Последователи

четвъртък, 27 март 2025 г.

Теодора Георгиева временно отстранена/Изборът на Миленков за подуправител на БНБ отприщи престрелка за "Магнитски"

 


По информация на BIRD при първата аутопсия на тялото на майката на Теодора Георгиева в дробовете не е открит въглероден окис. Това означава, че е смъртта е настъпила другаде, а не в изгорялата къща, където тялото е било донесено и запалено.

Пожара трябва да се разследва отново, дали е умишлен или не. Каза се ,че от някакъв кабел се запалила къщата, но дали този кабел е умишлено оставен да запали къщата- това със сигурност не е разследвано ?! Това трябва да направи МВР, но всички знаем, че МВР също като съдебната система, НЕ работи. От собствен опит знам, че полицаите работят не за обществото ,откъдето получават заплатите си, а по частни поръчки.


https://www.mediapool.bg/bird-maikata-na-evroprokuror-georgieva-mozhe-da-ne-e-zhertva-na-pozhar-news369696.html



Колко "реформи", промени, размествания,несъществени изменения на закони, палиативни мерки, козметични действия и какво ли не бе извършено като имитация на дейност. Съдебната власт просто трябва да се разформирова и да се изгради наново. С нов закон, нови хора, подбрани от специална комисия от Брюксел, с нови изисквания-владеена на западен език, детектор на лъжата, нови тестове за интелигентност, събеседване с представител на европейската комисия. Да се премахнат т. нар. "конкурси", които генерират корупция- те затова са и създадени. Да се допусне възможността и граждани на държави от ЕС да бъдат назначавани за магистрати.Същите изисквания да важат и за представителите на БГ в Европейската прокуратура, защото се вижда, че БГ е единствената държава, която попада в такова унизително и срамно положение да бъде отстранен неин представител нв европейска институция.



Европейската прокуратура обяви в четвъртък вечерта, че българският член на институцията Теодора Георгиева е временно отстранен, за да не се компрометира разследването срещу нея. Това е първият подобен случай от създаването на европрокуратурата преди четири години.

"Като най-строгата налична мярка срещу всякакъв риск или усещане за компрометиран интегритет на разследванията, наблюдаващият български европейски прокурор е временно отстранен. На този етап няма да бъдат оповестявани допълнителни подробности и няма да бъдат изпълнявани искания за интервю", се казва в съобщението на Еврoпейската прокуратура.

По-рано Теодора Георгиева обяви, че се чувства застрашена от Делян Пеевски заради разследването на сондажите за разширението на газохранилището "Чирен", чиято технология, според сигнал до Европрокуратурата, е променена с цел спестяване на 80-90 млн. лв. от договора, подписан с "Главболгарстрой", който в последствие бе разтрогнат, а за сондажите се провежда нова обществена поръчка.

По думите ѝ пред "24 часа" "имало данни, че Делян Пеевски е искал 20 млн. лв. от подизпълнители по проекта". Според Георгиева проблемът идва, че той уреждал кой да спечели и е притискал фирмите.

Самата тя е обект на проверка от нейните колеги в Люксембург, защото си е направила отвод от разследването по делото за газохранилището в Чирен, тъй като е била заплашвана.

Отговорът на Делян Пеевски на думите ѝ бе, че ще я даде на прокурор за набедяване и обяви, че е "личният прокурор" на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, както и че е избрана на поста от Петьо Петров-Еврото.

"Твърденията на Пеевски са абсурдни. Виждала съм двамата, но не съм близка с тях", са точните думи на Теодора Георгиева.

Българската европрокурорка бе изпратена в Люксембург през 2020 година от комисия, назначена от кабинета "Борисов 3". В комисията има предимно членове на т.нар. "чугунено" мнозинство на компрометирания Висш съдебен съвет.
Разследването не е заради Еврото

"Административното разследване няма никакво отношение към изтеклите към медии и институции записи от името на Петьо Еврото, а е във връзка с отвод по делото за газохранилището в Чирен“, твърди Георгиева пред "Капитал".

Прокурорката си е направила отвод по делото “Чирен“ с мотив, че се е почувствала застрашена заради заплахи, получени по повод на повдигане на обвинения по това разследване на бивш министър на енергетиката и настоящ шеф на "Булгартрансгаз".



Връщаното на Малинов в "Булгартрансгаз" стигна и до Кьовеши

Тя не пожела да назове имена, но става въпрос за Владимир Малинов, който не се яви за предявяване на обвинения по делото за газохранилището, защото е в болница.

"Във връзка с отправените към мен заплахи искам да уточня, че по повод на разследването за Чирен съм си направила отвод, защото се чувствам застрашена от г-н Пеевски, който е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цени“, казва прокурор Георгиева.

Тя твърди, че е получила заплахи и предупреждения, че ако повдигне обвинения към министъра на енергетиката, ще бъдат пуснати записи и компромати в медиите.

“Аз съм се отвела по това дело, а отводът ми е уважен. В момента административното разследване е свързано с това, че по това дело аз лично съм разпитвала свидетели, което не е забранено нито от регламента, нито от българското законодателство - в НПК има изрична разпоредба, че имам всички права, каквито има и всеки прокурор в България. За което, към онзи момент, в който съм разпитала свидетелите, незабавно е уведомена съответната компетентна камара, състояща се от трима независими европейски прокурори от три различни държави", коментира Георгиева в четвъртък сутринта.
Разследването на Кьовеши

В сряда вечерта офисът на европейският главен прокурор Лаура Кьовеши съобщи за започнало безпрецедентно административно разследване за евентуални нарушения, извършени от българския европейски прокурор Теодора Георгиева.



Прокуратурата на Кьовеши влезе в "Булгартрансгаз" заради "Чирен"

Досега процедура по проверка на член на Европейската прокуратура не е била активирана за нито един от останалите представители в институцията. Всяка една от 24-те членки на европрокуратурата има по един представител в нейното ръководство, което работи от централния офис в Люксембург.

"Отговорността за оценката на информацията в основата на това административно разследване във връзка с независимостта на европейския прокурор се носи от Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия. Това е основно изискване за първоначалното назначаване на европейските прокурори и за способността им да изпълняват задълженията си по време на мандата си", се казва в съобщението на Европейската прокуратура.

Институцията напомня, че независимостта на всички европрокурори е една от основните ценности на Европейската прокуратура, която е от съществено значение за изпълнението на нейната мисия.

Само преди седмица Софийската градска прокуратура също разпореди извършването на проверка на българския представител в Европейската прокуратура Теодора Георгиева за евентуални връзки с Петьо Еврото.


Още по темата


Клип с Петьо Еврото се използва за атака срещу Европрокуратурата

Атаката срещу нея започна от анонимен мейл, през който бе разпратен до медиите видеоклип, на който се вижда като сенчестият лобист води разговори (вероятно в "Осемте джуджета") с жена, чието лице не се вижда.

Към клипа има приложено и писмо, което уж е подписано от Петьо Еврото, в което се твърди, че жената е прокурор Георгиева. Има твърдения и за корупция.

"Проверката е възложена на Комисия за противодействие на корупцията, като са дадени указания за установяване на лица, които биха могли да имат отношение към показаното във видеозаписа и сваляне на сведения от тях“, обяви Софийската градска прокуратура.

Пред Mediapool разследващият журналист от АКФ Николай Стайков коментира, че изпращането на тези видеоклипове говори за това, че "архивите на Петьо Еврото са живи. Според него най-вероятният команден център, който разпраща тези компромати, е прокуратурата.

АКФ твърди, че с голяма доза сигурност може да се каже, че видеото е заснето със скрита камера в стаята, използвана от Петьо Петров за неформален офис в ресторант "Осемте джуджета".

Преди две седмици българската европрокурорка обяви в интервю за "Капитал", че има дела, по които са намесени влиятелни личности, по които се усеща институционална съпротива.

Тя говори за разследването на обществената поръчка за разширяването на газохранилището в Чирен, строежа на тунела “Железница“, както и нежеланието на полицията да помага за разследването на корупционни дела.
"Кога се сети за Пеевски?"

По-късно Делян Пеевски каза, че няма нищо общо с това, за което говори прокурор Георгиева.

"Визирате ортачката на Петьо Еврото ли? Визирате тази, за която излязоха записите ли? За която се видя по какъв престъпен начин е станала европрокурорка? Кога се сети да е застрашена от Пеевски, когато започна да я разследва европрокуратурата ли?", каза Пеевски.




Съдия Теодора Георгиева ще е първият български европрокурор

Той атакува и медиите, които са публикували нейната позиция, след като преди стана ясно, че прокурор Теодора Георгиева е разследвана от Европейската прокуратура за своите действия. Според него "Капитал" и Mediapool са медии на Сорос, но не стана ясно защо смята така и в каква връзка го казва.

После допълни, че тя била "личната поръчкова прокурорка на Кирил Петков", която живяла в неговия офис. Теодора Георгиева бе предложена за член на Европейската прокуратура от комисия, формирана от кабинета "Борисов 3".

В изборната комисия влязоха специално подбрани членове от сегашното мнозинство в компрометирания Висш съдебен съвет.

"Ще я дам на прокуратурата за набедяване. С този случай аз нямам нищо общо и тя ще обяснява как ме е набедила и ще си понесе последствията", каза Пеевски.

Делян Пеевски е завършил "Право" в Югозападния университет преди да постъпи на работа в Столичната следствена служба, където началник му бе Петьо Петров – Еврото. Като юрист той би трябвало да знае, че изказване пред медия няма как да е набедяване и да се разследва от прокуратурата.

През 2016 година банкерът Цветан Василев, който дълго време поддържаше близки отношения с Пеевски, а КТБ финансира покупката на медийната група от майка му Ирена Кръстева, говори за контактите с Петьо Еврото.

"Делян Пеевски в моменти на откровение с мен е казвал: "Гениален изрод е този Петьо Еврото. Дадеш му една бутилка уиски, изпие я и може да сътвори всякакъв пасквил, всякакъв компромат срещу всеки", каза Василев в интервю пред Сашо Диков



ГЕРБ, ДПС на Пеевски, БСП и ИТН гласуваха единодушно за втори мандат на шефа на "Банков надзор"

Изборът на подуправителя на Българската народна банка (БНБ) Радослав Миленков за нов 6-годишен мандат отприщи престрелка в Народното събрание в сряда за санкционираните политици по "Магнитски". Причината е, че Миленков, който е с ресор "Банков надзор", бе разкритикуван, че е "протеже" на санкционирания по глобалния закон на САЩ "Магнитски" бивш финансов министър Владислав Горанов.

Опозицията съсипа от критики Миленков, който бе единственият номиниран за поста, заради противоречивата му роля като председател на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) по време на несъстоятелността на КТБ, както и заради шокиращото бездействие на "Банков надзор" по време на раздаването на едрите кредити от държавната "Българска банка за развитие" (ББР) на приближени до ГЕРБ и ДПС олигарси и бизнесмени.



Официално: Пеевски, Вълка, Домусчиеви и Георги Самуилов са с най-големите заеми от ББР (обновена)17 май 2021 16:40

Съпредседателят Кирил Петков разказа опита си като служебен министър на икономиката през 2021 г., когато той пръв от държавните органи изнесе публично данни за раздадените от ББР едри кредити за фирми, свързвани с Делян Пеевски, Румен Гайтански - Вълка, Домусчиеви, Георги Самуилов и др., на обща стойност над 1 млрд. лв.

"Тогава г-н Миленков не беше реагирал в ролята си на подуправител. При тези огромни злоупотреби веднага се опитах да сменя надзора на ББР, което зависеше от г-н Миленков. Но в продължение на месец започна едно забавяне, проблеми, които се оказа, че може би целят да изтече мандатът на служебното правителство", припомни Петков. Той добави, че най-много го притесняват отношенията на Миленков с Владислав Горанов. Кирил Петков се позова на думи на бившия депутат от БСП Георги Кадиев от май 2021 г., който заявил за надзора на ББР: "Калинка след калинка, саботьор след саботьор. Тази групичка в настоящия надзорен съвет на ББР е в тясно взаимодействие с Владислав Горанов и неговото протеже Радослав Миленков".




Сметната палата: Липсват кредитните досиета на КТБ

"Спомням си кога най-накрая този надзор беше сменен - когато "Магнитски" дойде в България и Пеевски беше сложен под "Магнитски". Следващата седмица се оказа, че този надзор може да бъде сменен", припомни си Петков и добави, обръщайки се към Миленков: "Ако имате подобни зависимости, не мога да дам моя глас за Вашата номинация и нашата група няма да Ви подкрепи", заяви Петков.

Това отприщи мигновената реакция на председателя на бюджетната комисия в НС Делян Добрев от ГЕРБ, който запита Петков: "Кога Магнитски е бил в България", злоупотребявайки с паметта на загубилия живота си в битката срещу гигантска руска корупционна схема руски данъчен адвокат Сергей Магнитски.

Кирил Петков отговори, че думите му за идването на "Магнитски" в България са "метафора", а големият въпрос е, ако Горанов е санкциониран по закона заради даване на пари на държавен служител по скандала в хазарта, кой е въпросният държавен служител, при положение че най-голямата отговорност в правителството се носи от министър-председателя, намеквайки за ролята на Бойко Борисов.

В отговор Делян Добрев хвърли нови обвинения срещу Кирил Петков и Асен Василев, твърдейки, че санкциите "Магнитски" са писани по техни "доноси" и че в "доносническия списък" на първо място бил самият Добрев. "Спрете се с "Магнитски" и се засрамете. Те (санкциите) се дължаха на ваши доноси по справки в "Гугъл" и по медийни публикации", призова Добрев.

След това Кирил Петков обясни на Добрев защо той не е санкциониран по "Магнитски". "За да сте санкциониран по "Магнитски", не може да сте просто дребен измамник, а трябва да сте ощетили финансовата система на САЩ", каза Петков, с което взриви търпението на ГЕРБ.

Костадин Костадинов от "Възраждане" и Мартин Димитров от ПП-ДБ обаче върнаха дебата към избора на Миленков.

Мартин Димитров обясни, че няма как да подкрепи човек, за когото като ръководител на Фонда за гарантиране на влоговете има изключително тежки констатации в одитен доклад на Сметната палата, който разкри сериозни нередности в контрола на фонда върху процеса на несъстоятелност на КТБ.

Групата на "Възраждане" пък свърза темата с влизането в еврозоната, отказа да бъде подписан аналитичният доклад за ползите и рисковете от еврото, имотният балон, както и високите банкови такси и ниските лихви по влоговете.

Освен от ГЕРБ Радослав Миленков, както и цялото ръководство на БНБ, бяха защитени и от Йордан Цонев от "ДПС - Ново начало". "Това ръководство на БНБ стабилизира банковата система след фалита на пирамидата "КТБ" и понци схемите на тогавашния герой на пирамидата Цветан Василев. Работата на г-н Миленков във Фонда я оценявам като отлична", каза Цонев.

Според Димо Дренчев от "Възраждане" ръководството на БНБ и Миленков в частност служат на "банковото лоби" и си затварят очите за картелизирания банков пазар. "Сегашното ръководство на БНБ е забравило, че служи не на банковата система, а на обществото на България", каза Дренчев.

В крайна сметка мнозинството избра Радослав Миленков за подуправител на БНБ, ръководител на управление "Банков надзор", за нов 6-годишен мандат.

Няма коментари:

Публикуване на коментар