Последователи

петък, 21 март 2025 г.

Надуваеми църкви и военни свещи: как путинската православната църква помага на руските войници






https://www.youtube.com/watch?v=MQEJm4L3hnU&list=PLB-h4Roa1o6bMJxuzEefGOazdtBLQKl4r&index=25


https://www.youtube.com/






   









Мобилни църкви на колела, надуваеми храмове и свещи в цвят каки за военните са само малък резултат от сътрудничеството между Руската православна църква и Министерството на отбраната на Русия. Разказваме ви как Руската православна църква има свой военен отдел и как е организиран.


На форума „Армия-2023“, който Министерството на отбраната провежда от 23 до 29 август в Московска област, бяха представени военно-полеви раса за духовници. Снимки на няколко модела раса, включително камуфлажни, обиколиха интернет. Всъщност Руската православна църква отдавна има цял военен отдел.
Първите военни свещеници и църквата в КамАЗ

През 2005 г. Светият синод на Руската православна църква създава отдел за взаимодействие с въоръжените сили на Руската федерация. В първите години той участва в изграждането на молитвени стаи и малки църкви във военни части и поделения, съобщава сайтът на ведомството . На следващата година, 2006 г., във военните университети започнаха да се появяват факултети по православна култура .



Военни свещеници благословиха десантните войски за доблестно военно делоМинистерство на отбраната на Руската федерация

През 2009 г. руският президент Дмитрий Медведев нареди да се възстанови институцията на щатното военно духовенство. В армията е създадена длъжност на помощник-командир/помполит за работа с религиозни служители и там са назначени свещеници. Общо 242 свободни места бяха отворени.

През 2011 г. правомощията на свещениците в армията бяха разширени - църковните служители можеха не само да провеждат служби за офицери и войници, но и да инструктират охраната в „морален смисъл“. Освен това свещениците благословиха всички видове военна техника - от кораби до ракети.

Въпреки това, според вестника, има катастрофален недостиг на свещеници, като недостигът възлиза на 90%. След това през 2012 г. Медведев разреши на свещениците да вземат отсрочка от военна служба.

Година по-късно се състоя първото официално дипломиране на военно духовенство във Военния университет на Министерството на отбраната, пише в статията си Алексей Артемьев, преподавател в катедрата по информационно осигуряване на Военния университет на Министерството на отбраната на Руската федерация.



Храм на колелаkapellan.ru

„Руската православна църква се стреми да се представи в руската армия като духовно влиятелна идеологическа структура. „Руската православна църква смята за своя основна цел развитието на качества у руския военен персонал, необходими за постигане на духовно превъзходство над врага“, пише Артемьев.

През 2013 г. „за укрепване на морала“ руските ВДВ започнаха да тестват православна църква на колела, създадена на базата на камион КамАЗ. Според плана църквите са предназначени за „духовна грижа“ на военните по време на учения, въоръжени конфликти и локални войни. Те искаха да създадат църкви във всички части на руските въоръжени сили, но нямаше повече съобщения за успешно широкомащабно разполагане на църкви във военни части.
Духовен десант, първите военни раса и храма на Министерството на отбраната

През пролетта на 2013 г. свещеници от военновъздушните сили проведоха тренировки на заснежено поле в района на Рязан. 40 православни свещеници скочиха с парашути и също се научиха да поставят надуваем храм, който представляваше палатка, която свещениците надуваха с електрически помпи. Кръстове и иконостаси бяха прикрепени към църквата с велкро.



Войници напускат мобилна църква, разположена на мястото за кацанеМаксим Блинов/Спутник

„Как може да се използва храм – или като се удари врага по главата отгоре [като се свали от самолет], или като се разположи на линия и се помоли“. Началникът на отдела за работа с религиозните служители на руските въоръжени сили Борис Лукичев. По-късно нямаше съобщения за масово разполагане на подобни храмове.



През 2012 г. военни свещеници от ВДВ са извършили 38 скока с парашутМинистерство на отбраната на Руската федерация

До 2015 г. все още имаше недостиг на военни свещеници - само 132 духовници работеха редовно във войските за 242 позиции, включително двама мюсюлмани и един будист. До 2019 г. броят на военните свещеници в руската армия е увеличен на 200, съобщава BBC .
     


През 2016 г. Централното военно окръжие за първи път показа расо за военни свещеници . Наподобяваше обикновена военна униформа, но вместо бутониери имаше бродиран православен кръст, а на мястото на името и длъжността на войника - името и ранга на свещеника. Униформата е предназначена за свещеници, които ще служат в полеви учения и военни учения.






Полков свещеник в униформа на VI Международен военно-технически форум „Армия-2020“ в Конгресно-изложбен център „Патриот“Авилов Александър/Агенция "Москва"

Наред с новите модели расо, армейският форум през 2020 г. показа „военни“ восъчни свещи в цвят каки и други предмети от църковната утвар. В същото време самата Руска православна църква не одобри новите камуфлажни одежди.




Църковна утвар и полева свещеническа униформа на оръжейната изложба на VI Международен военно-технически форум „Армия-2020“ в Конгресно-изложбен център „Патриот“Авилов Александър/Агенция "Москва"

   





„Всичко, което се прави, трябва да се извършва в съответствие с устава на Руската православна църква и съгласувано със Синодалния отдел за връзки с въоръжените сили и правоприлагащите органи. „Това не е направено“, каза пред Интерфакс епископ СърГей Стефан, председател на Синодалния отдел за взаимодействие с въоръжените сили и правоприлагащите органи.

Един от основните резултати от работата на Синодалния отдел беше изграждането на главния храм на руските въоръжени сили в парк „Патриот“ в Московска област. Построяването на храма, според Znak.com , е струвало 6 милиарда рубли (80,4 милиона долара), три от които са дарения, а другата половина е отпусната от бюджета. Височината на сградата с кръста е 95 метра – това е една от най-високите православни църкви в света.




Главният храм на въоръжените сили на Руската федерацияВалери Шарифулин/ТАСС

Храмът дори беше украсен с мозайка на Путин, Сталин и други политически фигури, но по-късно мозайката беше премахната. Църквата беше осветена през юни 2020 г., а в края на юли в нея се състоя и първата венчавка на двойка военни, женени от 58 години .











Интериор на главния храм на въоръжените сили на Руската федерацияЕвгений Одиноков/Спутник

Тайнството венчание извърши ключарът на храма епископ Стефан – същият, който не обичаше войнишките свещи. Относно сватбата той заяви, че „има особена гордост да се ожениш на място, което е обект на културното наследство на страната ни“.



https://politeka.net/





Полевую форму для военных священников разработали в Центральном военном округе








Военната църква със Сталин до Христос. Поглед отвътре






1. Църквата, снимана от въздуха. Казва се Храм на Възнесение Христово и е замислена като катедрала на Въоръжените сили на руската Педерация. Трябва да е готова за 9 май, когато Русия ще отбележи 75 години от победата над нацистка Германия.



2. Теренът, върху който е изградена катедралата, се казва Парк "Патриот". Намира се в Одинцовски район на Московска област, на около 60 км от столицата.



3. Реплика на катастрофирал самолет на Луфтвафе е поставена близо до главния вход на катедралата. В момента се работи върху пластична възстановка на сцена от битката за Москва, водена през 1941 г.



4. Възстановката включва макети на нацистки танкове и на минно поле.



5. Интериорът на катедралата има всички елементи, внушаващи блясък и тържественост. Повечето от тези снимки бяха разпространени от руското Министерство на отбраната в края на април.



6. Кръщелният купел на катедралата. Властите твърдят, че храмът е изграден изцяло от дарения, но има журналистически публикации, според които близо 40 милиона долара са били отпуснати от бюджета на Кремъл.



7. 27 април 2020 г. Работник се опитва да отвори двете тежки крила на основния вход в катедралата.



8Руският министър на отбраната Сергей Шойгу (вдясно) посещава строежа на 22 април 2020 г. В декоративните елементи над свода на арката са вплетени две дати. Те бележат началото и края на един период, който руснаците наричат Велика отечествена война, започнала с нападението на нацистка Германия над СССР през 1941 г. и завършила с разгрома на Германия в Европа през 1945 г.



9Исус Христос гледа надолу към миряните от основния купол. В декорацията на храма съжителстват религиозните и военните символи. Диаметърът на основния купол е над 19 метра.



10Интериорът на църквата точно под основния купол. В десния горен ъгъл има емблема от цветно стъкло, на която е изобразен малък комунистически символ на кръстосаните сърп и чук.




11Близък план на емблемата. Надписът гласи: "За лична храброст".



12Една от многобройните мозайки в катедралата изобразява Дева Мария с малкия Исус на ръце. На 24 април онлайн медията MBK публикува собствени снимки от недовършения интериор. На тях се виждат други мозайки, изобразяващи президента Владимир Путин, сцени от завземането на Кримския полуостров от Украйна през 2014, както и диктатора Йосиф Сталин, управлявал по време на Втората световна война.



13Една от снимките на MBK показва все още недовършената мозайка, на която се виждат Путин, министърът на отбраната Сергей Шойгу и други действащи в момента руски политици.




14Друга мозайка изобразява плакат на Сталин в горния десен ъгъл. Говорител на катедралата по-късно потвърди автентичността на снимките, на които е изобразен съветският диктатор, отговорен за смъртта на милиони съветски граждани и за разрушаването на стотици църкви и манастири. Пред държавните медии говорителят каза: "Не на всеки му харесва [изображението на Сталин], много от нашите близки са били несправедливо репресирани [по време на неговото управление], включително и аз имам такива. Но не можем да извадим тази страница от историята".



15Някои от камбаните са вече поставени в камбанариите. В центъра на снимката е основната от тях, която тежи около 10 тона.



16Части от интериора напомнят на станции на московското метро, построено по времето на Сталин.



17Строители все още работят по екстериора на катедралата. Основната част от сградата е с височина 95 метра, което я превръща в трета по височина православна църква в Русия.



18Първият камък от градежа на църквата. На табелката е написано: "В името на Отца и Сина и Светия Дух тази основна светиня на въоръжените сили на Руската федерация беше започната заложена в чест на възкресението на Христос от Патриарха на Москва и цяла Русия". Кирил, В.В. Путин, президент на Руската федерация, и С. К. Шойгу, министър на отбраната. 19 септември 2018 г."




           

Няма коментари:

Публикуване на коментар