допълнение към основното военно обучение, ще бъдат ангажирани в идеологическа , физическа и медицинска подготовка.
7 юли 2022 г. Беларуските деца масово се учат да стрелят и да „бъдат патриоти“. Вътрешни войски вече са разкрили 17 клуба и 146 лагера . След протестите през 2020 г. се заговори за откриване на детски клубове във военни части. Днес вече има 17 такива клуба в цялата страна, в тях учат 1,5 хиляди деца , а също така има сто и петдесет специални детски лагера. Това се съобщава във филма „Училище за патриоти“ по телевизионния канал Беларус 1.
Изводи:1. Беларуският режим започна интензивно обучение на деца, започващо от 6-годишна възраст, за бъдещо участие във военни операции, включително обучение за използване на огнестрелни оръжия, като в обучението участват чеченски инструктори. Основен фокус и акцент са сираците, децата с психофизични увреждания, както и децата от маргинализирани семейства, тъй като именно тези деца, които са лишени от пълно наблюдение от страна на семействата си и близките им няма да устоят на включването на децата във военни действия поради липсата им или принадлежността им към маргинализирани групи от населението.
2. Ако Европейският съюз не предприеме редица решителни стъпки, след 3-5 години Беларус ще има армия от професионално обучени диверсанти, разузнавачи и професионални войници, които знаят как да боравят с огнестрелно оръжие, фанатици, обсебени от идеологията на „руския свят“, млади мъже, които нямат социални връзки или семейства, но са обсебени от желанието за „отмъщение“, „унищожаване на нацистите“, „спасяване на Беларус от Гайропа“, и т.н. Изграждането на стени по границата с Европейския съюз или други ограничителни мерки, като забрана за издаване на визи, няма да спрат тази група, тъй като те първоначално са обучени като диверсанти. Трябва да действаме незабавно. „Нашата къща“ е разработила стратегия за противодействие на подобна дейност на беларуския режим и е готова да я обсъди със заинтересовани организации и структури.
3. Както виждаме, само през 2022 г. повече от 18 000 деца са станали участници във военно-патриотични лагери и са преминали военно обучение, започвайки от 6-годишна възраст .
4. „Нашата къща” възприема това военно обучение на деца като дългосрочна стратегия на Кремъл за следващата фаза на войната в Украйна и евентуално на територията на Европейския съюз.
5. "Нашата къща" призовава Европейския съюз и международните правозащитни организации незабавно да започнат сериозна кампания за противодействие на въвличането на беларуски деца във военно обучение и милитаризацията на децата, защото след 3-5 години ще бъде твърде късно да се направи нещо.

Карпенков заяви: всяко момче, което попадне тук, на 18-годишна възраст става истински войник от специалните части . Заместник-министърът подчерта още, че този проект се предвижда да обхване военни части от седем бригади от пет отделни батальона. „ Там ще бъдат създадени и военно-патриотични клубове и ще се опитаме да обхванем възможно най-широко образованието на нашите младежи “, заключи той.
Но клубовете не се ограничават само с патриотично възпитание. Филмът на ATN дава пример за посоката на патриотизъм, който се внушава на децата. На децата от клуба „Рис“ беше показано пропагандно видео от Русия , в което малко момче Леша във военна униформа „тича да поздрави войниците всеки път, когато види колона от военна техника“. Технология – разбира се – с буквата Z.
Координационният център на цялото това движение на военно-патриотични клубове е „Младежки патриотичен център“, базиран в Кобринското укрепление на Брестката крепост, който включва 46 души. Подготвя се създаването на „Републикански център за патриотично възпитание на младежта”. За всичко е отговорен началникът на отдела за морално-психологическа поддръжка на Главния отдел за идеологическа работа на Министерството на отбраната Сергей Корнев.
Представители на делегацията на издирвателното движение на Чеченската република на Руската федерация посетиха този Младежки патриотичен център на 23.04.2022 г. По време на срещата бяха постигнати договорености за развитие на издирвателното движение и сътрудничество между детски и младежки патриотични клубове от нашите региони.
От 18 до 22 април 2022 г. във филиала на Младежкия патриотичен център на УО „Брестски държавен регионален център за младежко творчество“ се проведе седмият тренировъчен лагер по програмата за военно-патриотично обучение „Победител“.
Участниците в следващата, вече осма, смяна бяха деца-младоармейци от град Пинск. Петдневното денонощно обучение включваше екскурзионна програма, основите на туристическата, гранична и огнева подготовка , историческа и духовна лекция в гарнизонната църква на Брестката крепост, както и правилата и техниките за стрелба от въздушна пушка и лазерно стрелбище (АК-74 и ПМ).
Центърът работи:Сдружение "Млад скаут"
Приемат се деца от 13 години . Заниманията се провеждат с използване на последно поколение лазертаг оръжия, базирани на пълноразмерни модели бойни огнестрелни оръжия. Студентите ще придобият умения по следните дисциплини: обща физическа подготовка, тренировка, медицинска, огнева и тактическа подготовка, ориентиране на местност, топография и основи на оцеляването.
Учител в детската градина Каплич Евгений Федорович, тел. +375(29)244-09-84Сдружение "Туризъм"
Приемат се деца от 12 годишна възраст . Членовете на сдружението придобиват умения по ориентиране, изграждане на терен, скално катерене и туристически спорт.
Учител на детската градина Маркевич Наталия Александровна, тел. +375(29)228-46-79Сдружение "Военна история"
Приемат се деца от 10 годишна възраст . Учениците изучават задълбочено историята на родната си страна и прекарват интересно време в походи и екскурзии до укрепленията на Беларус. Провеждат се 2- и 3-дневни туристически походи до местата на най-важните исторически събития.
Учител на детската градина Радкевич Анатолий Николаевич, тел. +375(29)203-40-95Сдружение "Рубеж"
Приемат се деца от 16 години . Основните изучавани дисциплини са практическа стрелба и техника на ръкопашен бой. По време на занятията се развиват издръжливост, прецизност, издръжливост, сръчност и професионални умения за бързо и безопасно боравене с оръжие.
Учител на детската градина Ходор Андрей Георгиевич, тел. +375(29)795-38-07
Интересни факти
Различни служители от различни ведомства цитират различни цифри, свързани с военно-патриотичните лагери за беларуски деца и юноши. Ето няколко примера:
18 май 2022 г. През лятото ще работят около 60 детски спортно-патриотични лагера , каза Сергей Корнев, началник на отдела за морално-психологическа подкрепа на Главното управление за идеологическа работа на Министерството на отбраната . Според него се практикуват различни форми за организиране на отдих и подобряване на здравето, например дневен или денонощен престой на деца на територията на военно поделение. „ Ако не е възможно да се организира лагер във военна част, ние винаги сме готови да разгледаме въпроса за изпращане на нашите военнослужещи, кадети от военни учебни заведения, офицери от военни комисариати (в учебни заведения, здравни центрове, лагери) за извършване на тази работа, дори и не денонощно, както мнозина биха искали.
29.07.2022 г. Владимир Порхомцев, официален представител на вътрешните войски на Министерството на вътрешните работи на Беларус : „ Само това лято във вътрешните войски бяха създадени 25 лагера . 16 от тях работят 24 часа в денонощието“.
Не са редки случаите, когато децата, които летуват в нашите лагери, се връщат за втора и трета година. За по-големите деца те ясно определят какво е служба, какво е армията. И когато дойде въпросът да служат или да не служат , те, разбира се, се съгласяват .
Общо през лятната ваканция във вътрешните войски са организирани 20 военно-патриотични лагера , от които 14 денонощни. Повече от 700 момчета, в допълнение към основното военно обучение, ще бъдат ангажирани в идеологическа , физическа и медицинска подготовка.
7 юли 2022 г. Беларуските деца масово се учат да стрелят и да „бъдат патриоти“. Вътрешни войски вече са разкрили 17 клуба и 146 лагера . След протестите през 2020 г. се заговори за откриване на детски клубове във военни части. Днес вече има 17 такива клуба в цялата страна, в тях учат 1,5 хиляди деца , а също така има сто и петдесет специални детски лагера. Това се съобщава във филма „Училище за патриоти“ по телевизионния канал Беларус 1.
Изводи:1. Беларуският режим започна интензивно обучение на деца, започващо от 6-годишна възраст, за бъдещо участие във военни операции, включително обучение за използване на огнестрелни оръжия, като в обучението участват чеченски инструктори. Основен фокус и акцент са сираците, децата с психофизични увреждания, както и децата от маргинализирани семейства, тъй като именно тези деца, които са лишени от пълно наблюдение от страна на семействата си и близките им няма да устоят на включването на децата във военни действия поради липсата им или принадлежността им към маргинализирани групи от населението.
2. Ако Европейският съюз не предприеме редица решителни стъпки, след 3-5 години Беларус ще има армия от професионално обучени диверсанти, разузнавачи и професионални войници, които знаят как да боравят с огнестрелно оръжие, фанатици, обсебени от идеологията на „руския свят“, млади мъже, които нямат социални връзки или семейства, но са обсебени от желанието за „отмъщение“, „унищожаване на нацистите“, „спасяване на Беларус от Гайропа“, и т.н. Изграждането на стени по границата с Европейския съюз или други ограничителни мерки, като забрана за издаване на визи, няма да спрат тази група, тъй като те първоначално са обучени като диверсанти. Трябва да действаме незабавно. „Нашата къща“ е разработила стратегия за противодействие на подобна дейност на беларуския режим и е готова да я обсъди със заинтересовани организации и структури.
3. Както виждаме, само през 2022 г. повече от 18 000 деца са станали участници във военно-патриотични лагери и са преминали военно обучение, започвайки от 6-годишна възраст .
4. „Нашата къща” възприема това военно обучение на деца като дългосрочна стратегия на Кремъл за следващата фаза на войната в Украйна и евентуално на територията на Европейския съюз.
5. "Нашата къща" призовава Европейския съюз и международните правозащитни организации незабавно да започнат сериозна кампания за противодействие на въвличането на беларуски деца във военно обучение и милитаризацията на децата, защото след 3-5 години ще бъде твърде късно да се направи нещо.
ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМЕНА и ВТОРОТО ПРИШЕСТВИЕ- малко отклонение от Денвър
Педофила вика дръжте педофила... Руският президент постави ултиматум преди срещата си с американския си колега. „Трябва да разобличи елитните педофилски кръгове във Вашингтон”, в противен случай Русия ще започне да „назовава имена”, предупреди руския президент. Това ниво на неетична корупция трябва да бъде спряно, а имаме средства да го направим, ако правителството на САЩ не желае това”. Русия няма да се огъне и да позволи на Запада да й наложи „псевдолиберални цени”, заявяват от Кремъл. Въпросът за злоупотребата с деца изглежда е нещо, което за Путин е от изключителен приоритет. По-рано тази година той наложи да бъдат напълно забранени руски деца да осиновявани от американските граждани заради разразила се епидемия от педофилия.
ЕТА МИР, ЕТА РУZКИЙ МИР!
ТАК АZВАБАЖДАТ КРЕПОСТНЫ ХОЛОПЬ!
ЕТО ГО НЕОСПОРИМОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО ЗА ПРЕСТЪПНИЯ И КРЪВОЖАДЕН ХАРАКТЕР НА СИБИРСКАТА МЕЧКА СТРЪВНИЦА!









ВОЕННИТЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ НА ДИВАТА И ВАРВАРСКА МОZКОВИЯ, СРЕУЩУ МИРНОТО УКРАИНСКО НАСЕЛЕНИЕ, ПРОДЪЛЖАВАТ С ПЪЛНА СИЛА!



САМО ДИВИТЕ МОZКОВСКИ ВАРВАРИ ОТ ОРДАТА НА ЧИНГИС ХАН МОЖЕ ДА УБИВАТ ЗА УДОВОЛСТВИЕ ЖЕНИ, ДЕЦА И СТАРЦИ!



ИН МЕМОРИЯМ...
Едва 6 годишна Елисавета Богдановна Недял загива при атака от руски миномет срещу колата на семейството и, докато се опитвали да избягат от Мариупол. Детето и родителите ѝ говореха на руски език, което е много често срещано в града. Това иска да знаете майка ѝ за Елизавета и войната.
Майката на Елисавета казала на Kyiv Independent: „Дъщеря ми почина веднага, откъснаха ми двата крака, а на съпруга ми заедно с дясната ръка. "Бяхме откарани в областната болница в Мариупол, но тялото на дъщеря ми беше оставено. Поради постоянни обстрели не можахме да погребем дъщеря си за 10 дни. През това време детето лежеше в разрушен автомобил, докато роднините ми не ме намериха в болницата, а аз им казах къде да търсят Елизавета. Благодаря им, че помогнаха да погребем дъщеря ми. Поради факта, че по това време бях в интензивното, дори не можах да присъствам на погребението на дъщеря си. "
Непровокираната агресия на Русия доведе до голяма хуманитарна катастрофа в Източна Украйна. Преди войната Мариупол беше процъфтяващ и красив пристанищен град с население около 450 000 души. Той е бил най-развития град в Източна Украйна, а преди 18 дни е превзет от Русия. Това е най-голямата им война победа. Кремъл искаше да контролира Мариупол, за да завърши сухопътен коридор между Русия и Кримския полуостров, който превзе от Украйна през 2014 г.
Около 25 000 жители на Мариупол бяха убити по време на инвазията. Руските сили умишлено бомбардираха жилищни райони и критична инфраструктура, като същевременно блокираха всякакви усилия за предоставяне на останалите жители на Мариупол са изправени пред тежки предизвикателства и има огромно разпространение на инфекциозни заболявания. Още 10 000 могат да умрат, а основният страх е холерата.
БЕЙ ОКУПАНТА! РУБИТ РУZКИЕ!
ДОЛУ ДИВАТА И ВАРВАРСКА МОСКОВИЯ!






ДА СВЕДЕМ ГЛАВИ И ДА ПОЧЕТЕМ НЕВИННИТЕ ЖЕРТВИ НА МОСКОВСКИЯ ДИВАШКИ ТЕРОРИЗЪМ!
НА ХИЛЕЩИТЕ СЕ РУСОФИЛИСТИЧНИ ИДИОТИ ПОЖЕЛАВАМ НАЙ-СЪРДЕЧНО ТЕ И ТЕХНИТЕ РОДНИНИ, БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛИ ДА ИЗПИТАТ СЪЩОТО! БОГ ВИЖДА ВСИЧКО! АМИН!!!
Няма коментари:
Публикуване на коментар