Последователи

вторник, 25 март 2025 г.

“Чемодан, вокзал…” – как работи пропагандата за преместване в Русия









Запознайте се с блогърите, които критикуват Запада и канят чужденци в Русия, за да се насладят на „традиционните ценности“. Тези блогъри се считат за независими, но им се плаща от пропагандния канал RT.

В началото на март 2022 г., след пълномащабното нахлуване в Украйна, ЕС наложи санкции на руския държавен телевизионен канал RT (бивш Russia Today) за неговата „значителна роля в подбуждането и подкрепата на военната агресия срещу Украйна, както и в дестабилизирането на съседните й страни“. В същото време американските услуги за стрийминг изключиха RT от своите мрежи, а RT America обяви закриването си. Google блокира каналите в YouTube на RT и Sputnik (информационната агенция на RT) по целия свят. През септември 2024 г. САЩ наложиха санкции срещу канала, а Meta, която притежава Facebook и Instagram, блокира акаунтите на холдинга.

Опитите да се заобиколи блокирането чрез създаване на копия на каналите не проработиха – YouTube ги блокира за нарушаване на правилата за хостинг само за няколко часа.

Вероятно след това телевизионният канал е избрал друга стратегия – да пуска съдържание на платформи, които формално не са свързани с редакцията на блога. Important Stories откри няколко канала, свързани с RT, които публикуват стари видеоклипове от канала като свои, подкрепят войната в Украйна, критикуват политиките на западните власти и активно насърчават преместването на чужденци в Русия заради „традиционните ценности“.
Real Reporter и неговата „истинска“ пропаганда

Село Оймякон в Якутия. Във видеото рус мъж със сини очи, говорещ на перфектен английски и без акцент, разказва как живеят хората в едно от най-студените селища на планетата. За да демонстрира колко е студено в Оймякон, блогър се опитва да забие пирони в дъска на сандък със замразени зеленчуци. Коментарите са пълни с възторжени отзиви на английски.

Това е един от първите видеоклипове в англоезичния YouTube канал Real Reporter, регистриран на 31 март 2022 г. в Казахстан. В описанието на канала се посочва, че целта му е да „предоставя балансирано и безпристрастно съдържание“. Каналът е посветен на „хората и техните истории“.

Първоначално Real Reporter публикува видеоклипове от вътрешността на Русия с екстремни климатични условия – Оймякон, Якутск, Чукотка, но скоро започва да пуска съдържание на политически теми. Например за това как санкциите практически не са имали ефект върху руснаците, как руската индустрия се справя със замяната на вносните стоки и икономиката расте, интервюта с мобилизирани руснаци, които искат да се „отплатят“ на страната, с чужденци от Европа, САЩ, Канада и Австралия, които се преместват в Русия за по-добър живот.

Real Reporter вече има близо 300 000 абонати в YouTube, а някои от видеоклиповете му имат милиони гледания. Блогърът пусна видео за себе си само няколко месеца след стартирането на канала, след като получи много коментари за това „кой, по дяволите, е той“.


Константин Рожков се представя като независим, но получава съдържание и пари от RT

Блогърът каза, че се казва Константин, от Екатеринбург е и започва кариерата си като водещ на прогнозата за времето в регионалната телевизия. В продължение на 12 години той работи за различни руски телевизионни канали, отразявайки международни новини. В един момент, благодарение на отличния си английски, той се озовава в RT Documentary (подразделението на RT, което продуцира документални филми). Скоро след това осъзнава, че иска да прави собствено съдържание и създава Real Reporter. И заключава: „Моята доста успешна кариера в телевизията вече е в миналото“.

Някои коментатори обаче се усъмниха, че Константин е независим блогър. „Интересно е, че стартирахте своя канал месец след руската инвазия и след като RT беше забранен. Започнахте със съмнителни влогове за пътуване и след това превключихте към войната“, пише един от тях. Някои са изумени от високото качество на видеоклиповете: „Нивото на продукцията е, разбира се, невероятно. Не всеки федерален канал може да произведе нещо подобно“, пише друг.

През 2023 г. Константин Рожков е получавал от RT всеки месец по 680 000 рубли за канала си Real Reporter.

„Някои хора в коментарите твърдят, че този канал е пропаганда на Кремъл, други казват, че е пропаганда на ЦРУ, а аз съм чужд агент, работещ срещу руснаците. Но аз не съм нито едното, нито другото“, твърди водещият и се възмущава от това как руската пропаганда използва неговите видеоклипове в собствените си материали.

Медията ни установи, че някои от видеоклиповете на Real Reporter на практика са филми на RT. Например първите му видеоклипове в канала (1, 2, 3) са откъси от два документални филма на журналиста, пуснати на RT.Doc – за Оймякон в Якутия и Певек в Чукотка. Във видеото логото на RT е заменено с логото на Real Reporter. След като получи запитване от Important Stories, блогърът скри епизодите за Оймякон и Певек в канала си – сега те не са достъпни, но са запазени в уеб архива.


Вляво е кадър от видео на независимия Real Reporter, вдясно е от пропагандния канал RT. Основната разлика е логото в горния десен ъгъл

Поне до края на 2021 г. Константин Рожков официално работи за RT като специален кореспондент – ето например репортажът му за мигрантите в лагер близо до беларуско-полската граница. Сега споменаванията на Рожков като „специален кореспондент на RT“ вече не се появяват на сайта, а каналът му в Telegram @Spetscorr също е изтрит.

Но въпреки твърдението, че „телевизионната му кариера е в миналото“, Рожков все още работи за RT. Според данни на Федералната данъчна служба и изтекли материали поне до 2024 г. включително той е получавал пари от АНО „ТВ „Новости“ (юридическото лице на RT). През 2023 г. например той е печелил повече от 680 000 рубли на месец. Рожков не споменава това в блога си, когато моли абонатите си да му изпратят поне малко дарение, равно на „цената на чаша кафе“.

Блогът на Рожков понякога включва улични анкети, проведени от възпитаничката на Московския държавен университет Нина. Тя, според Рожков, му помага на доброволни начала. Нина пита минувачите какво е отношението им към американците, дали смятат НАТО за заплаха за Русия и как санкциите са повлияли на живота им.

Important Stories установи, че Нина Глизница е завършила не само Московския държавен университет, но и училището по журналистика на RT. Според изтекли данни, през 2022–2024 г. тя е получавала пари и от АНО „ТВ Новости“. Първият си уличен разговор тя провежда с въпроса „Мразите ли американците?“ близо до университета. „Отнасям се към тях като към хора, които са лишени от истината. Искам по някакъв начин да ги съжаля или да им обясня. Хората изглеждат объркани“, казва младо момиче за американците. Important Stories идентифицираха момичето като бакалавър от Висшето училище за телевизия и възпитаник на историческия факултет на Московския държавен университет, който тя завършва едновременно с Глизница.Real Reporter има почти 300 хиляди абонати

Едно от последните видеа в канала Women Z е посветено на „Женската гвардия за укрепване на тила“ – „най-голямото женско движение в Русия в подкрепа на СВО“. Видеото получи много възторжени коментари на английски: „Благодаря ви, че показвате сложността на руския народ и не наложихте стереотипи“; „Видеото докосва на емоционално ниво. Константин, чудесна работа“; „Не очаквах да се разплача, но се случи“.

Константин Рожков отказа да отговори на въпросите на Important Stories за работата в RT.
„Руски път“ за чужденци

„Русия напомня на стара Франция“, „Западът се опитва да демонизира Русия“, „Аз съм руснак, това е в кръвта ми“ – това са заглавията на видеоклипове в YouTube канала Russian Road. Russian Road е превъплъщението на YouTube канала Russian Code, който беше блокиран през лятото на 2024 г., с повече от 70 хиляди абонати, разкри Important Stories. Russian Road има малко над 2000 последователи досега. Други 10 000 са в TikTok и 25 500 в Instagram.Героите на Russian Road показват как Русия е станала по-красива при Путин

Всички видеоклипове в канала са истории за чужденци, преместили се в Русия – многодетно семейство, което „избяга от САЩ“ поради „призовка“, англичанин, който се преместил в Оренбург с жена си рускиня поради „русофобията“, японска балерина, която пристига в Русия заради „най-доброто балетно училище в света“.

Видеото, озаглавено „Предпочитам да отида в руски затвор, отколкото да се върна в САЩ“, включва интервю с Максимум Тофуриъс Крейн, американски блогър, който се е преместил в Русия през 2023 г., уж защото е бил преследван от ФБР. Important Stories не успя да потвърди тази информация от други източници. Според Крейн интересът на ФБР към него се дължи на факта, че е присъствал на щурма на Капитолия във Вашингтон на 6 януари 2020 г. като блогър и е заснел как полицията „бие мирни протестиращи“.

„Никога няма да се върна в тази страна (САЩ)… Плаках, когато слязох от самолета (в Русия)“, казва Крейн.

Освен в интервютата пред Russian Road, Крейн се появява в документални филми за RT.Doc. В единия той се разхожда из окупирания Донбас с шапка с буквата Z („Когато Тофуриус стана свидетел как снарядите на НАТО поразяват цивилни, той не можа да сдържи сълзите си и започна да се извинява за страната си“). В друг, заедно с консервативното семейство Шутцман от САЩ, което се е преместило в Русия, те обсъждат предимствата на емигрирането в тази страна – например, че властите насърчават традиционните ценности на държавно ниво.

Много от героите на интервюто за Russian Road също се появяват в епизодите на програмата на RT „Why Russia?“ – интериорен дизайнер от Франция Грегъри Лестерлен (1, 2), блогър от Шотландия Джим Браун (1, 2), биоинженерка Габриел Дювоазен от Франция (1, 2) и други. Архивите на видеото намерихме в арабския Telegram канал на предаването.Героите на „Russian Road“ разлюбили родината си и предпочели Русия пред нея

Анонимен продуцент на руски канали в YouTube, с когото Important Stories разговаря, отбелязва, че нивото на продукцията на Russian Road е „телевизионно“. Учудващо е, че няма видими опити каналът да бъде печеливш, казва той. „Те нямат монетизация и не забелязах никаква реклама във видеоклиповете. Това означава, че парите или са дадени от някой много голям, с резерв от поне 6 месеца, или проектът съществува, за да изпълни някакъв KPI, който те предоставят на ръководството“, казва източникът.

Всички видеоклипове на Russian Road са заснети без журналисти в кадър, но разбрахме, че YouTube каналът се управлява от служители на RT. Кореспондентът на Important Stories се свърза с един от героите на канала и поиска контакт с някой от екипа на проекта, и получи номера на Артьом Воробей. Установихме, че Воробей е работил в АНО „ТВ „Новости“ през последните няколко години. В социалните медии и уебсайта на RT той е посочен като автор на документалните филми на „RT.Doc“. През 2022 г. той дори пусна филм за „взрива на русофобията“ в Европа.Създателите на Russian Road Артем Воробей и Павел Байдиков работят в RT

Друг герой от видеото на Russian Road даде контакт на друг член на екипа – Павел Байдиков. Този режисьор на документални филми от Омск работи за RT от 18 години.

Продуцентът на Russian Road Артьом Воробей не отговори на съобщението на журналиста от Important Stories. Павел Байдиков отговори на позвъняването по телефона, но отказа да отговаря на въпроси.
Ноев ковчег за недоволни западняци

И Real Reporter, и Russian Road, в които пристигнали от чужбина хвалят Русия и ругаят Запада, се вписват идеално в последната кампания на Кремъл за привличане на имигранти от САЩ и Европа.

През август 2024 г. Путин подписа указ за предоставяне на „хуманитарна подкрепа“ на чужденци от развитите страни, „които споделят традиционни руски духовни и морални ценности“. От 1 септември те могат да получат разрешение за пребиваване за 3 години, заобикаляйки стандартните правила – не е необходимо да положат изпит по руски език или да получат квота за пребиваване в определен регион. Указът е насочен към гражданите на 47 либерални страни: САЩ, Канада, Европейския съюз (с изключение на Унгария и Словакия, чиито правителства са положително настроени към Кремъл) и някои други.

За да се преместят, желаещите трябва да подпишат декларация и да потвърдят, че „мотивът за преместване в Русия е отхвърлянето на политиката на държавата, която налага идеологически нагласи, противоречащи на традиционните руски духовни и морални ценности“.

Лице на кампанията за привличане на мигранти е Мария Бутина, депутат от Държавната дума. В началото на март тя стана съпредседател на подкомисията на Държавния съвет за подпомагане на чуждестранните преселници, а по-рано основа организацията „Добре дошли в Русия“, която подкрепя чужденци, които искат да се преместят.Депутатката Мария Бутина е лице на кампанията за привличане на чужденци в Русия

Освен Бутина, основателите на „Добре дошли в Русия“ включват четирима чужденци – блогърката от Германия Алина Лип, предприемача от Австрия Мартин Хелд, фермерката и блогър от Австралия Сабрина Хеър и основателя на проекта „Руспатриация“ (който помага на жители на Франция, Белгия и Швейцария да се преместят в Русия) Александър Цико-Стефанеско.

Кои са тези хора и как са свързани с RT?

Алина Лип е популярен блогър – нейният канал в Telegram, който тя поддържа главно на немски, има 184 хиляди абонати. Лип живее в Русия; в Германия тя беше разследвана за „одобряване на престъпните действия“ на руската армия в Украйна. Important Stories установи, че Лип е получила руски паспорт през ноември 2022 г. Майка й, германска гражданка, получи разрешение за пребиваване в Русия през 2023 г. след искане от RT до МВР. В канала си в Telegram Лип подкрепя нахлуването на Русия в Украйна от първите дни. Следвайки медиите в Кремъл, тя нарича пълномащабната война „денацификация на Украйна“ и „освобождаване на Донбас“, а украинските граждани „укри“ и „укронацисти“. Лип отрича военните престъпления на руската армия – например тя повтаря разказа на Кремъл, че масовите убийства на цивилни в Буча са били „провокация на режима в Киев“.

Австрийският предприемач Мартин Хелд казва, че се е преместил в Русия преди 8 години. В Русия Хелд притежава две компании: Фанси Нердс и Герой. Първата е посочена като разработчик на услугата VPN Tester, която осигурява достъп до руски и чуждестранни VPN сървъри, както и RT DE видео-стрийминг на немски език. Important Stories получиха достъп до финансовите документи на Фанси нердс и откриха, че фирмата получава пари от RT за „създаване на аудиовизуални произведения“. През 2023 г. медийната компания е прехвърлила 15,3 милиона рубли на Фанси нердс, а през 2024 г. 30 милиона рубли. RT е единственият източник на доходи на Хелд.

Канейки чужденци в Русия, Хелд твърди, че свързва бъдещето си изключително с тази държава: „Гледам на Русия като на страна, в която ще растат дъщерите ми. Тук, в Русия, имаме голямо бъдеще“. Обаче журналистите от австрийското издание Der Standard и германската медия за разследвания Paper Trail Media, партньори на Important Stories в това разследване, откриха, че Хелд вероятно е неискрен. Те се сдобиват с договор за покупко-продажба на къща в град Винер Нойщадт в Австрия, сключен през април 2024 г. Къщата е купена за 500 хиляди евро от съпругата на Хелд, рускиня от Краснодар. Последният регистриран адрес на Мартин Хелд също беше на този адрес.

Когато репортерите пристигнаха в дома на Хелд, за да разговарят с него, те засякоха съпругата му като влиза в двора с черна Tesla. Тя каза, че съпругът й живее там, но не може да говори и затвори портата след себе си. Репортерите забелязаха, че върху пощенската кутия е закачена табела с надпис „Fancy Nerds GmbH“. Австрийското юридическо лице Fancy Nerds се управлява от съпругата на Мартин Хелд. Децата на Хелд учат в училище в Австрия, установиха журналисти от Der Standard и Paper Trail Media, а после това потвърди и самият Мартин Хелд.

Другата компания на Хелд, Герой, е регистрирана в няколко домейна, които публикуват видеоклипове на RT на немски, както и видеоклипове на Алина Лип. Единственият й източник на доходи е същата Фенси нердс (руско юридическо лице). През 2023–2024 г. Фенси нердс превежда повече от 600 000 рубли на Алина Лип с бележката „заплата“. В разговор с Important Stories Лип потвърди трансферите от компанията на Хелд – така уж той й е помогнал да получава дарения от читатели на нейния канал в Telegram, които те й изпращат в евро в Русия. „Имам голям канал (в Telegram). Моите абонати искат да ме подкрепят и ми изпращат пари в евро. И той (Мартин Хелд) ги получи в Европа и ми ги преведе в рубли. Това е всичко.И така аз работя легално, плащам данъци, всичко е както трябва“, обясни ни Лип.

Тя поиска Important Stories да не публикува информация за трансферите от Фенси нердс, в противен случай заплаши да да се обърне към съда. Хелд отговори на въпроси на журналисти от Der Standard и Paper Trail Media. Той отрича RT да му плаща пари и също така заплаши да съди журналисти, ако бъде разкрита информация за личния му живот.

Семейство Хеър твърди, че е напуснало Австралия „поради несъгласие с либералните правни реформи“. Също RT помага на австралийците да получат руски документи. Още през 2018 г. медийната компания съвместно с руското МВР стартира проект за „оказване на помощ на съотечественици, които живеят в чужбина и искат да се завърнат в родината си“, но помага и на чужденци, които са недоволни от западния дневен ред.

Александър Цико-Стефанеско е французин, който се премества в Москва през 2008 г. В блога си той нарича себе си „фруски“ и „положителен русофил“. Цико-Стефанеско ръководи агенцията за подбор на персонал Atsal, а проектът му „Руспатриация“ помага на чужденци да се преместят в Русия. Предприемачът управлява и свой собствен YouTube канал с 40 000 абонати за живота в Русия.

RT се включва в пропагандната кампания на Бутина. През ноември 2024 г. пропагандистът започва да води ново шоу „Семейство – Русия“ по RT, посветено на хора, решили да се преселят от Запада (RT също стартира уебсайта „Бягство в Русия“ на няколко езика, където публикува информация за начините за преместване, бележки за руския език и култура).

Заедно с група чуждестранни блогъри Бутина пътува из страната. Например на 3 март 2025 г. няколко блогъри – Александра Йост от САЩ (блог Sasha Meets Russia), Габриел Дювоазен от Франция, Лиза Граф от Германия публикуваха подобни материали за пътуване до района на Калуга с Бутина. Същите Йост, Дювоазен и Граф, както и италианецът Пиетро Страмеци и „руският германец“ Артур, посещават с нея Новойерусалимския манастир в Московска област на 18 януари за Богоявленско къпане. В началото на януари Граф, Йост, Дювоазен и Мартин Хелд пътуват с Мария Бутина до Ивановска област, за да се срещнат с чужденци, които разглеждат с намерението да се преместят в региона.

В пътуванията из страната Мария Бутина е придружавана от чуждестранни блогъри, които са патриоти на Русия (на снимката – в района на Калуга)

Чуждестранни блогъри, платени от RT, отразяват едни и същи събития повече от веднъж. Например, Рожков (Real Reporter) през май 2024 г. заснема видео на „трофейни западни оръжия“ – американски Abrams и немски Leopard, изложени в Москва. То получава 3,7 милиона гледания, превръщайки се в едно от най-популярните в канала. На същото място видео записват Лип, Йост (Sasha meets Russia) и авторите на канала Russian Code. Последните две истории са публикувани в канали, които бяха премахнати през лятото на 2024 г., но са запазени в уеб архива.

Можете да „помолите“ западен блогър да отрази събитие с помощта на съоснователя на „Добре дошли в Русия“ Мартин Хелд. Домейнът windows2russia.ru, който предлага подобна услуга, е регистриран на компанията му Герой.

„Времето, когато западните медии са технически блокирани в Русия, а руските медии са цензурирани за западната публика, прави нашата работа по-необходима от всякога“, така Хелд рекламира услугата, създадена от него. „На Запад хората често нямат представа как наистина е организиран животът в Русия“, уточнява той.

Сайтът на имиграционната агенция Vista immigration също е регистриран на Герой. Точно това препоръчва да изберете чатботът Welcome to Russia, организация със същото име, ръководена от Мария Бутина, за преселване в Русия.

През януари 2025 г. Мария Бутина съобщи, че от 2022 г. 3 500 граждани на западни страни са се преместили в Русия. А за трите месеца, откакто указът на Путин влезе в сила, 200 души са се свързали със създадената от нея организация „Добре дошли в Русия“. В същото време от началото на пълномащабната война най-малко 650 000 души са напуснали Русия и не са се върнали.
„Таткото на канцлера“: „интензивно“, но цензурирано

През 2021 г. семейство Хирш, родените в Германия Ремо и Биргит, се премества в района на Нижни Новгород. Двойката решава да построи „екологично селище“ в Русия за емигранти от Германия като тях. Семейството бързо е взето под внимание от местните власти – Ремо е назначен за съветник на губернатора по въпросите на презаселването на чуждестранни специалисти в района на Нижни Новгород, а Путин по изключение награждава семейство Хирш с гражданство.

Много проправителствени медии съобщават за двойката имигранти от Германия, които са се влюбили в Русия. Включително каналът в YouTube „Таткото на канцлера“, където интервюто с германеца е събрало 400 000 гледания.

Водещите Ксения Бикова (вляво) и Екатерина Григориева (вдясно) се появяват в „Таткото на канцлера“. Те получават заплата от RT

„Таткото на канцлера“ отразява германски новини и интервюира немски имигранти в Русия. Каналът е насочен към рускоезичната аудитория, но много видеоклипове са придружени със субтитри на немски език. „За Германия: Интензивно и нецензурирано“, се казва в описанието на канала.

Водещите на канала не пестят думи. Те наричат ​​Германия „васал на САЩ“, изборите в страната – „гонка с плъхове“, а Володимир Зеленски – „фюрер“.

Водещите на „Таткото на канцлера“ открито подкрепят крайнодясната, проруска партия Алтернатива за Германия (AfD), наричайки я „любимата партия“ на германците. Те редовно критикуват действията на германските политици, но не и тези на AfD. Напротив, водещите изразяват одобрение и „възхищение от здравия разум“ на десните радикали и се оплакват, че са „тровени“ от други депутати.

Водещите не пренебрегват ЛГБТ-дневния ред. Например, те плашат зрителите, като показват как „промиват мозъците“ на немските деца с „отвратителното добро на дъгата“ по време на часовете по полово образование. Но най-популярните видеоклипове в канала не са пристрастни новинарски компилации, които имат средно само 2-4 хиляди гледания, а интервюта с германски жители, пристигнали в Русия и които възхваляват нейните „традиционни ценности“.

Каналът „Таткото на канцлера“ в YouTube просъществува 6 месеца по-дълго от блоговете Moya Rossiya на Хелд, Sasha meets Russia на Йост и Russian code, и беше изтрит през февруари 2025 г. По това време той имаше около 50 000 абонати. Архивът на епизодите остава в Rutube, който продължава да се актуализира, но там има само малко над 1 000 абонати. Страница в TikTok с 60 000 абонати също беше блокирана. Проектът все още има канал в Telegram на руски, който има около 80 000 абонати и на немски с 6 000 абонати. Според TGStat каналът най-често се позовава на съобщения от канала Fuck you That’s Why, който принадлежи на Z-пропагандиста и автор на RT Игор Малцев, както и на канала Ruptly, също структура на RT.


„Таткото на канцлера“ е посветен на Германия, но не фаворизира Германия

Създателите на „Таткото на канцлера“ не споменават как се финансира каналът. В него няма реклами, монетизацията за руски акаунти е деактивирана от YouTube. Въпреки това четирима водещи редовно се появяват в епизодите – Сузана Перечесова, Марина Закамская, Ксения Бикова и Екатерина Григориева. Според данни за доходите им, до които имаме достъп, и четиримата получават заплати от АНО „ТВ Новости“ – тоест RT. Освен това поне двама от тях – Бикова и Закамская – сами споменават, че работят за RT.

Въпросните водещи не пожелаха да отговарят на въпросите на Important Stories.
Полезни идиоти

Преди това RT беше забелязана с опитите си да излъчва пропаганда чрез чуждестранни блогъри. През септември 2024 г. служители на RT бяха обвинени в Съединените щати, че финансират медийната компания Tenet, която е плащала на американски блогъри с милиони последователи, за да насърчават проруски дневен ред. Колко ефективна е тази стратегия?

„Един мой познат британец, който случайно видя RT някъде в хотел, го гледа половин час очарован и каза: „О, Боже, те са толкова човешки“, казва Анна Фенко, доцент във Факултета по социални науки към Университета в Амстердам, в разговор с Important Stories. „Той беше много изненадан, че имат добър английски, вратовръзка, риза, приличат на хора. Този господин е на много години и е свикнал с мисълта, че хората с вратовръзки и ризи по телевизията трябва да казват истината. И за тези възрастни хора най-добрата превенция на руската пропаганда е действителната забрана на канали като RT. Но младите хора не гледат телевизия и не четат вестници, а пропагандата чрез блогъри е насочена точно към тях“, казва Фенко.

Кремълските наративи за традиционните ценности и антимигрантската реторика играят добре върху недоволството на някои групи хора на Запад, които са недоволни от сегашната политика в своите страни.

„Ефективността на всяко съдържание зависи от съвпадението на предпочитанията на публиката и всъщност от посланието“, продължава Анна Фенко. – Да кажем, че RT може да избере определени групи хора, например инцели*, на които ще бъде разказвано, че всички момичета в Русия са много красиви и послушни. За тези, които не харесват мигрантите, ще издават съдържание за това, че в Европа има много мигранти, но в Русия всичко е наред. Тоест намираш някаква група хора и натискаш болезнените им точки. Алгоритмите на социалните медии са предназначени да гарантират, че хората получават съдържание, което харесват. И да, ще бъде ефективно. На Запад също има много обидени. Невъзможно е да убедиш човек, който се справя добре, че трябва да подкрепи Путин. Но човек, който е обиден от своето правителство, който не е представен от своите медии, той ще слуша тази пропаганда“.

Блогерите няма да успеят да привлекат значителен брой мигранти от западните страни в Русия, но ще могат да създадат положителен образ на Русия, казва Анна Фенко: „Традиционната цел на пропагандата е да привлече „полезни идиоти“ в своя лагер. По-евтино е да ги привлечеш, отколкото например да подкупиш политици. Няма нужда да харчите милиони, няколко блогъра ще струват стотинки. След това (RT) се надяват да повлияят на политиците по този начин. Тъй като Западът е демокрация, политиците са принудени да се съобразяват с мнението на т.нар. народ. И ако народът казва „да забраним абортите“, „да забраним миграцията“, „да спрем да подкрепяме Украйна, защото ни излиза скъпо“ – тогава, съответно, всеки политик ще вземе това предвид. Те (сегашните руски власти) искат това“.

*Инцели или инсели – (на англ. Incel, от „involuntary celibate“) „неволно безбрачие“, мъже, които твърдят не могат да намерят романтичен или сексуален партньор, макар да желаят това

Important Stories/Важные истории – Рина Николаева, Анастасия Короткова, Дмитрий Великовский

Превод и заглавие: BIRD.BG


През 2013 г. актьорът получи руско гражданство с указ на Владимир Путин










Няма коментари:

Публикуване на коментар