НОВО СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРИСЪСТВИЕТО НА ТРАКИ сред елита на Хераклея Синтика след едикта на Каракала от 212 г. тепърва ще привлича вниманието на световната научна общност. При разкопките на античния град край с. Рупите под ръководството на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) върху колона на форума бе открит надпис на старогръцки, който д-р Николай Шаранков (СУ „Св. Кл. Охридски“) разчете така: „На беския Дионис“. Епитетът насочва към бесите – най-войнственото и най-известното през Античността тракийско племе, обитавало земите от левия бряг на р. Струма до района на р. Места (според Плиний Стари). Но въпросният епитет досега не се е появявал като прозвище на божеството. Николай Шаранков отбелязва и че първата асоциация при споменаването на „беския Дионис“ е с прочутото светилище и прорицалище на бога, посещавано в търсене на предсказания от знаменити личности като Александър Велики. Но дали то е продължавало да действа три века по-късно, когато е издигната колоната от Хераклея?
Автентичен питос , намерен в Античен Град Хераклея Синтика и подпечатан с подпис на Дионис. Античният град Хераклея Синтика е сред най-привлекателните археологически обекти на Балканите през последните 15 години. За него пишат древни гръцки и латински автори, сред които Омир, Херодот и Тукидид. Повече от 100 години учените спорят къде се намира градът. Мраморна плоча с надпис на латински език, намерена през 2002 година, дава основание на учените да предположат, че градът е именно Хераклея Синтика. Става дума за писмо на император Галерий и цезар Максимин Дая от 307-308 година, в което владетелите се обръщат към хераклейците в отговор на молбата им да възстановят изгубените градски права.
Оброчна плочка на Зевс и Хера от Арчар, Видинско.
Зевс и Хера са на колесница, Зевс с мълния в едната ръка и орел в другата
Градът, основан през ІV в. пр. Хр. в племенната територия на траките-синти, носи името на митичния герой Херакъл (Херкулес), който се смята за родоначалник на династията на древните македонски царе. В древността Хераклея Синтика е основният град в североизточните предели на древното македонско царство. Оттук Александър Велики потегля на поход срещу съседни тракийски племена преди да завоюва огромната Персийска империя. В средата на ІІ в. пр. Хр. Хераклея Синтика е покорена от римляните. Градът е покровителстван от самия Октавиан Август – основателят на Римската империя. Първите разкопки са правени от проф. Атанас Милчев през 1958 г., но системни такива започват през 2007 г. под ръководството на проф. Людмил Вагалински и Исторически музей Петрич. При проведените археологически проучвания се установява, че градът е бил модерен и е имал интензивен социално-икономически и религиозно-културен живот. Хераклея Синтика и днес впечатлява своите изследователи и посетители. Сградите са представлявали изящни постройки, а представителните сгради на античния град са били изградени, следвайки градоустройствен план съгласно принципите на Хиподамовата система. В Хераклея Синтика всичко, което ще видите е такова, каквото са го оставили древните му обитатели. Откритията само се укрепват и консервират.
Български археолози откриха две статуи в големия канал на Хераклея Синтика. При първата находка предположението на екипа е, че става дума за римски принц. Според професора навръх Коледа е имало публична лекция по темата. „На нея представих най-вероятната хипотеза – без да е 100% сигурно, изборът е между двама внуци на император Октавиан Август – Луций или Гай. Предстои почистване и сглобяване на втората открита статуя. В Хераклея Синтика е имало и гладиаторски битки. На оброчни плочки открихме изобразени тризъбец, извити мечове, те са редки примери за атрибути, свързани с такива игри. С тях се е омилостивявал духа на починал знатен човек, както и на божествата“, разказа той.
Няма коментари:
Публикуване на коментар