https://www.youtube.com/watch?v=YtyilWARg0k
*Географска област Балхара има, но тя не е в северен Афганистан, а в южна Индия, това се знае поне от началото на 40-те години на ХХ в. Освен това самото име Балхара се използва от арабски автори и започва да се налага чак към IX в. *За сметка на това, на Балканите има българи и България около половин хилядолетие по-рано. Авторът на Старините на Константинопол съобщава, че Константин Велики 306-337 е докарал водопроводни тръби от България, а и е дал огромна сума за доустрояването на Плиска и Преслав (GIBI V, c. 322-323).
*Синаксарът на Цариградската църква съобщава за военни действия между българи и войската на император Валент (GIBI V, c. 292), а този владетел властва в периода 364 – 378 г.
*За сведенията на Св. Йероним, на чиято карта Мизия е наречена България, К. Милер смята, че са съставени през 388 г. -IV век (K.Miller, Mappae mundi - Die älteste Weltkarten, Stuttgart, Jos. Rotscheverlagshandlung, 1898, z.1).
*Благодарение на Орбини, предаващ сведения на Касиодор знаем, че дедите ни са се сражавали край град Сирмиум (Стремска Митровица бел. авт.) с легионите на римския император Теодосий I. Той властва в периода 379 – 395 г. – IV век. Самата битка Орбини датира през 390 г. (Орбини, 1983, с. 51 – 52).
*Тези сведения убедително показват, че има българи и България на юг от Дунава, около 500 г. преди арабите да локализират Балхара в южна Индия.
*И това не е всичко, за жалост, дори през XXI в. има учени, които поставят българската прародина в Сибир. Касае се за труда на М.Каймакамова, Пл. Митев, Л.Спасов, Л. Огнянов, История на България за кандидатстуденти и зрелостници. Трето преработено и допълнено издание, 2008. Истината е, че най-древната България е била тук на Балканите, защото и тук е прародината на мизите, от които идва името българи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар