Последователи

понеделник, 31 март 2025 г.

Русия вербува европейци в Telegram за саботажи, палежи и убийства/В Тик Ток за по-дребни престъпления



https://www.youtube.com/watch?v=kIeMqnuByOY

В цяла Европа все по-често се случват подобни инциденти. В Telegram млади хора с проруски възгледи получават инструкции за саботажи. Западни служители по сигурността смятат, че руските разузнавателни служби стоят зад това. За да подготвят тази статия и да научат как се набират хора, журналисти работиха под прикритие.

“Има предложение. Направи коктейл „Молотов“, отиди в гората и тренирай да работиш с него. Ще пратим видеоклипове. Да започнем с това.” (По-нататък правописът в кореспонденцията е запазен – OCCRP)

“А нещо конкретно?”

“Големи пари в крипто при завършване на мисията.”

Този диалог е самото начало на вербуването за саботажни дейности се състоя на 10 юли в Telegram.

Валери Иванов, 26-годишен естонец, живеещ в Талин, попита за плащането. Работи почасово като геодезист и търси допълнителни източници на доходи.

Негов събеседник е анонимен вербовчик, който се крие зад акаунт в Telegram, наречен privet bot.

През изминалата година този акаунт е рекламиран най-малко 8 пъти на 550-те хиляди абонати на Gray Zone, най-големият проруски канал в Telegram, свързан с ЧВК „Вагнер“.

Рекламните съобщения, които бяха разпространени и в няколко малки канала в Telegram, Facebook, VKontakte и дори в популярната платформа за игри Steam, призовават жителите на европейските страни да се присъединят към битката срещу западните съюзници на Украйна.

„Вероятно вече сте видели какво се случи в Румъния“, се казва в съобщението, публикувано на 7 юли. То е придружено с видеозапис на пожари в промишлени сгради, за които се предполага, че са предизвикани от проруски диверсанти. „Страхуват се, че ще сте повече… И наистина сте повече. Просто ни кажете здравей“.

Кадрите от палежа не са истински – всички записи изобразяват отдавнашни и несвързани помежду си инциденти. Но Иванов отговаря на това съобщение.

След кратък диалог започват да го тласкат към извършване на престъпления в Естония. Рускоезичният събеседник на Иванов му предлага пари за шпиониране на военни бази, подпалване на оборудване на НАТО и дори за убийство – 10 хиляди долара „на глава“. Маниерът му на общуване е рязък, понякога дори груб, въпреки че в някои съобщения се промъкват неуместни емотикони.

За щастие Иванов не е истински. Това е съвместна работа на журналисти от Delfi, OCCRP, Paper Trail Media, ZDF и Der Standard. В това разследване журналисти бяха под прикритие, за да разберат как европейците са вербувани през социалните медии за извършване на саботажи в родните им страни.

Експерти по сигурността и сътрудници от разузнавателните служби казват, че подобни инциденти са зачестили, тъй като по-усъвършенстваните ресурси за разузнаване и сигурност на Русия са затънали във войната на Кремъл в Украйна и се използват, за да се държат под контрол окупираните територии.Последната публикация на канала Gray Zone Telegram се появи на 7 юли. Той насърчава абонатите да се свържат с акаунта на privet bot. Публикацията съдържа кадри от предполагаема диверсия в Румъния, каквато всъщност не се е случила.

„През последните 2 години броят на диверсионните актове и опитите за саботажи рязко се увеличи в Европа. Това е тероризъм в най-чистата му форма“, казва Индрек Канник, директор на Естонския международен център за отбрана и сигурност.

Той сравнява масовото набиране на саботьори в социалните мрежи с „лов на боклук“, тъй като успеваемостта на този подход е изключително ниска, „но и разходите на ресурси са минимални“, обяснява той.

Но Русия изглежда е постигнала известен успех. През последните години много граждани на Естония, Германия, Полша и други страни бяха арестувани и в някои случаи осъдени за шпионаж или саботаж, извършени по нареждане на Кремъл. Поне някои от престъпниците, включително група хора в Естония, са били вербувани чрез Telegram и други социални мрежи.

И за всеки успешно завършен случай вероятно има много повече опити за вербуване, които никога няма да бъдат открити – особено в Telegram. Тази платформа е много популярна сред руските военни и държавните агенции.

През август тази година създателят и ръководител на Telegram Павел Дуров беше арестуван във Франция, обвинен, че е позволил платформата да се използва за разпространение на детска порнография, трафик на наркотици и организирана престъпност.

Адвокатът на Дуров нарече обвиненията “абсурдни” и каза, че Telegram отговаря на европейските закони. След ареста си Дуров излезе с изявление, в което призна „първоначалните трудности“, допринесли за престъпните злоупотреби, и обеща да подобри услугата. Според съобщенията не са му предявени никакви обвинения, свързани с дейността на руските разузнавателни служби в Telegram. Френските прокурори обаче не отговориха на въпроси, свързани с неговия случай.

Акаунтът privet bot също не бе свързан с конкретни саботажи. Но когато репортерите показаха чата на Иванов на служители по сигурността в Германия, Естония, Австрия и Латвия, четирима от тях потвърдиха, че комуникацията е много подобна на случаите, които са виждали, когато Кремъл вербува саботьори онлайн.

(Службата за държавна сигурност на Латвия се въздържа от коментар относно акаунта „privet bot“, но посочи, че Telegram е бил използван от руските разузнавателни служби „в някои случаи“.)

„Така наречените агенти от ниско ниво са достъпни, бързи и безопасни“, заяви източник от германска агенция за сигурност. „По-често те дори не знаят за кого работят, независимо дали е организирана престъпна организация или тайните служби. Поради дългите вериги от посредници е трудно да се каже кой точно извършва вербуването. И трите руски разузнавателни служби могат да направят това“.

Марта Туул, говорител на естонската полиция за сигурност KAPO, смята, че целта на подобни атаки е „да предизвикат страх, недоволство и объркване в обществото.“

„Успехът на едно нападение не се измерва с количеството изгорено или разграбено имущество. Достатъчно е обществото да се паникьосва и да се съмнява в работата на държавата”, коментира тя.

Експертът по сигурността Канник вижда и конкретна политическа цел: „Основната цел на Русия при извършването на саботаж е да посее хаос и ужас в западното общество, което ще доведе на власт политически сили, които са готови да не подкрепят Украйна“.Полицията разследва вандализъм на колата на естонския министър на вътрешните работи Лаури Ляенеметс, извършен от хора, вербувани от руските разузнавателни служби през декември 2023 г.

Журналистите се свързаха директно с „privet bot“ за коментар. Към момента на публикацията няма отговор. Руската президентска администрация не отговори на искания за коментар.

Адвокатът на Дуров също не реагира. Но на 23 септември, същия ден, в който журналистите се свързаха с тях, Дуров обяви актуализации в Telegram. Той каза, че е премахнато „проблематично съдържание“ от платформата и са актуализирани политиките й, така че услугата сега да предава данни на властите „в отговор на валидни правни искания“.

Междувременно Grey Zone, както и няколко по-малки канала, които рекламираха privet bot (журналистите ги споменаха в исканията за коментар), станаха частично недостъпни за потребители в няколко страни от ЕС. Каналите все още бяха достъпни чрез браузърната версия на Telegram, но бяха блокирани за потребители на мобилни и настолни приложения с номера в ЕС. Тези, които се опитаха да ги отворят, видяха съобщение, че гледането на съдържанието е забранено, защото „нарушава местните закони“.

В отговор на молба за коментар на ситуацията представителят на Telegram Реми Вон потвърди, че Telegram е блокирал тези канали. „Съдържанието, предназначено да подтикне други към извършване на престъпления, нарушава условията на услугата на Telegram и следователно се премахва при откриване. За съжаление нито един орган на ЕС не е уведомил Telegram за тези канали чрез официалните комуникационни контакти, предписани от DSA. Надлежно докладваното съдържание обикновено се премахва в рамките на един час“, писа в отговор той.

„Укрепването на нашите възможности за модериране е основен приоритет на Telegram за остатъка от 2024 г. Telegram в момента разширява своите екипи за модериране и организациите, с които си партнира, за да се бори със злоупотребите в своята платформа“, допълни Вон.
Бот или не?

Въпреки името privet bot, акаунтът е до голяма степен неавтоматизиран – изглежда има реален човек от другата страна, който комуникира директно с потенциални наемници. В Telegram термините „bot“ или „chatbot“ се използват за акаунти, в които някои функции са автоматизирани, например, позволявайки ви да изберете език в чата. Те не предполагат пълна автоматизация или използване на изкуствен интелект.
“Плащаме добре”

Публикациите, за които е било необходимо да се прибегне до измама, изискват внимателна оценка от гледна точка на журналистическата етика. В този случай редакторите и репортерите смятат, че общественият интерес от разследване на престъпно чуждо влияние оправдава решението да се работи под прикритие.

Репортерите не знаеха колко обстойно ще разпитат своя измислен Валери Иванов, така че измислиха пълноценна история за него – със семейството, работата, родния град и дори хобита. Те създадоха правдоподобен акаунт на негово име в социалната мрежа ВКонтакте, както и фалшиво сканирана лична карта.

Подготвен по този начин, репортер се свърза с privet bot. Веднага щом отвори прозореца за чат, програмирани менюта поискаха от Иванов да избере езика, на който желае да общува, и държавата, в която се намира.

След като избра руски, той веднага получи поздравително съобщение: „Поздрави, Приятелю! Ако четеш това съобщение, значи ти и аз имаме много общи неща. Това означава, че искаме да бъдем полезни на нашите страни и нашите хора. Заедно можем да се противопоставим на политиците, които ни манипулират“.

Иванов започна разговора с простичък поздрав: „Здравей“.

„Здравей“, беше отговорът отсреща.

„Забелязах публикацията ви, затова пиша. Исках да знам дали мога да правя пари тук“, продължи Иванов.

„Ако си готов да работиш в Европа, тогава да“, отговори вербовчикът и попита дали Иванов има съучастници. Иванов отговори, че е сам.

„Жалко, че си сам. Може да направите повече като група“, написа вербовчикът.

Въпреки това Иванов е помолен да посочи името, датата и мястото на раждане, както и местожителството си. След това той трябва да потвърди самоличността си (той изпрати снимка на фалшиви документи) и беше попитан дали има военен опит. Иванов каза, че е отбил задължителна служба в пехотата, където се е научил да стреля с различни видове оръжия.

„С какви гранатомети си работил?“, поиска да узнае вербовчикът. Иванов пак попита за парите.Фрагмент от чат с акаунта „privet bot“ Тук вербовчикът пита дали Иванов е готов да подпали военна техника или „да убие фашист“

„Плащаме добре, 10 000 долара на мисия“, отговори вербовчикът. Той настоя Иванов да потвърди, че е наясно със „сериозността на работата“ и е готов за „опасни теми“. „Убивал ли си? Извършвал ли си някога престъпления?“, започна да проучва кандидата той.

После премина към конкретика: „Коя от задачите ти е по силите – да изгориш украинска военна машина, да изгориш камион, превозващ военна техника, да убиеш фашист на територия на балтийска държава?“.

„Първите две са добре“, отговори Иванов.

Като начало му е препоръчано да тренира с коктейл „Молотов“. Репортерите се опитаха да продължат разговора в друга посока.

„Колко за подпалване на кола?“, попита Иванов.

„Интересуваме се от военни съоръжения и военна техника. За една кола? Това дори не е мисия. … Ако изгорите танк или бронетранспортьор, или модерно оръдие, ще ви дам 10 К. Виж, ако има някаква радарна станция, това също е добре. Най-добре е да [унищожим] натовските. Като цяло, всякакви. Това е въпрос на цена“, уточни вербовчикът.

Тъй като вербовчикът спомена за убийство, Иванов попита колко ще платят за това.

„В Естония и балтийските държави има много педали, които оскверняват гробовете на руски войници. 10 хиляди на глава“, отговори той.

Иванов се опита да разбере какви други начини се предлагат за печелене на пари. И получи отговор:

„Търсете складове за гориво. Граждански големи петролни бази. Хохлите (украинците, бел. ред.) могат да зареждат гориво там. Тежко-товарни камиони с цистерни”, уточни вербовчикът.

Когато Иванов каза, че не знае за такива обекти, вербовчикът започна да настоява, че могат да бъдат открити: „Някъде се складира бензин, който след това се транспортира до зарядни станции. Това не е секретно съоръжение“.

Вербовчикът не отговори на молбата на Иванов да назове конкретен адрес, а настоя вербуваният сам да намери мишената. „Дай оферта“, гласи последното съобщение. Тогава репортерите прекратиха разговора.
Мащабна тенденция

Въпросите, които бяха зададени на Иванов в privet bot, дават представа от какво се интересува най-вече вербовчикът – има ли потенциалният диверсант военен опит, знае ли как да използва оръжие, има ли мотивация и желание да действа самостоятелно, готов ли е за опасна работа.

Плюс се оказва и криминалното минало. Ричард Мур, ръководител на британската служба за външно разузнаване MI6, заяви на публична среща пред Financial Times през септември, че руснаците са прибягнали до наемане на престъпници от отчаяние.

„Те не могат да използват своите хора и им се налага да се справят с криминални елементи. Престъпниците работят за пари. Те не са надеждни, не са особено професионални и затова обикновено успяваме да ги свалим доста успешно“, посочи Мур.

Въпреки че и Иванов, и неговият вербовчик използваха антизападен език, нямаше изрично обсъждане на политически въпроси – очевидно проруската нагласа на потенциален новобранец се приема за даденост или се смята за маловажно да се коментира политика.

Естонската полиция за сигурност, известна с абревиатурата KAPO, има определен опит в разследването на проруски саботажи. Тази година KAPO арестува повече от дузина души, обвинени в изпълнение на заповеди на руските разузнавателни служби. Част от арестуваните бяха осквернили национални паметници, други вандализираха колите на министъра на вътрешните работи и един журналист.

Според KAPO 9 от заподозрените вече са осъдени, въпреки че отделът не уточнява какви обвинения са им повдигнати. Други 8 са привлечени към наказателна отговорност.

KAPO отказа коментар за privet bot, но каза, че руските разузнавателни служби често използват Telegram за вербуване.

„Ние следим какво се случва там и обръщаме специално внимание на активните потребители. Повечето колаборационисти са хора с криминално минало и живеещи в неравностойно положение. Те са мотивирани от парите”, заяви Марта Туул, прессекретар на институцията.

Естония не е единствената страна, изправена пред поредица от целенасочени атаки през последните години.

Миналата година в Латвия млади мъже бяха вербувани да шпионират въздушна база на НАТО, да вандализират казарми и да извършат палеж в Украйна. Те бяха признати за виновни в шпионаж през януари. Според осъдителната присъда те са работили за руското разузнаване (ГРУ). Съдейки по материалите по делото, които журналистите прегледаха, те са били вербувани чрез Telegram.Стена на естонски военен комплекс, изрисувана от двама млади мъже, вербувани чрез Telegram в Латвия. Графитът „Killnet Hacked You“ се отнася за проруска хакерска група. Няколко естонски институции, включително намиращият се тук Център за киберзащита на НАТО, току-що претърпяха продължителна кибератака.

В рамките на друго дело двама мъже сега са изправени пред съда за предполагаем опит да подпалят Музея на окупацията на Латвия, институция, голяма част от експонатите в която представят репресиите, на които страната е била подложена от Москва през съветската епоха. Твърди се, че те също са били вербувани чрез Telegram.

По данни на латвийската служба за сигурност целта на саботажа е да се посее раздор и „да се създаде илюзията, че в латвийското общество има много „скрити“ привърженици на Русия“.

Миналата година група хора бяха арестувани в Полша и обвинени в шпионаж в полза на Русия, и в опити да нарушат движението на влакове, доставящи на Украйна оръжия и продоволствия. Според официални лица, цитирани от Washington Post, Русия не е била склонна да се обърне към професионални оперативни работници и вместо това е вербувала хора, включително чрез Telegram.

А през април германската федерална прокуратура обяви ареста на двама граждани на Германия и Русия. Те бяха заподозрени във връзки с руското разузнаване, както и в планиране на експлозии и палежи на промишлени и военни съоръжения, включително в американски военни бази.

Официални лица не предоставиха доказателства, че руските разузнавателни служби са замесени. В началото на годината обаче независимото руско издание “Център Досие” получи документи, които показват, че спецчастите на ГРУ многократно са извършвали диверсии в Европа, вербувайки изпълнители чрез социалните мрежи.

Говорител на Службата за държавна сигурност на Латвия каза пред репортери, че те очакват опитите за руски саботаж да продължат в цяла Европа и че арестът на Дуров няма да има „никакво въздействие“ върху Telegram като инструмент за вербуване.

Автори: Карина Хуппертц (Paper Trail Media), Артур Изумрудов (Delfi), Лорин Лоренц (Der Standard), Иля Лозовски (OCCRP), Бастиан Обермайер (Paper Trail Media), Холгер Роонемаа (Delfi / OCCRP), Фабиан Шмид (Der Standard) и Марта Вунш (Delfi)

Проверка на фактите: екип на OCCRP.
Превод: BIRD.BG

Няма коментари:

Публикуване на коментар