Последователи

събота, 29 март 2025 г.

Империята на скам колцентровете


https://www.youtube.com/watch?v=esj_EzdtvSE


1. Какво представлява разследването „Империята на измамата“ и какво разкрива?

„Империята на измамата“ е съвместно разследване на OCCRP, Шведската телевизия (SVT) и 31 други медийни партньори от различни държави. Проектът се базира на 1,9 терабайта изтекли данни и разкрива дейността на две групи колцентрове. Група базирана предимно в Израел и Източна Европа, и група в Грузия. Служителите на тези центрове са убедили поне 32 000 души по света да направят „инвестиции“ на стойност най-малко 275 милиона долара чрез техните търговски платформи.

По-голямата част от „инвеститорите“ никога не са получили обратно парите си, а сделките, които са смятали, че сключват, се оказват фиктивни. Във всеки подробно разгледан случай колцентровете просто са присвоявали средствата.

Разследването предоставя безпрецедентен поглед върху вътрешната организация на тази киберизмамна индустрия, която, според органите на реда, нанася на обществото щети в размер на милиарди долари годишно.

Изтеклите данни, които включват над един милион часа телефонни разговори и десетки хиляди записи на екрани, разкриват как служителите на колцентровете предлагат сложни търговски технологии, за да убедят жертвите си, че са на път да осъществят финансовите си мечти. Но когато „инвеститорите“ се опитат да изтеглят „печалбите“ си, измамниците измислят предлози, за да обяснят защо парите не могат да бъдат изплатени – и дори се опитват да ги убедят да изпратят още.

Макар че методите на измамниците изглеждат груби, дейността им е силно организирана и функционира в мащабите на търговско предприятие от офиси в централни части на градовете. Те използват софтуер за управление на клиенти, работят съвместно с външни маркетингови агенции и осигуряват многодневни обучения за служителите, които комуникират с „клиентите“. Освен това разполагат с отдели за човешки ресурси, контрол на качеството и ИТ поддръжка.

Тези схеми са изключително доходоносни. Измамниците, чиито усилия се проследяват във вътрешнофирмени класации и които празнуват победите си с анимирани GIF-ове, получават възнаграждения под формата на разточителни партита, щедри заплати и бонуси за постигнати резултати.

На другия край на телефонната линия обаче се намират съсипани животи. Някои жертви стигат до мисли за самоубийство; много от тях остават с непосилни дългове, травми и неспособност да се доверяват на непознати. А по-голямата част никога не получават справедливост, тъй като извършителите са изключително трудни за откриване, разобличаване и подвеждане под отговорност.
2. Колко измамни операции разкрихте? Свързани ли са помежду си?

Разследването „Империя на измамата“ разкрива две отделни операции на колцентрове:„A.K. Group“ е имала най-малко три офиса в Тбилиси, столицата на Грузия, и към април 2024 г. е разполагала с около 85 служители, включително административен персонал.
По-голямата схема е по-слабо организирана и трудна за точно определяне. Тя включва множество офиси в Израел, България, Украйна и Кипър, които към август 2023 г. са имали поне 480 служители. Липсва ясна корпоративна структура; по-скоро става въпрос за група свързани компании и офиси, които изглежда работят под ръководството на управленски екип в района на Тел Авив. Все още не е ясно дали тази мрежа има един или няколко собственици.

Няма данни двете групи да са пряко свързани, но изглежда, че прилагат една и съща измамна схема – използват сходни обучителни материали, скриптове и договори с доставчици. Двете организации дори разчитат на едни и същи доставчици на услуги, включително VoIP телефония, облачен хостинг, афилиейт маркетинг компании и платежни процесори.

В документи, изтекли и от двете операции, се появяват имената на стотици жертви, което показва, че някои от тях са били измамени повече от веднъж.
3. Какво съдържа изтеклата информация и как възникна разследването?

Разследването „Империя на измамата“ се основава на два масива вътрешни данни, изтекли от колцентровете:Около 1,14 терабайта данни от операциите в Грузия
750 гигабайта от измамната мрежа, базирана в Израел и Европа

Данните включват основно компютърни файлове, телефонни записи и екранни записи. Те са споделени с репортери от Шведската телевизия (SVT) от анонимен източник.

Поради огромния обем и широкия географски обхват на изтеклата информация, стана ясно, че пълноценно журналистическо разследване ще изисква сътрудничество между медии в различни държави. Затова SVT установи партньорство с OCCRP, за да организира проекта „Империя на измамата“, съвместно с още 31 медийни партньори по целия свят.

Журналистите прекараха над шест месеца, анализирайки изтеклите файлове, за да разберат как функционират тези измамни схеми. Те се свързаха и интервюираха жертви, идентифицираха измамници, проучиха съдебни дела, разговаряха с експерти и полицейски служители, както и проследиха в максимална степен огромните финансови потоци, свързани с операциите.
4. Кой и защо предаде изтеклите данни?

Данните са предоставени от анонимен източник, който е заявил пред репортерите, че мотивът му е желанието да сложи край на безнаказаността на измамниците.


„Измамниците могат да оперират почти открито, без никой да ги спре,“ пише източникът.
„Почти никое от тези престъпления не се разследва успешно поради сложността на трансграничните разследвания… Без реална международна промяна, това никога няма да спре.“


„Като предавам този материал на медиите, се надявам проблемът да получи достатъчно внимание, за да подтикне властите към действия срещу тези престъпници. Това не е нерешим проблем. Просто всички трябва да се загрижим достатъчно, за да направим нещо по въпроса.“
5. Какъв е мащабът на тези операции? Колко пари печелят измамниците?

Изтеклите данни съдържат само частична информация, което прави невъзможно да се изчисли пълният мащаб на операциите. Въпреки това, разкритите суми са впечатляващи:Грузинската операция (май 2022 – февруари 2025) е получила $35,3 милиона от над 6 000 души чрез четири езикови отдела: немски, английски, испански и руски.
Израелско-европейската операция (януари 2021 – декември 2024) е получила над $240 милиона от почти 27 000 души от над 30 държави.

Според Юрген Щок, бивш генерален секретар на Интерпол, онлайн измамите като индустрия генерират около $500 милиарда годишно.
6. Възможно ли е това да са реални инвестиционни платформи? Как знаем, че са измами?

Невъзможно е да се проследи какво точно се е случило с всеки един от десетките хиляди „клиенти“, чиито данни се появяват в изтеклите файлове. Но всички доказателства сочат, че както грузинската, така и израелско-европейската операция са били създадени с цел да крадат от всеки, до когото могат да се доберат по телефона.

Статистиката е красноречива:Журналистите се свързаха със 148 души, които според данните са направили най-големите „инвестиции“. Всеки един от тях заяви, че е бил измамен.
Над една трета от тях са подали официални жалби в полицията.
След месеци разследване, не е намерено нито едно доказателство за реална търговска дейност.

Разкрития от вътрешните файлове:За израелско-европейската операция изтеклите таблици показват общия паричен поток на платформите. Те разкриват, че само 2% от „инвестираните“ средства са били върнати на клиентите. Дори в тези случаи, сумите са били маркирани като „upsell“, което предполага, че връщането на част от средствата е било тактика за насърчаване на по-нататъшни „инвестиции“.
Повечето „инвестиционни“ платформи на тези измамни организации не са лицензирани да предлагат финансови услуги. Малка част от израелско-европейските марки имат лицензи за Южна Африка или Коморските острови, но дори и те показват множество признаци на съмнителна дейност.
Почти всички марки – лицензирани или не – са обект на официални предупреждения за измама от финансовите регулатори.Над 1 милион аудиозаписи на телефонни разговори показват измамни тактики и дори подигравки с жертвите след успешни измами.
Екранни записи и компютърни файлове разкриват как служителите на грузинските колцентрове използват фалшиви имейли, за да се представят за регулатори и изготвят фалшиви документи, имитиращи легитимни финансови компании.
В вътрешните чатове агентите открито се наричат „измамници“ и се присмиват на жертвите си.По-малко на брой, но идентични тактики са установени чрез телефонни и екранни записи за израелско-европейската схема .

Реакцията на компаниите:

Нито един от колцентровете не отговори на запитвания за коментар. Когато журналистите се опитваха да се свържат с тях, служителите избягваха контакт и бяха защитени от охрана. В Грузия и България цели офиси бяха изпразнени дни след като репортерите потърсиха служители за интервю.
7. Какво точно представлява „инвестиционна търговска марка“?

Колцентровете създават поредица от фиктивни инвестиционни „марки“, като всяка има собствено лого, уебсайт и рекламни материали, които ги представят като усъвършенствани инвестиционни платформи.

Журналистите са идентифицирали 70 различни марки, включително Quantrixcapital, Torobanc и Stoxinvest. Екранни записи показват, че тези „марки“ не представляват реални търговски технологии. Вместо това, служителите на колцентровете ги управляват чрез една и съща CRM система (софтуер за управление на клиенти).

Забележителни са фантастичните твърдения, с които се примамват жертвите. В един телефонен разговор агент убеждава потенциален клиент, че платформата Onyx Traders ще му печели пари автоматично чрез „изкуствен интелект“:


„Тя търгува вместо вас автоматично. Няма нужда да разбирате как работи всичко – това е работата на системата. Когато влакът е на гарата, просто се качвате и се наслаждавате на пътуването. Повярвайте ми, ще печелите огромни пари.“

Някои от платформите претендират, че са „лицензирани“. Израелско-европейската операция управлява няколко марки, които имат официални лицензи в Южна Африка или Коморските острови. За тях данните показват, че клиентите имат малко по-висок шанс да изтеглят средства – но все пак само около 10% от вложените пари. Дори и тези уж лицензирани платформи използват измамни рекламни техники – например лъжливо твърдение, че технологиите им са одобрени от Илон Мъск. Южноафриканските регулатори вече са затворили една от тези платформи, а друга е под разследване. Има и други смущаващи факти за „лицензираните“ платформи. Компаниите зад тях са регистрирани на подставени лица и използват фалшиви офис адреси.

В грузинската операция се използват по-малък брой марки, включително Golden Currencies и AdmiralsFX. Те нямат лицензи и са предупредени от британските финансови регулатори. Тези марки работят чрез същия интерфейс, както и останалите измамни платформи.
8. Кой стои зад тези колцентрове?

Хората, стоящи зад тези измами, вземат сериозни мерки, за да скрият своята самоличност, използвайки псевдоними дори във вътрешните си комуникации.

В случая с грузинската операция, журналистите успяха да идентифицират много от измамниците, като анализираха уликите в техните чатове, след което ги свериха с публикации в социалните мрежи и друга публично достъпна информация.

Изглежда, че 33-годишният Акаки Кевхишвили е човекът, който взема решения за повишения и заплати. Въпреки че наскоро е купил Range Rover за 140 000 долара, той няма сериозна история на богатство или бизнес активност и вероятно не е истинският ръководител на операцията.

Кевхишвили не е вписан на никаква официална позиция в документите на A.K. Group. Официално фирмата е собственост на 36-годишен служител на колцентъра. Офисите ѝ се наемат чрез две други компании, които са притежавани от лица, които изглеждат като подставени лица – и двамата са вътрешно разселени лица от Република Абхазия.

Хората зад масивната израелско-европейска операция също остават неизвестни. Според наличните данни, централата им се намира в Sapir Tower – офисен небостъргач в Рамат Ган, Израел.

Официално много от служителите в тази централа са наети чрез HR компания, която също така предоставя работници за ресторант за хумус, малък магазин и фирма за полиграфски тестове.

Въпреки че изтеклите данни разкриват имената на много от мениджърите, включително на изпълнителния екип, който изглежда контролира операцията, истинските създатели и основни печеливши остават неизвестни.

https://bird.bg/scam-empire-faq/

Няма коментари:

Публикуване на коментар