Съпротивата срещу приемането на еврото в България идва от комбинация от няколко основни фактора и интереси:
1. Банковият сектор – Българските банки печелят добре от валутните операции между лева и еврото. Ако преминем към еврото, тези приходи ще намалеят значително. Големите банки, особено местните, имат интерес да забавят процеса.
2. Русия и геополитически влияния – Русия традиционно има интерес ЕС да бъде по-разединен. България като страна с лев, вързан за еврото, но не част от еврозоната, остава в по-слаба позиция в ЕС. Пропагандата, насочена срещу еврото, често идва от медии и политически кръгове, свързани с руско влияние.
3. Олигарси и „сив“ бизнес – Влизането в еврозоната означава по-строг банков контрол и регулации, особено по отношение на прането на пари и укриването на доходи. Големият сив бизнес и част от олигархичните кръгове не искат повече прозрачност и затова подкрепят запазването на лева.
4. Популистки и националистически партии – Част от политиците използват темата за страха от загуба на суверенитет и по-високи цени (независимо че повечето страни, преминали към еврото, не са претърпели драстичен скок в цените). Тези партии често играят в интерес на някоя от горните групи. В крайна сметка, забавянето на еврото е резултат от съчетание на икономически интереси, геополитически влияния и вътрешнополитическа пропаганда.
https://www.youtube.com/watch?v=8RsRA4RJ8A0
От тези съобщения не ставаше ясно кога са изчезнали военните. От думите на агента на ГРУ Рюте, засега не става ясно кога е станал инцидентът с тях.
Румънският конституционен съд реши да не допуска Джорджеску до повторението на вота през май.
Всичко това се случва на фона на сериозно вмешателство от страна и на САЩ, и на Русия в полза на Джорджеску. Според германските медии САЩ и Русия действат в синхрон по отношение на Румъния, преследвайки като цел отслабването на ЕС с подкрепата и издигането на лидери в отделните членки като Орбан, Фицо и Джорджеску.
Самият Джорджеску е разследван в момента по шест обвинения и медиите в страната разчепкват връзките му с две дубиозни фигури. Неговият охранител, румънският „Пригожин“, Хорациу Потра, който осигурява охраната му с частната си армия. И Франк Тимиш – румънско-австралийски бизнесмен със съмнителна репутация. Потра и Тимиш имат бизнеси в Африка в сектори, в които основен интерес и влияние има Русия.
Какво още се знае за бодигарда на Джорджеску?
Потра бе разположил частните си румънски бойци в обсадения град Гома в източно Конго. Според румънските медии Потра сега се намира в Дубай. Неговата охранителна фирма осигурява телохранителите на Джорджеску. В интервюта, които Потра дава от чужбина на румънски медии, той открито признава, че е притежавал незаконни оръжия.
Хорациу Потра вероятно е напуснал страната преди повече от месец, преди 290-те наемници, заловени в боевете в Конго, да се върнат в Румъния. Преди месец стана ясно, че има почти 300 румънци, които са участвали в боевете срещу бунтовниците в Конго и са били принудени да се укрият в база на ООН там. Те били безопасно изведени и се върнали в Румъния на 2 февруари с частен самолет. Според източници на румънския сайт Digi 24 Хорациу Потра вероятно е напуснал Румъния, за да помогне на наемниците. Не е ясно дали е стигнал до Конго, но е възможно да е бил само в близост до страната.
Потра беше обявен за издирване след като Върховният съд издаде заповед за арест в негово отсъствие. Той е разследван за действия срещу конституционния ред, както и за нарушаване на закона за оръжията и боеприпасите. При обиски в домовете, използвани от Потра и негови близки, са намерени много оръжия – истински военен арсенал, добре скрит. Източници от разследването казват, че Потра имал дори бункер, специално предназначен за тези оръжия в дома си. Полицията трябвало да пробие стената на банята, за да открие тайния бункер.
Потра е бивш чуждестранен легионер и сътрудник на противоречивия бизнесмен Франк Тимиш, като за първи път е споменат от медиите през 2010 г. По това време Потра е на 40 години и е замесен в разследване на трафик на наркотици.
През февруари 2024 г. Потра отново се оказва в медиите, когато двама румънци, бивши военни, загиват в Демократична република Конго по време на нападения от страна на бунтовници.
Наемниците са пристигнали в Конго през компания на Потра, за да обучават местни армии, като получават заплащане от 5000 долара на месец.
През 2012 г. разследване от RISE Project разкрива финансови връзки между Потра и Румънската православна църква, като се предполага, че част от тези пари са дошли от незаконни бизнеси, включително търговия с диаманти и оръжия в Африка.
През 2020 г. неговото име се появява в друго разследване на RISE Project, този път за опит за отвличане на директор на Romgaz, който не е дал стратегически договор на Франк Тимиш.
През 2014 г. Потра е свързван със съмнителни африкански бизнеси и става съветник по сигурността в Сиера Леоне, работейки за Франк Тимиш и неговите минни компании.
От 2015 г. до 2018 г. Потра получава почти 8 милиона долара, за да защитава интересите на Китайската комунистическа партия в Сиера Леоне.
Между 2016 и 2019 г. е бил консултант по сигурността и на президента в Централноафриканската република.
През 2022 г. Потра влиза в политиката и става лидер на румънската Alianța pentru Patrie (Съюз за Родината), но не успява да стане депутат на изборите през 2023 г.
Според декларацията за имуществото си Потра притежава 75 парцела земя, 30 имота, включително апартаменти, къщи и търговски помещения, а също така и 15 килограма злато.
През декември 2024 г. бяха публикувани снимки на Потра заедно с Калин Джорджеску и крайнодесния Южен Сехила, което предизвика спекулации за тяхното сътрудничество.
На 8 декември 2024 г. Потра е арестуван от полицията и в автомобила му са открити оръжия и пистолет. След три дни в ареста той е освободен, но с наложена мярка за контрол. Три дни по-късно съдът отменя тези мерки.
През февруари 2025 г. се провеждат нови обиски на обекти, свързани с Потра, в рамките на разследване за данъчни измами и пране на пари.
Процесът срещу Джорджеску също е в ход, като срещу него има обвинения по шест точки, включително за подстрекаване към действия срещу конституционния ред и планиране на държавен преврат.
Калин Джорджеску призна в четвъртък вечерта по Realitatea Plus, че е излъгал, когато е казал, че не познава наемника Хорациу Потра. Той обясни, че наемникът го е помолил да не казва публично, че се познават, „за по-добра лична защита“. Кандидат-президентът се дистанцира от наемника по два въпроса: притежаването на незаконни оръжия и разговора, който наемникът е водил с бизнесмена Франк Тимиш от негово име, за да финансира неговата изборна кампания.
Изправен пред все повече доказателства, че той и Хорациу Потра имат близки отношения, Калин Джорджеску обясни защо е излъгал първоначално. Пред Realitatea Plus той заяви, че е бил помолен от генерал от системата да защити по този начин неназован човек.
Българският „Пригожин“
Ивелин Михайлов е сред противниците на военната помощ за Украйна. Има информация че от паравоенната формация"Български юнак"се изпращат преминали кратко обучение индивиди да се бият срещу Украйна.
Срещу обещано заплащане от около 15 000 евро.
В близост до парка трябва да минава вертикалният газов коридор, по който да тече газ от Гърция през България и Румъния, за Украйна. Прокуратура, ГДБОП, ДАНС и НАП не са предприели никакви конкретни действия. Обвинението във Варна отказа на два пъти да образува дело след препратен сигнал от КФН за продажбата на акции в парка. Единствено върви разследване в Икономическа полиция, но резултати засега няма.
В близост до парка трябва да минава вертикалният газов коридор, по който да тече газ от Гърция през България и Румъния, за Украйна. Прокуратура, ГДБОП, ДАНС и НАП не са предприели никакви конкретни действия. Обвинението във Варна отказа на два пъти да образува дело след препратен сигнал от КФН за продажбата на акции в парка. Единствено върви разследване в Икономическа полиция, но резултати засега няма.
Христо Грозев: В България има много "полезни идиоти", които биха работили за Русия и безплатно

Цацаров, Гешев, Чайка – вечна дружба!
От години българският главен прокурор Сотир Цацаров поддържа близки контакти с главния прокурор на Руската федерация Юрий Чайка. През 2017 г., точно преди 2 години, руският колега на нашия главен обвинител бе на официално посещение в България. Обиколи доста институции и се срещна с доста представители на българското правителство. Дори с министър-председателя Бойко Борисов се срещна. Обсъждали търговско сътрудничество и туризъм… Може и да не ви се вярва, ама това бяха отзивите на медиите за срещите на Борисов с Чайка. Високопоставеният руски представител се срещна и с министъра на правосъдието (тогава Цецка Цачева). И с вицепрезидента Йотова.
А с Цацаров дори подписаха програма за сътрудничество за периода 2017 – 2019 година, в която щели да се включват теми като противодействие на тероризма, борба с радикализацията и насилствения екстремизъм. Такава беше официалната информация от обвинението в страната във връзка с посещението на Чайка. Руснакът всъщност връщаше посещение на Цацаров в Москва от същата тази 2017 година.
Публични източници у нас сочат, че срещите между Цацаров и Чайка са редовни от края на 2014 г. През следващите две години български прокурори два пъти са посетили Москва, а техни руски колеги са идвали два пъти в София. На 17 май 2019 година на сайта на руската главна прокуратура се появи информация за посещение в Москва на зам. главния прокурор Иван Гешев. Има и снимки.
Внезапно, преди няколко месеца, прокуратурата на Република България изпадна в амнезия за срещите на свои представители с Юрий Чайка и руски прокурори. Наложи се колегите от “Дневник” да поискат от прокуратурата такива данни със заявление по Закона за достъп до обществена информация за това какви и колко са били командировките на главния прокурор Сотир Цацаров и подчинените му в Русия. Главният прокурор отговаря на заявлението с т.нар. “мълчалив отказ”. Всъщност дори не отговаря на заявлението най-малкото от куртоазия към медията. Състав на Административен съд – София-град, се произнася, че такъв “мълчалив отказ” е недопустим и прокуратурата на Република България е длъжна да даде отговор, пък макар и изрично да откаже тази информация.
Едва тогава обвинението престава да мълчи и дава буквално “детинския” отговор, твърдейки, че не водят регистър на командировките в чужбина.
Защо тази внезапна загуба на памет от прокуратурата на Република България?
Отговорът може би се корени във факта, че фигурата на Юрий Чайка съвсем не е еднозначна на международната арена. Проблемът е, че неговият син, Артьом Чайка, е едно от засегнатите лица от действието на Закона “Магнитски”. Законът “Магнитски” бе иницииран и издаден в САЩ, след като едноименният руски адвокат по данъчни дела в Москва (Сергей Магнитски) бе жестоко убит от властите в руски затвор, след като разкрива огромен корупционен заговор, в който участват представители на руските служби за сигурност, следствието и прокуратурата.
След убийството на Магнитски неговият клиент – американският и британски гражданин Бил Браудър – приема за своя кауза да прокара законодателство, с което да бъдат замразени авоарите на нарушителите на човешки права – нещо, което особено плаши диктатори и олигарси. Законът им забранява също така да пътуват в САЩ. През 2012 г. законът бе приет с вносители в американския Сенат – покойният републиканец Джон Маккейн и демократът Бен Кардин. През последните две години Законът “Магнитски” започна своя сериозен пробив и на европейска почва, като вече бе приет в Обединеното кралство и понастоящем се обсъжда дали е възможно той да бъде приет от ЕС.
През декември 2018 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп удължи действието на своя указ № 13818 от декември 2017 г., с който се налагат санкции по Закона “Магнитски” срещу редица лица, обвинени в корупция и нарушаване на човешките права.
Списъкът е на 13 граждани на различни страни, засегнати от тези санкции. На челно място в него е синът на “генералния” прокурор на Русия Артьом Чайка. Компания му правят най-голямата дъщеря на експрезидента на Узбекистан (Ислам Каримов), Гулнара Каримова, и бившия командир на украинските специални сили „Беркут“, Сергей Кусюк. В списъка са и други граждани на Сърбия, Китай, Никарагуа, Южен Судан и Пакистан. „Съединените щати се стремят да посочат тези, които извършват сериозни нарушения на правата на човека или участват в корупция, причиняваща осезаеми вредни последици, както и се стремят да защитат финансовата система на Съединените щати от злоупотреба на тези лица“, се казва в текста на указа на Доналд Тръмп за налагането на санкции от 20 декември 2017 г. година.
Артьом Чайка, синът на руския “генерален” прокурор, се представя за “бизнесмен”. Той притежава 33% от строителната компания 3S Property Development, както и 90% от руското дружество “ВСТПК” ООД, което доставя готварска сол. Чайка-син също е собственик на компания за производство на трошен камък. Сред активите му е и компанията “ПНК-Урал”, която разработва Бердяушското находище (в Челябинска област на Руската федерация) на гранити и габро-диабази и обработва строителен камък, натрошавайки го. Любопитно е, че бившето ръководство на това предприятието се сдоби с обвинение от прокуратурата в присвояване.
Във Вашингтон включването на Артьом Чайка в списъка на санкционираните от закона лица беше обяснено с факта, че според Министерството на финансите на САЩ Чайка-син използва позицията на баща си и оказва натиск върху конкурентите, участващи в търгове.
Юрий Чайка от своя страна винаги казва, че синовете му са постигнали всичко сами, той “никъде не ги е устройвал”. „Доволен съм, че синовете се справят добре“, добавя цинично руският “генерален” прокурор.
Отношение, което Цацаров и Гешев практикуват също много често…
https://terminal3.bg/cacarov-geshev-chajka-vechna-druzhba/
Адв. Екимджиев: Докато гърмяха складовете, Цацаров и Гешев другаруваха с Юрий Чайка

Гешев да каже дали български прокурори все още се обучават в Москва
От години българският главен прокурор Сотир Цацаров поддържа близки контакти с главния прокурор на Руската федерация Юрий Чайка. През 2017 г., точно преди 2 години, руският колега на нашия главен обвинител бе на официално посещение в България. Обиколи доста институции и се срещна с доста представители на българското правителство. Дори с министър-председателя Бойко Борисов се срещна. Обсъждали търговско сътрудничество и туризъм… Може и да не ви се вярва, ама това бяха отзивите на медиите за срещите на Борисов с Чайка. Високопоставеният руски представител се срещна и с министъра на правосъдието (тогава Цецка Цачева). И с вицепрезидента Йотова.
А с Цацаров дори подписаха програма за сътрудничество за периода 2017 – 2019 година, в която щели да се включват теми като противодействие на тероризма, борба с радикализацията и насилствения екстремизъм. Такава беше официалната информация от обвинението в страната във връзка с посещението на Чайка. Руснакът всъщност връщаше посещение на Цацаров в Москва от същата тази 2017 година.
Публични източници у нас сочат, че срещите между Цацаров и Чайка са редовни от края на 2014 г. През следващите две години български прокурори два пъти са посетили Москва, а техни руски колеги са идвали два пъти в София. На 17 май 2019 година на сайта на руската главна прокуратура се появи информация за посещение в Москва на зам. главния прокурор Иван Гешев. Има и снимки.
Внезапно, преди няколко месеца, прокуратурата на Република България изпадна в амнезия за срещите на свои представители с Юрий Чайка и руски прокурори. Наложи се колегите от “Дневник” да поискат от прокуратурата такива данни със заявление по Закона за достъп до обществена информация за това какви и колко са били командировките на главния прокурор Сотир Цацаров и подчинените му в Русия. Главният прокурор отговаря на заявлението с т.нар. “мълчалив отказ”. Всъщност дори не отговаря на заявлението най-малкото от куртоазия към медията. Състав на Административен съд – София-град, се произнася, че такъв “мълчалив отказ” е недопустим и прокуратурата на Република България е длъжна да даде отговор, пък макар и изрично да откаже тази информация.
Едва тогава обвинението престава да мълчи и дава буквално “детинския” отговор, твърдейки, че не водят регистър на командировките в чужбина.
Защо тази внезапна загуба на памет от прокуратурата на Република България?
Отговорът може би се корени във факта, че фигурата на Юрий Чайка съвсем не е еднозначна на международната арена. Проблемът е, че неговият син, Артьом Чайка, е едно от засегнатите лица от действието на Закона “Магнитски”. Законът “Магнитски” бе иницииран и издаден в САЩ, след като едноименният руски адвокат по данъчни дела в Москва (Сергей Магнитски) бе жестоко убит от властите в руски затвор, след като разкрива огромен корупционен заговор, в който участват представители на руските служби за сигурност, следствието и прокуратурата.
След убийството на Магнитски неговият клиент – американският и британски гражданин Бил Браудър – приема за своя кауза да прокара законодателство, с което да бъдат замразени авоарите на нарушителите на човешки права – нещо, което особено плаши диктатори и олигарси. Законът им забранява също така да пътуват в САЩ. През 2012 г. законът бе приет с вносители в американския Сенат – покойният републиканец Джон Маккейн и демократът Бен Кардин. През последните две години Законът “Магнитски” започна своя сериозен пробив и на европейска почва, като вече бе приет в Обединеното кралство и понастоящем се обсъжда дали е възможно той да бъде приет от ЕС.
През декември 2018 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп удължи действието на своя указ № 13818 от декември 2017 г., с който се налагат санкции по Закона “Магнитски” срещу редица лица, обвинени в корупция и нарушаване на човешките права.
Списъкът е на 13 граждани на различни страни, засегнати от тези санкции. На челно място в него е синът на “генералния” прокурор на Русия Артьом Чайка. Компания му правят най-голямата дъщеря на експрезидента на Узбекистан (Ислам Каримов), Гулнара Каримова, и бившия командир на украинските специални сили „Беркут“, Сергей Кусюк. В списъка са и други граждани на Сърбия, Китай, Никарагуа, Южен Судан и Пакистан. „Съединените щати се стремят да посочат тези, които извършват сериозни нарушения на правата на човека или участват в корупция, причиняваща осезаеми вредни последици, както и се стремят да защитат финансовата система на Съединените щати от злоупотреба на тези лица“, се казва в текста на указа на Доналд Тръмп за налагането на санкции от 20 декември 2017 г. година.
Артьом Чайка, синът на руския “генерален” прокурор, се представя за “бизнесмен”. Той притежава 33% от строителната компания 3S Property Development, както и 90% от руското дружество “ВСТПК” ООД, което доставя готварска сол. Чайка-син също е собственик на компания за производство на трошен камък. Сред активите му е и компанията “ПНК-Урал”, която разработва Бердяушското находище (в Челябинска област на Руската федерация) на гранити и габро-диабази и обработва строителен камък, натрошавайки го. Любопитно е, че бившето ръководство на това предприятието се сдоби с обвинение от прокуратурата в присвояване.
Във Вашингтон включването на Артьом Чайка в списъка на санкционираните от закона лица беше обяснено с факта, че според Министерството на финансите на САЩ Чайка-син използва позицията на баща си и оказва натиск върху конкурентите, участващи в търгове.
Юрий Чайка от своя страна винаги казва, че синовете му са постигнали всичко сами, той “никъде не ги е устройвал”. „Доволен съм, че синовете се справят добре“, добавя цинично руският “генерален” прокурор.
Отношение, което Цацаров и Гешев практикуват също много често…
https://terminal3.bg/cacarov-geshev-chajka-vechna-druzhba/
Адв. Екимджиев: Докато гърмяха складовете, Цацаров и Гешев другаруваха с Юрий Чайка

Гешев да каже дали български прокурори все още се обучават в Москва
Няма коментари:
Публикуване на коментар