Последователи

неделя, 30 март 2025 г.

Какво стои зад лозунга „ да направим Америка отново велика “?







Путин и Тръмп обсъждат мира в Украйна. Путин: Не обръщайте внимание на смъртта.


Действията на Тръмп само отчасти се обясняват с ексцентричността на възрастен мъж, тъй като те напълно съответстват на цялостната стратегия на САЩ, която те използват през миналия век. Каква е целта на Щатите?
Политиката е отборна игра и личните черти на отделните политици само отразяват способността им по свой уникален начин да предадат общата партийна линия. За да се убедите в това, достатъчно е да обърнете внимание на поведението на водещите политически кръгове в страната, по-специално на реакцията на конгресмените по време на речта на Доналд Тръмп пред Конгреса на САЩ на 6 март 2025 г.
Републиканците приветстваха почти всяка негова точка с аплодисменти и овации. С малки изключения партията е почти единодушна в подкрепа на лицето, което е припознала за свой лидер чрез предписаната процедура на волеизявление.
Клинтън, Обама, Байдън, Харис и останалите бивши и бъдещи лидери на "Демократическата" партия не повдигнаха нито една дума в знак на протест срещу политиката на Тръмп. Само един конгресмен от Демократическата партия открито изрази несъгласието си с действията на настоящия президент на САЩ, останалите решиха, че е достатъчно да се ограничат до перо в джоба си или по-скоро да държат в ръцете си малки надписи, които не интересуват никого по време на доклада на Тръмп пред Конгреса.







Рамирес М. Мирен план за Украйна. 2025 г

Подобно поведение на ръководната прослойка на Щатите се обяснява с дългосрочната им стратегия спрямо Русия и Европа. Някои аспекти от историята на пламенната дружба между СССР, Руската федерация и САЩ са разгледани в статията на връзката, която каним нашите скъпи читатели да прочетат. Той също така обсъжда защо Руската федерация не представлява никаква стойност за Съединените щати като противотежест на Китай .

  

Плана Моргентау 


 Както бе споменато в тази статия, след Втората световна война Съединените щати и Съветският съюз разделиха Европа на сфери на влияние, които като цяло съвпадаха със съответните им зони на военна окупация. Московската окупация се характеризираше с безусловна експлоатация, докато американската не беше толкова ясна. Какво показва съдбата на Германия?
Американският режим беше наясно, че икономическият и интелектуален потенциал на тази страна, дори след поражението в две световни войни, е в състояние бързо да се възстанови и да осигури сериозна конкуренция на Съединените щати. За да се избегне нежелано развитие на събитията, по време на сговора между Техеран и Ялта СССР и САЩ предложиха два различни сценария. Сталин се обяви против разделянето на Германия, ако тя попадне под негова пълна окупация. Ако този сценарий се осъществи, политиките на комунистическия тоталитаризъм ще унищожат германската интелектуална и икономическа мощ „ сериозно и трайно “. Вместо това правителството на САЩ вярваше, че има своя собствена стратегия за унищожаване на огромния потенциал на германската нация на територията, която контролира – планът Моргентау. С негова помощ Рузвелт, президентът на страна, в която политиката на расова сегрегация доминира в продължение на много години, се опита да превърне Западна Германия в аграрна страна, тоест в „бананова република“.





Хенри Моргентау

Американският икономист от еврейски произход Хенри Моргентау предложи деиндустриализация на Германия. Предложението беше подкрепено от СССР и Франция. В резултат на изпълнението на плана Моргентау, който продължи от 1945 до 1947 г., много милиони германци в американската окупационна зона на страната се оказаха без никакви средства за препитание - селскостопанската система на Германия просто не се нуждаеше от толкова голямо население, следователно не можеше да го изхрани.
Други западноевропейски страни бързо усещат липсата на немски въглища, металургия и машини. Благодарение на плана Моргентау американският режим бързо се убеди, че ако той най-накрая бъде приложен, контролираната от САЩ Европа бързо ще се превърне в зона на хуманитарна катастрофа. Едва след като осъзнава безсмислието на предложенията на еврейския икономист Моргентау, правителството на САЩ се съгласява с плана на армейския генерал и държавен секретар Джордж Маршал. Предложението на Маршал включваше не само съживяване на германската индустрия и помощ за възстановяване на икономиките на страните в американската окупационна зона, но и създаването на отбранителен съюз, който да гарантира сигурността на тези страни. Тоест, за да защити собствените си интереси, правителството на Хари Труман прилага по-евтина програма, която осигурява икономическата самодостатъчност на окупираните държави. Друг компонент на плана Маршал беше създаването на НАТО. Проектът се оказа взаимноизгоден: европейските страни успяха да спестят значителна част от разходите си за отбрана и да ги насочат към икономическо и културно развитие, докато Съединените щати получиха редица икономически и политически предимства. Тоест, мекият характер на американската окупация на Европа не се дължи на демократичните ценности и хуманизма на управляващата класа на САЩ, а на рационално пресмятане и прагматична изгода.


  

Американската политика към държавите, възникнали от руините на СССР Нека прескочим няколко десетилетия история, за да не повтаряме фактите от статията „ Историята на пламенната дружба на СССР-Русия и САЩ “ и да преминем към отношенията на Съединените щати с независима Украйна.
Правителството на САЩ се опита по всякакъв начин да избегне разпадането на империята на СССР, най-яркото доказателство за което може да се счита за " котлет по киевски " на Джордж Буш-старши, за който стана дума в гореспоменатата статия. Въпреки призивите на стария империалист Буш да останат под московско иго, украинците избраха да съществуват в собствена независима държава. Отговорът не закъсня. Бил Клинтън, наследникът на Буш-старши като президент на САЩ, с пълната подкрепа на убедения ленинист Кравчук , лиши Украйна от над 4000 ядрени бойни глави, 176 междуконтинентални балистични ракети и 103 стратегически бомбардировача с различни модификации. По-голямата част от това се озова в притежание на Москва, а в замяна получихме безполезни „ гаранции за сигурност “, които бяха пренебрегнати от всички гаранти: Руската федерация, САЩ и Обединеното кралство. Преди да преминем към прегледа на действията на „гарантите“ на Будапещенския меморандум, нека припомним, че преди началото на откритата военна агресия на Руската федерация срещу Украйна в края на февруари 2014 г., Съединените щати, меко казано, оставиха без последствия войнствената политика на Кремъл към държавите на народи, някога поробени от Москва . Режимът на Буш-старши се престори, че не забелязва окупацията на приднестровската част на Молдова от московската 14-та гвардейска армия, по-късно преименувана на Оперативна група Московски войски. Докато Елцин унищожаваше независимостта на Чеченската република Ичкерия , Клинтън се забавляваше с любовницата си Моника Люински. Тоест "демократът" Били се придържаше към стратегическата линия на "котлети по киевски" на "републиканеца" Буш, насочена към запазване на Московската империя.


    


   







Приятелска комуникация между семействата Клинтън и Тръмп
След войната срещу Грузия , започната от Руската федерация през 2008 г. , САЩ се ограничиха до празни изявления и на практика се съгласиха на фактическата окупация на една пета от територията на страната, въпреки че мирният план Медведев-Саркози предвиждаше изтеглянето на окупационните войски на Москва от териториите на Южна Осетия и Абхазия .
Безнаказаността на агресивната политика на Кремъл в Кавказ само насърчи чекизма към нови военни престъпления. И те не се поколебаха. В края на февруари 2014 г. московски диверсанти без никакви военни знаци започнаха анексирането на Крим .

  




   





„Помощта“ на администрацията на Обама за Украйна след началото на московско-украинската война Така си спомня тези събития Александър Турчинов, който по онова време изпълняваше длъжността президент на Украйна.
„ И един от поръчителите нападна държавата ни. Обадих се на президента на Съединените щати, казах, че сме атакувани и имаме нужда от вашата помощ. Имаме подписани споразумения с вас.
И той ми изпрати вицепрезидента Байдън и държавата. секретар Кери, който ми обясни, че меморандумът от Будапеща е изключително политическа декларация и не носи никакви задължения.
Тоест оръжията бяха истински, Украйна имаше третия по големина ядрен потенциал в света, не се страхувахме от никакъв враг, никой не би дръзнал да нападне Украйна. Но тогава имахме нужда от заеми, имахме нужда от ресурси. Никой не е предполагал, че ще трябва да се бият и да защитават страната. И лесно се отказахме от оръжие, на лист хартия, който, както се оказа, беше безполезен .“ (О. Турчинов. „Как Барак Обама помогна на Украйна през 2014 г. по време на руската агресия“. Публикация на агенция „Главком“ от 13.02.2020 г.).






Барак Обама

Тъй като мнозина вече са забравили подробностите около тези събития, нека накратко да припомним по-нататъшната помощ на администрацията на Обама със сухия език на факти и цифри.
След окупацията на Крим и част от Донецка област администрацията на Обама предостави на Украйна помощ под формата на 330 000 сухи дажби, готови за консумация, на стойност 3 милиона долара. На 4 юни същата година Барак Обама обяви доставката на украинските въоръжени сили на бронежилетки, устройства за нощно виждане и допълнително комуникационно оборудване на стойност 5 милиона долара. В началото на юли правителството на САЩ прехвърли на Украйна 1000 спални постелки, 3600 камуфлажни якета и 2000 бронежилетки Interceptor. От юни до септември Украйна получи от Съединените щати 2000 комплекта за първа помощ IFAK, 175 многолентови ръчни радиостанции Harris, 7 робота за разминиране, 5 лодки "Willard" Sea Force 730 и Sea Force 11M, 4500 комплекта военни униформи, 1000 каски и 150 устройства за нощно виждане. В замяна украинското правителство поиска смъртоносни оръжия, поне под формата на минохвъргачки, ръчни гранатомети и ръчни противотанкови ракети. Реално Украйна получи няколко противоминометни радара AN/TPQ-48A, които са безпомощни срещу реактивните системи за залпов изстрел (РСЗО) и едрокалибрената артилерия.






Военна помощ на САЩ за Украйна през 2014 г. Източник: Радио Свобода

В края на годината армията ни получи 35 бронирани джипа "Фолксваген Амарок" и "Тойота Ленд Крузер 200", както и 2300 комплекта военни униформи. Като се има предвид стратегическата линия на САЩ, други страни оказваха подкрепа на Украйна изключително чрез несмъртоносни средства.
Освен това администрацията на Обама наложи неефективни пакети от икономически санкции срещу Русия. Барак обясни позицията си с това, че смята стратегията за затягане на санкциите срещу Русия за погрешна, за да не провокира Путин да промени курса. Тоест санкциите бяха наложени, за да не се откаже от опитите за нападение над Украйна узурпаторът на московския престол . Действията на администрацията на Обама предизвикаха остра критика от страна на конгресмена републиканец Крис Смит, председател на Хелзинкската комисия за сигурност и сътрудничество в Европа, който в началото на март 2015 г. заяви на изслушване в комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ за фактическото американско ембарго върху доставките на оръжия за Украйна. Обама отговори на критиките и обяви, че като част от Европейската инициатива за успокоение ще предостави на Украйна комплекти за първа помощ, линейки, радиостанции, UAV, контрабатарейни радари, 30 бронирани Humvee и 200 небронирани - общо 75 милиона долара.





Военна помощ на САЩ за Украйна през 2015 г. Източник: Радио Свобода.

По отношение на предоставената бронирана техника трябва да се отбележи, че страната ни е получила общо 130 бронирани HMMWV, въпреки че е поискала 1312. От момента на вземане на решението до реалната доставка изминаха много месеци, а освен това някои от предоставените бронирани машини нямаха резервации или имаха проблеми с гумите, в резултат на което дълго време стояха в складове или на ремонт.
На 29 септември 2015 г. Обама подписа указ за доставка на контрабатарейни радари AN/TPQ-36 на Украйна с обсег на откриване на стрелби от РСЗО 24 км и на артилерийски стрелби 18 км. Общата сума на доставката беше 20 милиона долара. Според доклади на WSJ радарите са били модифицирани така, че украинците да не могат да ги използват за „увеличаване на ескалацията на конфликта с Руската федерация“, тоест за ефективна съпротива срещу агресията.


Военна помощ на САЩ за Украйна през 2016 г. Източник: Радио "Свробода".

„Помощ“ за Украйна от първия до втория мандат на ТръмпНовият президент на САЩ Доналд Тръмп продължи да оказва военна подкрепа на Украйна. През следващите две години Щатите прехвърлиха 24 UAV и 40 линейки HMMWV M997A2.

Военна помощ на САЩ за Украйна през 2017 г. Източник: Радио Свобода

На 1 март 2018 г. правителството на САЩ одобри доставката на Украйна на военно оборудване на стойност 47 милиона долара, включително 37 противотанкови системи Javelin и 210 ракети за тях. При условие, че тези комплекси няма да се използват в зоната на бойните действия в Донбас, а ще се съхраняват в складове далеч от там.


Военна помощ на САЩ за Украйна през 2018 г. Източник: Радио Свобода

През септември 2019 г. Тръмп обяви спирането на военната помощ за Украйна, която беше възстановена едва от неговия наследник като президент.
За да не натоварваме читателите с цифри, ще се ограничим до общите характеристики на военната подкрепа, предоставена от Байдън. От една страна, това ни помогна да устоим на ударите на враг, който ни превъзхождаше по военен, икономически и демографски потенциал. От друга страна, Джо Байдън следваше всички трикове, използвани от неговите предшественици. Оръжията бяха доставени с голямо закъснение, понякога непълни, със сериозни ограничения за използването им. Администрацията на Байдън категорично забрани пренасянето на войната на територията на агресора и се придържаше към принципа, че в московско-украинската война не може да има нито победител, нито губещ. Ако вземем предвид изискването да се водят военни действия изключително на територията на Украйна, това означаваше, че с течение на времето нашият регион щеше да се превърне в пълна руина, докато териториите на Руската федерация щяха да останат непокътнати. Освен това, в случай на успехи на въоръжените сили на Украйна, държавите се опитаха да ги минимизират. Тъй като събитията от срива на плановете за контранастъпление, спирането на военната помощ за 7 месеца или подобни събития се случиха сравнително наскоро, всеки може лесно да ги припомни сам. Но дори и този ход на събитията не устройваше водещите слоеве на Съединените щати. След като се върна на поста президент на САЩ, Тръмп бързо обяви спирането на помощта за Украйна. С искания да благодари на Америка за милостта, оказана " от рамото на господаря " и да се извини за нападението на Тръмп и Ванс срещу президента на Украйна. Преди да говорим за мотивите за „помощта“ на САЩ за Украйна, която варираше от „ дай боже, не ни трябва “ до спирането й в критични моменти, нека видим как би изглеждало подобно поведение на битово ниво. Нека си представим, драги читателю, че сте дали на някого 10 милиона долара (еквивалента на украинските ядрени оръжия), под обещанието да върнете поне част от тях при първо поискване (Будапещенски меморандум). Когато изпаднеш в беда (началото на руската агресия срещу Украйна), много бавно и със закъснение ти връщат няколко копейки, а накрая казват: " Неблагодарник, върни няколко пъти повече, отколкото ти е дадено, много ти благодаря, а останалото ще дължиш, докато съществуваш!" ".








Смъртоносно московско оръжие. Карикатура. 2025 г

Както показват фактите, всички американски президенти от Буш-старши до Тръмп са действали в подобен стил спрямо Украйна. Само предишните лидери на Белия дом се опитаха да запазят някакво подобие на приличие, а Тръмп отхвърли ненужните формалности.

Направете Америка велика отново И тук възниква въпросът каква цел са преследвали? Уликата идва от Тръмп, който с характерната си прямота заяви, че САЩ отново трябва да бъдат превърнати във велика суперсила.
Без съмнение, американските управляващи класове, с помощта на собствените си мозъчни тръстове, са изчислили, че предвид настоящите тенденции, те могат да загубят международно влияние и тежест доста бързо. В последно време няколко държави демонстрираха бърз икономически растеж, който в дългосрочен план изискваше нови пазари за продажби и съответно засилено политическо влияние върху други страни по света.
Официално, за да предотвратят това, САЩ обявиха Китай за свой основен противник, но разбираха добре, че при определени условия страни като Германия, Великобритания или Франция могат да възстановят потенциала си отново да претендират за статут на световни суперсили, както направиха преди Втората световна война .
Тъй като Щатите нямаха преки лостове за възпрепятстване на техния растеж, те решиха да запазят военната мощ на Руската федерация по всякакъв възможен начин, като единствената държава, която традиционно заплашва Европа.
Именно за тази цел САЩ не изхвърлиха, а прехвърлиха ядрените оръжия, иззети от Украйна, Беларус и Казахстан. Ето защо Щатите практически не се намесиха във войните, разгърнати от Москва срещу Молдова, Ичкерия и Грузия. Ето защо, когато терористите на Путин започнаха анексирането на Крим, администрацията на Обама нареди на украинските власти: " Не стреляйте!" (to the occupier)". That is why support for Ukraine's struggle for territorial integrity has been so sluggish.
We should also pay tribute to the Ukrainian authorities. The post-colonial syndrome has prevented our nation from forming an effective government that would be guided by the interests of our state. Therefore, in the actions of each of the presidents of Ukraine and their teams, one can find many actions that undermined national security. The degree of their guilt or innocence should be determined by the court, but...
Let's return to relations between the USA and the Russian Federation. The States understand that only war can prevent the further growth of the potential of the leading countries of the European Union. It is for this purpose that Trump is striking at the entire global security system , destroying NATO, starting customs wars with friendly countries, and handing Ukraine over to Moscow . With the complete tacit consent of the entire US elite, which is only occasionally indignant at some of the current president's overly brutal antics.







Йолкин С. Европа между Тръмп и Путин. Карикатура. 2025 г

Но Ялта 2, когато Вашингтон и Москва отново ще разделят Европа на зони на влияние, може да не се случи. Защото лидерите на европейските държави осъзнават какъв е залогът и се готвят да му противодействат. Това се доказва от действията и изявленията на френския президент Макрон, бъдещия германски федерален канцлер Мерц, британския премиер Стармер и кралския дом на тази страна, който оглавява конфедерацията на Британската общност на нациите. Повечето лидери и водещи обществени слоеве на европейските държави осъзнават заплахата от бъдеща война с Русия и предприемат стъпки за разрушаване на плановете на агресора и неговия ръководител.
Както в навечерието на Втората световна война, Европа отново се оказа изправена пред заплашителни предизвикателства. Ключът към тяхното решение е в обединените усилия на европейските страни, насочени към спасяването на Украйна и укрепването на собствените им отбранителни способности. Бъдещето на целия свят зависи от това кой ще успее да стане велик отново.





Няма коментари:

Публикуване на коментар